Polskie "nie" dla neutralności klimatycznej w ogniu krytyki. "Decyzja prorosyjska, dalej będziemy truć nasze dzieci"

Polska blokuje zapisy dotyczące neutralności klimatycznej. Sprawę komentowali goście programu "Wybory w TOKu". - Tą decyzją Mateusz Morawiecki bierze na siebie odpowiedzialność za kryzys klimatyczny - podkreślał Dariusz Standerski z Wiosny. - Polska ustami swojego premiera zapowiada, że będzie truła nas, nasze dzieci i nasze wnuki - dodała Izabela Leszczyna z PO.

W czwartek Unia Europejska nie przyjęła wspólnej deklaracji o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku, bo porozumienie zablokowała między innymi Polska, a dokładnie premier Mateusz Morawiecki. Jak argumentował, finansowe gwarancje ze strony pozostałych krajów wspólnoty były niewystarczające. Premier wyjaśniał, że najpierw należy ustalić w jaki sposób naszym firmom i obywatelom zostanie zrekompensowany koszt wynikając z przestawienia się na droższe źródła energii.  

Czytaj także: To, co powiedział premier, mnie zasmuciło - mówi nastolatka, która przed Sejmem protestuje przeciw emisji CO2

Izabela Leszczyna z PO oceniła decyzję premiera "jak najgorzej". - Nie wiadomo, co jest straszniejsze. Czy to, że Polska ustami premiera postanowiła, że nadal będziemy truć nasze dzieci. Czy to, że rząd PiS nie umie wydać 6 mld euro i wykorzystać dopłat na wymianę pieców. Premier Morawiecki zawsze ustawia się w pozycji petenta, to mnie przeraża. Jesteśmy członkiem UE, powinniśmy iść z propozycjami – przekonywała polityczka PO.

Nie zgadzał się z nią Karol Karski, europoseł PiS. - Negocjowanie nie jest zgadzaniem się na wszystko. Walka z globalnym ociepleniem to nie tylko kwestia ochrony środowiska, wiele podmiotów, na przykład gospodarki Niemiec czy Francji, chcą na tym dobrze zarobić. Preferowany jest model wiatrakowy czy fotowoltaiczny, które są bardzo niewydolne, wymagają dodatkowych źródeł energii. Proponowane rozwiązania byłyby niekorzystne dla Polaków – odpowiadał polityk PiS.

Mateusza Morawieckiego krytykował też Marek Sawicki z PSL. - Decyzja pana premiera to jest nic innego jak wyraz lobby prorosyjskiego PiS, które stawia na rosyjski węgiel. Nadal chcą truć Polskę i Polaków – mówił Sawicki. Podobną opinię wyraził też Dariusz Standerski z Wiosny. - Mateusz Morawiecki bierze na siebie odpowiedzialność za kryzys klimatyczny. Jeśli będą się powtarzać, susze, powodzie, braki wody - to wiemy komu za to podziękować. Polska negatywnie wpływa na losy świata – ocenił gość "Wyborów w TOKu".

Z kolei Elżbieta Zieliński z Kukiz'15 wskazywała, że premierowi zabrakło inicjatywy w tej sprawie. - Nie warto się od razu na wszystko zgadzać, ale warto mieć jakiś własny pomysł, a tego premierowi Morawieckiemu zabrakło – powiedziała.

Bodnar krytykuje służby

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, skrytykował sposób, w jaki służby zatrzymały podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin. Na RPO spłynęła fala krytyki, że staje w obronie takiego człowieka. Dzień po tym oświadczeniu, portal tvp.info opublikował artykuł o problemach z prawem syna Bodnara. - To jest niedopuszczalne. RPO jest osobą publiczną, ale to dziecko nie jest – mówiła Elżbieta Zielińska z Kukiz'15. Dodawała jednak, że w działaniu Bodnara widać pewną tendencję. - Chwyta się bardzo medialnych spraw. Ja wysyłam pisma do RPO i nie dostaję odpowiedzi – dodała.

Jeszcze dalej poszedł Dariusz Standerski z Wiosny. - To jest opluwanie, szczucie i kłamstwa. To jest kompletny brak zrozumienia zadań RPO. Zrobił to, co do niego należał – stwierdził Standerski.

W mediach pojawiła się narracja, że Bodnar broni praw zatrzymanego, bo jego 14-letni syn ma zatargi z prawem. Karol Karski z PiS nie potrafił powiedzieć, czy to uczciwe stawianie sprawy. - Nie poddaje się jednoznacznemu komentarzowi. Jednak to dziecko, coś robiło – odparł Karski.

Izabela Leszczyna mówiła, iż "nie oczekuję, że państwo będzie się mściło na zbrodniarzu". - Ja od państwa oczekuję wymierzenia najsurowszej kary wymierzonej przez niezawisły sąd. Nie chcę go oglądać ciągniętego w bieliźnie – powiedziała posłanka PO.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (60)
Polskie "nie" dla neutralności klimatycznej w ogniu krytyki. "Decyzja prorosyjska, dalej będziemy truć nasze dzieci"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 18 razy 10

  Kaczyński pokazał, ze u niego premierem, ministrem, moze zostac kazdy, nawet sprzątacza czy kucharka. Zalewska i Machałek, dwie prowincjonalne nauczycielki z szarych, biednych prowincjonalnych miasteczek, dostały zadanie reformowania szkolnictwa. Prowincjonalna, w podeszłym wieku, nauczycielka z małego, zapyziałego miasteczka, została ministrem MSWiA. Wójt Pcimia, performer, który nawet nie miał pojęcia jaką folię uzywa się do szklarni z papryką (przywiózł do krycia dachów), został w nagrodę prezesem kilku duzych państwowych spółek, na końcu PKN Orlen. To samo z Morawieckim, dostaje z Nowogrodzkiej dokładny biznes plan, co, komu, kiedy, na jaki temat ma powiedziec, z kim się spotkac. Bo ci ludzie nie mają myślec, oni nie są od myślenia tylko od wykonywania poleceń geniusza Kim Dzong Kaczyńskiego. On pokaze palcem na mapie, tu zbuduję dwie kamienice, tu przekopię kanał, zeby woda poleciała, słona, morska. Te drzewa się wytnie i da Rydzykowi na krzyze, co z tego ze z Puszczy Białowieskiej ? Będą drozsze. Zlikwiduje się gimnazja, on kończył podstawówkę, inni tez mogą. Zlikwiduje się habilitację, to ktoś da mu tytuł profesora, i pośmiertnie jego bratu, zeby się juz nie śmiali z niego. Polska staje się stanem umysłu jednego człowieka. Całe szczęście ze ta kreatura, ani jego ministrowie obrony, nie byli w wojsku, bo konflikty zbrojne jak w banku. To wszystko dzieje się w tym kraju naprawdę, a śmiejemy się, ze Kaligula mianował swojego konia senatorem ........

 • swru

  Oceniono 11 razy 5

  Po nas choćby potop. To tak jak buraki są przy wladzy

 • tegepe

  Oceniono 12 razy 4

  Apeluję do TOK FM: oszczędźcie nam widoku krzywej gęby tego bankstera!

 • bogucjusz

  Oceniono 9 razy 3

  Cały ten chędożony rząd to putinowskie pachołki. Niby banda nieudaczników, ale niszczenie wszystkiego, za co się wezmą przychodzi im jakoś sprawnie i udacznie. A Putin otwiera kolejnego szampana.

 • majo_rmajor

  Oceniono 9 razy 3

  Przecież to są rosyjscy agenci.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 12 razy 2

  Co jeszcze zostało do spier....nia przez podłą zmianę,co jeszcze.Gdy Polacy zagłosują na podłą zmianę jesienią,to ten naród nie będzie wart funta kłaków.

 • cezar85

  Oceniono 6 razy 2

  smog wawelski to tylko lewacka legenda

  wszyscy znajom, ale nikt nie widzioł

 • stef0909

  Oceniono 7 razy 1

  A co można wymagać od prostaka kierowanego prze ignoranta....?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX