W poniedziałek wyrok TSUE dot. zmian w Sądzie Najwyższym. Chodzi o zasady przechodzenia sędziów na emerytury

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w poniedziałek wyrok ws. skargi, jaką na zmiany w polskim sądownictwie złożyła rok temu Komisja Europejska. Bruksela skarżyła nowe zasady przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Prawo i Sprawiedliwość z części pomysłów się wycofała, a przeniesieni wcześniej na emeryturę sędziowie wrócili już do Sądu Najwyższego.

Jest wyrok TSUE ws. skargi na Polskę. Chodzi o zmiany w Sądzie Najwyższym

Dzisiejsze orzeczenie, wraz z pozostałymi orzeczeniami, które Trybunał już wydał i które planuje wydać w sprawie Polski, będzie częścią opinii na temat stanu praworządności i niezawisłości sędziowskiej w naszym kraju.

Prawo i Sprawiedliwość wraz z prezydentem Dudą zdecydowało w 2017 roku, że sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, zostaną automatycznie przeniesieni w stan spoczynku. Członkom Sądu Najwyższego dano możliwość wnioskowania do prezydenta o możliwość przedłużenia ich pracy do 70 roku życia.

Sędziowie wrócili z emerytur

Na mocy tych przepisów z sądu miała odejść między innymi prezes Małgorzata Gersdorf. Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej w październiku ubiegłego roku nakazał wstrzymanie obowiązywania przepisów i przywrócenie wysłanych na emeryturę sędziów.

Nie czekając na ostateczny wyrok, już w miesiąc później PiS znowelizowało ustawę i usunęło zapisy o wcześniejszym wieku emerytalnym. Unijny trybunał w najbliższych miesiącach rozstrzygnie jeszcze między innymi 5 pytań prejudycjalnych ws. polskiej reformy sądownictwa.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości poznamy około  godziny 14:30.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
W poniedziałek wyrok TSUE dot. zmian w Sądzie Najwyższym. Chodzi o zasady przechodzenia sędziów na emerytury
Zaloguj się
  • kasiapanowie

    Oceniono 2 razy 0

    Dekomunizacja SN pilna

  • getz54

    Oceniono 2 razy -2

    Głęboko wierzę w to, ze TSUE nie podzieli się jak polskie sądy. Ze praworządnośc zwycięzy. Ze walka frakcji o stanowiska w parlamencie europejskim nie będzie miała znaczenia, i TSUE nie schowa głowy w piasek dla pozyskania Polski do którejś z koalicji. Determinacja pana Timmermansa w ratowaniu praworządności w Polsce, edukowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości, wysłuchiwanie kłamstw i krętactw Morawieckiego, Dudka, Ziobry i jego hoplitów, nie miałoby sensu. Polska pozostawiona zostałaby na pastwę tej groznej junty, która zawłaszcza juz media tak jak zawłaszczyła sądy. Orbanizacja Polski po kapitulacji TSUE ruszyłaby pełną parą. Dla takich prywatnych państw jak Węgry i Polska nie powinno byc miejsca przy unijnym stole.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX