"Dawno mi tak ciśnienie nie podskoczyło". Żakowski o tym, jak "PO postanowiła zrobić nas w trąbę" ws. mediów publicznych

PO szykuje projekt prawa medialnego. Jacek Żakowski przyznał, że informacja o tym podniosła mu ciśnienie. - Dlatego, że Platforma jeszcze nawet nie zbliża się do przejęcia władzy, a już w sposób beztroski i jawny oszukuje ponad sto organizacji, z którymi podpisała Pakt na rzecz mediów publicznych - mówił w TOK FM. I apelował do PO, by się opamiętała.

O pracach PO nad nowymi przepisami dotyczącymi mediów poinformowała "Gazeta Wyborcza". Nad projektem pracują od pół roku m.in. byli szefowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: Juliusz Braun i Jan Dworak.

- Dawno mi tak ciśnienie nie podskoczyło, jak w momencie, kiedy to czytałem. Dlaczego? Dlatego, że Platforma jeszcze nawet nie zbliża się do przejęcia władzy, a już w sposób kompletnie czytelny, beztroski i jawny oszukuje ponad 100 organizacji społecznych, z którymi niecałe trzy lata temu podpisała Pakt na rzecz mediów publicznych - komentował Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM.

Dziennikarz przypomniał, że w podpisaniu dokumentu uczestniczył Grzegorz Schetyna. Jedno z głównych założeń paktu dotyczyło tego, że media publiczne z partyjnych przekształcą się w prawdziwie publiczne. - PO zobowiązała się m.in., że "za podstawę debaty i konsultacji publicznych nowej ustawy przyjmie założenia Paktu na rzecz mediów publicznych". Potraktowaliśmy to poważnie, mówię to jako jeden z członków Obywateli Kultury. A Platforma postanowiła zrobić nas w trąbę - ocenił.

Jacek Żakowski podkreślił, że z doniesień "GW" wynika, iż Platforma w swoim projekcie pomija ważne postulaty, które znalazły się w dokumencie podpisanym z organizacjami społecznymi. Dotyczy to m.in. rezygnacji z obiecanej opłaty audiowizualnej na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa.

- Na trzy miesiące przed wyborami opozycja, która w tak jawny sposób oszukuje społecznych partnerów, to jest proste samobójstwo. Jeśli ogłosicie, niezgodny z wcześniejszymi uzgodnieniami projekt zmiany w mediach państwowych, to jak sobie wyobrażacie to, że ludzie, którzy zostali przez was oszukani, będą na was głosować? Bardzo apeluję do Platformy, żeby zeszła z drogi lekceważenia przyjętych zobowiązań i lekceważenia społeczeństwa obywatelskiego. Żeby zaczęła myśleć o tym, jak budować demokrację, a nie jak niszczyć kapitał społeczny, który w Polsce powstaje. Platformo, opamiętaj się. Trudno jest na ciebie głosować. Dlaczego robicie tak, żeby było jeszcze trudniej? - pytał Jacek Żakowski.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (216)
Jacek Żakowski apeluje do PO. "Platformo, opamiętaj się"
Zaloguj się
 • kasiajan

  Oceniono 53 razy 29

  Żakowski w tym roku wcześniej niż zwykle zaczął akcję zniechęcania do opozycji. W poprzednich latach robił to miesiąc wcześniej, teraz już trzy miesiące. Teraz czekam na kolejne wypowiedzi - że Schetyna jest taki sam jak Kaczyński a TVP za PO była taka sama jak za Kurskiego. Brawo.

 • nord-ost

  Oceniono 50 razy 22

  To nie opozycja oszukuje, to Żakowski znowu przekonuje, że PiS jest jednak lepsze od PO.
  Tak jak przed wyborami w 2015r.

 • bonaprima

  Oceniono 33 razy 19

  Panie Redaktorze, proszę uważać na swoje ciśnienie, bo od tego można łatwo "fiknąć kozła". Gratuluję łatwości z jaką Pan napisał, że Platforma oszukuje...czy w jednym wystąpieniu Schetyna musiał wymienić wszystkie szczegóły ? Zapytam symetrycznie : czy dostrzega Pan innych oszustów w polskim życiu politycznym?

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 25 razy 17

  Cztery lata temu Pan Żakowski pieprzył coś o symetrii, teraz ustawia się w jednym rzędzie z PiS w krytyce opozycji. Chce być bardziej wiarygodny, hiperpoprawny???

 • roberto5151

  Oceniono 24 razy 14

  Żakoqwski to kret pisowski.Niby jest przeciwnikiem Pisu a zawsze przed wyborami jedzie po opozycji wspierajac PiS./

 • rabbitt

  Oceniono 22 razy 12

  Walnij się w łeb tow.Zakowski

 • jangur

  Oceniono 41 razy 11

  A po co nam wgl. media publiczne? Nie można wszystkiego sprywatyzować i kropka? Każdy płaci TYLKO za to co CHCE oglądać / czytać? Nawet, gdyby TVP nie była PiSowska, to z jakiej racji państwo ma ściągać ze mnie haracz, bo posiadam telewizor, za oglądanie stacji, której mam prawo NIE MIEĆ OCHOTY oglądać? Państwo opiekuńcze ma zapewnić służbę zdrowia, wojsko, policję, straż pożarną, infrastrukturę, edukację... a nawet z tym, za POPiSu radzi sobie beznadziejnie. Na co komu telewizja publiczna?

 • 123waz

  Oceniono 19 razy 9

  Żakowski znowu przeciw opozycji, zniechęca, napuszcza, itd, symetrysta pierwszej klasy. Do niego wkrótce dołączą inni. Jakoś Żakowski nie rozwija wszystkie afery i skandale pisu, tylko czepia się PO .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX