Wstydliwa karta w życiorysie Julii Przyłębskiej. Szefowa TK należała do komunistycznej młodzieżówki

Prezes nowego Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w czasie studiów działała w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich, uczelnianej przybudówce partii komunistycznej - podaje onet.pl.

Dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej na temat Julii Przyłębskiej przeanalizował Andrzej Stankiewicz. Wynika z nich, że do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich Przyłębska, a wówczas jeszcze Żmudzińska zapisała się na pierwszym roku studiów prawniczych. Informację na temat działania w SZSP wpisywała we wnioski o paszport, który był jej potrzebny, by odwiedzać rodzinę w Berlinie Zachodnim. Pikanterii całej sprawie nadaje fakt, że Przyłębska informację tę pominęła w swej oficjalnej biografii na stronie TK. Chwali się w niej tylko tym, że "podczas studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów".

Mężem prezes Trybunału Konstytucyjnego jest Andrzej Przyłębski, obecnie ambasador Polski w Niemczech. W czasie PRL został on zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Wolfgang - identycznym, jak imię ojca Przyłębskiej. 

Niedawno w TOK FM informowaliśmy o rekordowych przestojach w rozpatrywaniu spraw przez TK. Kolejka się wydłuża, a czeka w niej już prawie 500 spraw. Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj, który w TOK FM komentował te dane, twierdzi, że odpowiedzialność za wolne tempo prac ponosi kierownictwo instytucji, a więc prezes Przyłębska i jej zastępca Mariusz Muszyński. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Julia Przyłębska należała do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich
Zaloguj się
 • gblo

  Oceniono 8 razy 2

  Ma talent do odnajdywania się w każdych systemach politycznych. Kto wie ,czy znów.nie odkryje w sobie marksistki albo anarchistki.

 • benek231

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz czekam na ujawnienie przynaleznosci Kaczora do PZPR. Choc dla mnie to tylko formalnosc.

 • benek231

  Oceniono 1 raz 1

  "Pikanterii całej sprawie nadaje fakt, że Przyłębska informację tę pominęła w swej oficjalnej biografii na stronie TK"
  ***
  Jak to "pominela". Bo niby moglo sie jej zapomniec, czy co?

  Ona najnormalniej klamala, ze nie nalezala do komunistycznej mlodziezowki.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Tera krotkie wyjasnienie - dlaczego my wszystkie proste ludzie szli na politechniki? Otoz dlatego, iz na tych uczelniach w zasadzie poza paroma przedmiotami importowanymi z uniwerkow nie bylo przedmiotow ktore same z siebie stanowily forme indoktrynacji. Oczywiscie jak ktos planowal pojsc w dyrektory no to mial tam zsyp i takie tam rozne, ale swobodnie niezindoktrynowanym mozna bylo sobie przebakac 5 lat i wyjsc zdrowym i nie umoczonym w marksizm.

 • iskander36

  Oceniono 7 razy 1

  A co miałaby robić w młodosci żona TW "Wolfganga" ? Należeć do KOR-u ? Bez jaj. Facetka jest konsekwentna w swych wyborach.

 • coda1980

  0

  Ten zarzut to akurat totalna bzdura. Do SZSP należeli prawie wszyscy studenci, mimo nazwy to był rodzaj związku zawodowego, nieprowadzący żadnej działalności politycznej, głównie w zakresie kultury studenckiej i spraw socjalnych. Źle natomiast świadczy o Przyłębskiej to, że na wszelki wypadek "zapomniała" o tym fakcie...

 • getz54

  0

  Typowa droga kariery miernoty w PRL-u. Wstąpiła do SZSP zeby spokojnie dostawac zaliczenia w indeksie,, Do NZS-u trafiła po lini partyjnej jako zródło operacyjne, byc moze TW ,,Helga,, miało jej to pomóc w skończeniu studiów.
  Taką konformistyczną postawę prezentuje do dzisiaj. Jest guzikiem do uruchomienia, czeka na polecenia.

 • gruppe

  Oceniono 2 razy 0

  Starannie dobierany sort

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -2

  Nie istnieje cos takiego jak niewstydliwa karta w zyciorysach elit trzeciej wladzy. Nie istniala mozliwosc rozowju kariery bez przynaleznosci do przeroznych formacji PZPR.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX