Niemka kandydatką na szefową KE. "Ta kandydatura była dla Polski niekontrowersyjna. Merkel szybko przekonała Morawieckiego"

Ta kandydatura była dla Polski i Grupy Wyszerhadzkej zupełnie niekontrowersyjna. Merkel bardzo szybko przekonała premiera Morawieckiego - mówił o kandydatce na nową szefową KE Ursuli von der Leyen Tomasz Bielecki z "Gazety Wyborczej". Dziennikarz wskazał, że Niemka nie była dobrze oceniana jako minister w swoim kraju.

Po wielu godzinach negocjacji Rada Europejska podjęła we wtorek decyzje w sprawie przywódców kluczowych instytucji w Unii Europejskiej. Kandydatką na szefową Komisji Europejskiej została niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. >> ZOBACZ POZOSTAŁE NOMINACJE

Jak mówił na antenie TOK FM Tomasz Bielecki z "Gazety Wyborczej", nazwisko von der Leyen od jakiegoś czasu występowało na długiej liście potencjalnych kandydatur. Niemniej jednak przełomowym momentem dla niej było poniedziałkowe załamanie się szczytu i sprzeciw dla kandydatury Fransa Timmermansa.

- To sprawiło, że dziś pojawiła się potrzeba nowego rozdania. Projekt kompromisu przyniesiony na szczyt przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona opierał się właśnie na niemieckiej minister i, co jest pewnym kąskiem dla Francji, na Christine Legarde, która miałaby stanąć czele Europejskiego Banku Centralnego - wyjaśniał Bielecki.

"Byle nie Timmermans..."

Jak informowaliśmy w TOK FM, zdecydowany sprzeciw wobec kandydatury Timmermansa zgłaszała m.in. Polska. Tymczasem niemiecka minister obrony i jej kandydatura - jak mówił Bielecki - okazała się dla Grupy Wyszehradzkiej i Polski zupełnie niekontrowersyjna. - Angela Merkel bardzo szybko przekonała premiera Morawieckiego - podał dziennikarz. Jak przyznał, niektórych może nieco dziwić fakt otwartości naszego kraju na niemiecką kandydatkę, ponieważ Polska często posługuje się argumentami, iż Niemcy zbytnio dominują w Unii Europejskiej. - Ale zdaje się, że argument "byle nie Timmermans" zrobił swoje - stwierdził.

Bielecki zaznaczył jednak, że brak wskazania dla Timmermansa na szefa KE wcale nie oznacza, że Holender zniknie z czołówki europejskiej polityki. We wtorek przywódcy państw mieli podjąć zobowiązanie, że dalej będzie jednym z wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej. - Choć nie wiemy jeszcze, jakie dziedziny będzie nadzorował. Mówi się, że przemysł i gospodarkę. Nie wiadomo jeszcze, co z praworządnością - wskazywał gość TOK FM.

"Ursula von der Leyen ma złe notowania"

O samej Ursuli von der Leyen Bielecki mówił z kolei, że "ma bardzo złe notowania jako niemiecka minister". - Ona była ministrem od różnych spraw we wszystkich rządach Angeli Merkel. Ministerstwo Obrony Narodowej [któremu szefuje obecnie - red.] dobiło jej szanse na następstwo Merkel. Była tak źle oceniana, że przestała być brana pod uwagę. I teraz, tak źle oceniana minister nagle kończy na czele europejskiej egzekutywy - nie krył zdziwienia Bielecki.

Ostatecznie, kandydaturę Ursuli von der Leyen musi jeszcze zaakceptować Parlament Europejski. Zdaniem naszego gościa, raczej nie ma obaw, aby Niemka nie uzyskała poparcia.

Jeden głos wstrzymujący

Ursula von der Leyen została nominowana na stanowisko szefa Komisji Europejskiej jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się - poinformowała dziennikarzy po wtorkowym szczycie UE kanclerz Niemiec Angela Merkel. 

- Wstrzymanie się od głosu, zgodnie z zasadami postępowania wyborczego Niemiec, pochodziło ode mnie - oświadczyła kanclerz. Dlatego, jak dodała, można przyjąć, że wobec kandydatury Niemki nie było sprzeciwu w Radzie Europejskiej.

- Cele, które sobie zakładaliśmy jadąc na ten szczyt Rady Europejskiej zostały osiągnięte - powiedział z kolei po zakończeniu szczytu premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (162)
Niemka Ursula von der Leyen kandydatką na szefową KE. "Merkel szybko przekonała Morawieckiego"
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 25 razy 15

  Czyli kolejne zwycięstwo moralne; Niemcy ustaliły, PiS musi to zaakceptować.

 • przewooz

  Oceniono 26 razy 14

  Szkoda. Dla Polaków i Polski Timmermans byłby o wiele lepszy. Bo dbałby o nasz prawdziwy interes narodowy, czyli o praworządność :(

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 23 razy 13

  Sukces Morawieckiego. Feministka, zwolenniczka jednopłciowych związków, pacynka-problem Angeli na czele KE, a Timmek dalej wiceszefem. Tylko mu się żadnego Polaka nie udało wcisnąć na żadne znaczące stanowisko, ale to pewnie z powodu nadmiaru świetnych kandydatur w PiS. Mało tego, nie wysunął żadnej propozycji, przyjął tego, kogo Merkelowa z Macronem w teczkach przynieśli.

 • glencok

  Oceniono 15 razy 11

  Niemka dostała stanowisko, bo Merkel powiedziała Mateuszowi że tak będzie dobrze. Do tego żadnego Polaka ani polityka z Europy Środkowej na ważnym stanowisku. Sukces wg pisowskich wyborców. Unia wykazała dobrą wolę bo mogli po prostu olać jęki Mateusza i przegłosować Timmermansa bo Mateusz 8 głosów przeciw by nie zebrał. Włochy się momentalnie wycofał ze sprzeciwu a i cała grupa Wyszehradzka w głosowaniu by nie głosowała przeciw, a nawet to nie dawało 8 głosów

 • 600ps

  Oceniono 22 razy 8

  Matolku musisz przyznac ze do polityki sie nie nadajesz. Kanclerz Niemiec i Macron wystawili cie na posmiewisko i cala bande Grupy Wyszehradzkiej. Politykiem trzeba sie urodzic a ty jestes po prostu malym historykiem który nawet nie nadaje sie na nauczyciela krótko mówiac Matolek.Ha Ha Ha.

 • berserc

  Oceniono 11 razy 7

  Na złość niemieckiej kanclerz A. Merkel, która chciała Timmermansa wybraliśmy Niemkę? Genialna strategia! Ma łeb nasz prezes!

 • feurig59

  Oceniono 8 razy 6

  Pisowcy mysla, ze stanowisko UE w sprawie lamania konstytucji w Polsce i braku praworzadnosci zalezy od osoby przewodniczacego, jak Polska obecnie zalezy od jednego pyrtka z zoliborskiej piaskownicy.
  Nic bardziej mylnego.

 • rbik53

  Oceniono 13 razy 5

  .
  I znalazła Merkel sposób na pozbycie się nieudacznicy z rządu, co polski rząd przyjął rzucając się przed niemcami na kolana... A swoją drogą to szczerze życzę kaczystom by niemra dała pisowskim wieśniakom zdrowo popalić.
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX