Min. Ziobro chce wznowienia postępowania ws. drukarza z Łodzi

Po wyroku TK szef resortu sprawiedliwości chce, by sąd ponownie zajął się sprawą drukarza z Łodzi. - Wyrok poszerza sferę wolności. Chodzi o to, żeby w jego konsekwencji, nikt nie mógł być karany za to, że działa zgodnie z własnym sumieniem, wyznaniem. A tak było właśnie w tym przypadku - tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

26 czerwca TK podjął decyzję w głośnej sprawie drukarza z Łodzi - uznano za niekonstytucyjny przepis Kodeksu wykroczeń, który przewiduje karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług. 

Dziś resort sprawiedliwości poinformował, że min. Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi. Jak tłumaczy wiceminister Marcin Romanowski, podstawie do takiego działania dała decyzja TK. 

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego poszerza sferę wolności. Chodzi właśnie o to, żeby w jego konsekwencji, nikt nie mógł być karany za to, że działa zgodnie z własnym sumieniem, wyznaniem. A tak było właśnie w tym przypadku - mówi wiceminister. I dodaje, że wolność jest w Polsce zagrożona. - Zawsze będziemy opowiadać się za wolnością, która jest zagrożona, naruszana. Mamy do czynienia z wojną ideologiczną, bardzo często tak to jest określane, kiedy osoby, które kierują się swoim wyznaniem, sumieniem są atakowane, zwalniane z pracy. Jak w przypadku IKEI czy drukarza z Łodzi - ocenia Romanowski. 

Drukarz i LGBT

W 2015 roku drukarz z Łodzi Adam J. odmówił wydrukowania plakatu, który promował wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Sprawę rozpatrzył najpierw sąd rejonowy, a później okręgowy. Oba uznały winę drukarza. 

We wrześniu 2017 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację na korzyść drukarza. Argumentował wtedy, że wyrok naruszył konstytucyjną zasadę wolności sumienia. Sąd Najwyższy odrzucił kasację. W mocy pozostał wyrok, w którym Adama J. uznano za winnego wykroczenia, choć odstąpiono od kary. Po tym wyroku Zbigniew Ziobro zdecydował się skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, którym kieruje Julia Przyłębska. 

Sędziowie nie byli jednomyślni. Dwa złożyli zdania odrębne. Zdaniem sędziego Leona Kieresa orzeczenie TK osłabi i tak niedoskonały system ochrony osób dyskryminowanych. Decyzję Trybunału Konstytucyjnego skrytykowało wielu prawników, w tym była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska. - W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że przyznaliśmy klauzulę sumienia wszystkim usługodawcom - mówiła w rozmowie z reporterką TOK FM

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Min. Ziobro chce wznowienia postępowania ws. drukarza z Łodzi
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Jakim prawem sumienie drukarza maprymat

  nad sumieniem drugiego człowieka ?

 • rbik53

  Oceniono 1 raz 1

  .
  Niejaka Przyłębska i dwaj pisowscy dublerzy udowodnili wyrokiem, że tak jak niejaki Ziobro, z politycznych powodów nie rozumieją różnicy pomiędzy odmową wykonania zlecenia z powodu obraźliwych treści, a z powodu nietolerowania innych preferencji seksualnych. W tym drugim przypadku drukarz winien beknąć.
  Ale u sierściuchów pisowskich wykracza to poza obszar rozumienia spraw.
  .

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 1

  Przychodzi baba do piekarni i prosi o 3 bułki. Piekarz na to: nie widziałem pani na mszy o 7 rano. Baba: ale ja chodzę na 12. Piekarz: nie mogę sprzedać pani bułek, bo msza o 12 mniej ważna i ja uznaję tylko o 7.

 • bihepi

  Oceniono 3 razy 1

  "...Wyrok poszerza sferę wolności. Chodzi o to, żeby w jego konsekwencji, nikt nie mógł być karany za to, że działa zgodnie z własnym sumieniem, wyznaniem...."
  I to jest bardzo dobra koncepcja.....
  ***
  Znam wielu strażaków, którym sumienie nie pozwoli na gaszenie żadnej kurii, plebanii, ani "domu bożego" jako, że są to siedziby władz okupacyjnych.
  *
  Poszerzanie wolności to bardzo ważna sprawa, "panie" zerro.

 • pn-ski

  0

  Nalezy zapewne spodziewać się zwolnienia zabójcy Adamowicza, bo działał on w zgodzie ze swoim sumieniem (przemeblowanym nieco przez TVPiS i KK)?

 • maz9

  Oceniono 2 razy 0

  Wkrótce dojdzie sprawa lekarzy z tzw. "klauzulą sumienia". Będą mogli odmówić leczenia chorych, którzy mają inny światopogląd, a nawet inny kolor skóry. Na razie jest testowanie społeczeństwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX