Kiedy wypłata 500 zł dla niepełnosprawnych? "Będziemy zabiegać, żeby się to stało przed wyborami" zapewnia minister

Wprowadzenie dodatkowego świadczenia dla niepełnosprawnych to jedna z obietnic, złożonych przez PiS w kampanii przed wyborami do PE. Ale termin jej spełnienia już kilka razy zmieniano. Minister rodziny, w rozmowie z Rochem Kowalskim, zapewnia, że pieniądze trafią do osób z niepełnosprawnościami w najbliższych miesiącach.

Wypłatę nowego świadczenia obiecał premier Morawiecki, na tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

-  Chcielibyśmy, żeby weszło w życie jak najszybciej - deklaruje min. Bożena Borys-Szopa. - Premier wielokrotnie zapowiadał, że chcemy, żeby ten program wszedł jeszcze w tym roku. Będziemy zabiegać, żeby się to stało przed wyborami - podkreśla w rozmowie z reporterem TOK FM Rochem Kowalskim. 

Pieniądze, zgodnie z zapowiedziami rządzących, mają trafić do osób całkowicie niezdolnych do podjęcia pracy zarobkowej. W sumie mowa o około 300-400 tys. niepełnosprawnych.

Mało czasu

Warto przypomnieć, co mówiła minister tuż po nominacji. 6 czerwca deklarowała, że projekt przepisów dotyczących nowego świadczenia "za 2-3 tygodnie" trafi do Sejmu. Jak widać, nie udało się tego terminu dotrzymać.

Czy uda się zrealizować więc najnowszą obietnicę min. Borys-Szopy? Zostało mało czasu. 

Minister zapewnia, że projekt jest już po dyskusji w Komitecie Stałym Rady Ministrów i w najbliższym czasie zajmie się nim cały rząd. Ale to dopiero początek ścieżki legislacyjnej. Kluczowe będzie tempo prac parlamentu. A posłowie i senatorowie już niedługo zaczynają długie wakacje. Ostatnie posiedzenie Sejmu zaplanowano na 17-19 lipca. Powrót z wakacji dopiero na posiedzenie, które zacznie się 11 września. 

Przypomnijmy, że wprowadzenia świadczenia w wysokości 500 zł domagały się osoby niepełnosprawne i ich opiekunowi, które w 2018 roku - przez ponad miesiąc - prowadziły protest w Sejmie.  Ale wtedy rząd deklarował, że nie ma pieniędzy na spełnienie tego postulatu. Wprowadził za to ustawę, która miała umożliwić łatwiejszy dostęp m.in. do świadczeń rehabilitacyjnych. Nie tylko osoby, które brały udział w sejmowym proteście, podkreślały, że przepisy nie poprawiły sytuacji osób niepełnosprawnych, bo de  facto ustawa nie działa

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (13)
500 zł dla niepełnosprawnych. Kiedy wypłata pieniędzy?
Zaloguj się
 • j-ugo

  Oceniono 11 razy 5

  Pieniądze PiS rozdaje tam gdzie widzi głosy wyborców. W jedną noc potrafi wszystko przegłosować.

 • kka69

  Oceniono 13 razy 5

  A kiedy obiecane podniesienie kwoty wolnej od podatku?
  PIS obiecywał.

 • ogorinho0913

  Oceniono 10 razy 4

  Kaczyński podczas protestu w sejmie w 2014 r. obiecał, że pomoże to na pewno tak zrobi. To człowiek nad wyraz uczciwy i szczery. Nigdy nie skłamał, nie miał brata który pił, bratanica jest dziewicą niepokalaną a on sam o mało co nie przypłacił życiem swojej walki pod kołderką podczas stanu wojennego. Prawdziwy mąż stanu.

 • bartlomiejbaranowski

  Oceniono 10 razy 4

  Oczywiście temat wróci tuż przed wyborami parlamentarnymi, czy ktoś w to uwierzy? Suweren na pewno utwierdzony przez niezawodna TVP, a reszta? Pisu to chyba nie obchodzi

 • j-ugo

  Oceniono 9 razy 3

  Jak nie masz 26 lat i podejmiesz pracę na etacie to PiT nie zapłacisz. Ale jak założysz własną firmę to zapłacisz.
  Tak PiS popiera młodych .....

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Od Stycznia i urynkowieniu certyfikatow CO2 minelo 7 miesiecy, a juz polskie hutnictwo zglasza pierwsze problemy z plynnoscia finansowa. Huty ratuja sie laniem stali wysokostopowych oraz blach grubych i cienkich jednak zegar zaczal juz tykac dla branzy ktora przeciez w kontekscie chocby trwajacego projektu drogowego w Polsce posiada rynek i perspektywy. Pierwszy leci donbas Czestochowa, ale i metal Steel zglasza pierwsze problemy, choc przeciez rzad ma ograniczoone mozliwooci doplat do produkcji stali.

 • race444

  Oceniono 5 razy 1

  Gdyby trzeba byloby nagrody po 100 000 zeta "swoim" przyznac /bo im sie nalezy/ to by Maliniak juz dzisiaj w nocy ustawe podpisal a jutro by sobie wyplacili.

 • krikrikrikri

  Oceniono 10 razy 0

  Akurat niepełnosprawnym należy się jak psu buda, myślę że Oni chcieli by być zdrowi i o łaskę nie prosić, niestety prosić muszą ponieważ pracować najczęściej nie mogą, a dodatkowo często ktoś z rodziny też nie może. Dajecie na wszystkie dzieci, a na tych którzy NAPRAWDĘ potrzebują to już nie.

 • c.t.k

  Oceniono 8 razy 0

  Kto jeszcze został do kupienia?
  500+ na każdą pszczołę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX