PSL pokazał, że "nie zmarnował czerwca". "Może się pokusić nawet o 10 proc. w wyborach"

PSL stworzył sobie sytuację, w której ma alternatywę. Nie jest skazany na koalicję z Platformą Obywatelską - przekonywał w TOK FM prof. Sławomir Sowiński z UKSW.

Po ponad miesiącu zastanawiania się i politycznych targów PSL w weekend zadecydował, że może przystąpić do koalicji z PO, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie w niej partii lewicowych. Tym zaproponował start pod własnym szyldem.

Jak przekonywał prof. Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w ostatecznym rozrachunku to może być bardzo słuszna decyzja. - PSL pokazał, że nie zmarnował czerwca. Wykorzystał bardzo dobrze ten czas, bo odbudował spójność swojego obozu. Teraz Władysław Kosiniak-Kamysz ma mocny wewnętrzny mandat - mówił prof. Sowiński. Ekspert podkreślał, że PSL stworzył sobie sytuację, w której ma alternatywę. - Nie jest skazany na koalicję z Platformą Obywatelską - dodał profesor.

Prof. Sowiński wskazywał też podobieństwa między PSL a PiS. - Ludowcy - podobnie jak partia Kaczyńskiego - rozpoznali, że kluczowe dla wyników wyborów jest przekonanie politycznego centrum, czyli wyborców umiarkowanych, znudzonych, rozczarowanych sceną polityczną - diagnozował ekspert UKSW.

Zdaniem prof. Sławomir Sowińskiego PSL spokojnie powinien przekroczyć jesienią pięcioprocentowy próg wyborczy. - Może się nawet pokusić o wynik w granicach 10 procent pod warunkiem, że będzie miał w miarę silną i spójną reprezentację dla wyborcy wielkomiejskiego - prognozował politolog.

Według eksperta majowe wybory pokazały, że społeczeństwo jest podzielone w kwestii wartości. - Rodzina, seksualność odgrywają bardzo duże znaczenie. Dlatego nie da się stworzyć jednej szerokiej oferty politycznej, która będzie w stanie mobilizować zarówno wyborców konserwatywnych, jak i liberalnych i lewicowych. Byłoby to zachowanie wbrew potrzebom społecznym - wyjaśniał prof. Sowiński.

Jego zdaniem, żeby opozycja mogła myśleć o przejęciu władzy, musi na wybory przygotować "dwie oferty programowe" - co poniekąd postulował szef PSL. Prowadzący audycję Piotr Maślak wskazywał jednak, że system podziału mandatów metodą D'Hondta przy dużej liczbie partii opozycyjnych sprzyja PiS. - On premiuje zwycięzców m.in. w sytuacji, gdy jest dużo głosów straconych, bo wiele partii nie przekroczyło progu. Jeżeli mamy dwa czy trzy bloki i każdy przekracza próg wyborczy, to nie odgrywa takiej roli - przekonywał prof. Sowiński.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
PSL pokazał, że "nie zmarnował czerwca". "Może się pokusić nawet o 10 proc. w wyborach"
Zaloguj się
 • ketjow1978

  Oceniono 16 razy 10

  Bzdury wygaduje doktor Sowiński. PSL w mieście bez PO czy tym bardziej idący przeciwko PO nie istnieje. Na wsi to samo z PSL robi PiS. 10% PSLu to chyba jakiś spóźniony dowcip primaaprilisowy

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe skąd "peezel" te 10% wytrzaśnie? :-)
  Przecież oni wsi nie mają już co zaproponować, a w mieście są marginesem. Do tego wśród ludzi wykształconych mają opinię partii "obrotowej" o WYJĄTKOWO miękkim kręgosłupie.
  Kosiniak Kamysz chyba już zapomniał, że była kadencja sejmu bez PSL-u i że wtedy jakoś NIKT po nich nie płakał...

 • getz54

  Oceniono 14 razy 6

  Właśnie PSL ten cenny dla siebie czas roztrwonił tocząc spory wewnątrz własnego ugrupowania. Odbudowanie spójności swojego obozu jest porazką tej partii, jeszcze przed ogłoszeniem daty wyborów. Dowodzi to ze tak duzo czasu stracili na zawieranie wewnętrznych sojuszy pomiędzy istniejącymi w partii frakcjami, kompromisów, wpływów w regionach itp. Taka fastryga moze szybko puścic, przy pierwszych obietnicach stanowisk zaproponowanych przez PiS. To po pierwsze. Po drugie, to na silny wewnętrzny mandat Kosiniaka nigdy nie zgodzą się ani Pawlak ani Kalinowski, utrudni im to walkę o stołek szefa partii po przegranych wyborach. Nie rozumiem tez dlaczego pan profesor przypisuje ogólnopolski elektorat centrowy PSL-owi. PSL gra w innej lidze, ten elektorat nie jest dla niego. Oni mogą liczyc na poparcie wsi w regionach wiejskich, bo tylko dla tego elektoratu mają program. Program PSL dla Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Poznania nie istnieje, bo istniec nie ma prawa. Elektorat wielkomiejski nie będzie się tarzał ze świniami w błocie. Proponowanie PSL-owi sporządzenia dwóch ofert programowych, wzajemnie się wykluczających, to jedno wielkie oszustwo. Jak w takiej sytuacji w kampani wyborczej zachowac wiarygodnośc ? Zreasztą cały PSL to jedno wielkie oszustwo. Nie chcą się przyznac, ze idą samodzielnie do wyborów tylko po to, zeby po nich ewentualnie wejśc samodzielnie do jakiejkolwiek koalicji która powstanie po wyborach. Zyczę im połamania nóg.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy 5

  PSL to anachroniczna partia klasy społecznej, która już praktycznie nie istnieje...
  to co jeszcze mogło za Sanacji uchodzić za reprezentacje polskiej wsi (wówczas 80% mieszkańców) teraz po prostu musi wymrzeć śmiercią naturalna, prędzej czy później

 • cleryka

  Oceniono 4 razy 4

  Sądzę,że PSL dostanie 6% najwyżej.i pójdą na dożynki...na całe 4 lata.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 6 razy 4

  Psl zdobył te 3 mandaty do PE bo 90% głosów pochodziło od wyborców PO pochodzących z miast. Na wioskach Psl nie istnieje, wszystkich tępych chłopków dawno łyknął szczerbaty karzeł . Jestem bardzo ciekaw tych wyborów i samotnego startu PSL a zwłaszcza owych 10% , . Bój to raczej będzie ich ostatni :)

 • salsolo.4

  Oceniono 4 razy 4

  Samodzielny start PSL to prezent dla pis. Przejście progu będzie dla nich mega sukcesem.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 7 razy 3

  Jak PSL ugra ze 3%, będzie sukces. Ostatnie stołki zgarnął dzięki KO, więc jego ostatnie nadymanie to tylko gra o lepszą pozycję w koalicji.

 • norman67

  Oceniono 4 razy 2

  Profesor z UKSW - agent PiS - uczelnia pełna matołków, którzy nagle się odnaleźli, gdy pojawiła się nowa władza np. mądra pani doktor kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX