PSL z Kukizem rozmawia, ale koalicji raczej z tego nie będzie. Poseł tłumaczy, dlaczego

- Rozmawiamy z Kukiz'15, ale myślę, że mało prawdopodobne jest, byśmy zbudowali wspólny blok wyborczy - stwierdził w TOK FM Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poseł przekonywał, że pomysł wystawienia w wyborach parlamentarnych dwóch bloków opozycji jest najlepszym rozwiązaniem.

Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego zdecydowała w weekend, że warunkiem wyborczej koalicji z PO jest rezygnacja ze współpracy z ugrupowaniami lewicowymi. Ludowcy chcą, by do wyborów parlamentarnych poszły dwie koalicje opozycji: centrowa i lewicowa. 

- Gdyby podstawowym celem było, jak to się mówi kolokwialnie "zapakować się do Sejmu", to pewnie już długo bylibyśmy w tej formule, która nie okazała się skuteczna w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ale my potrafiliśmy wyciągnąć wnioski i uważamy, że jeden blok nie może stanowić remedium na wygraną w wyborach krajowych. Bo jest wolna przestrzeń w tzw. centrum - tak poseł Piotr Zgorzelski tłumaczył w Poranku Radia TOK FM decyzję PSL.

Polskie Stronnictwo Ludowe deklaruje samodzielny start w wyborach, ale zostawia uchylone drzwi dla Platformy Obywatelskiej. - My mówimy, żeby PO się określiła: czy chce - jak moim zdaniem jest w istocie - stać się partią lewicową, czy zostać partia chadecką, to zapraszamy do współpracy. Robienie tego samego, tylko bardziej nie ma sensu. Już Albert Einstein powiedział, że powtarzanie tego samego, w oczekiwaniu innego rezultatu jest obłędem. Więc nie można kręcić się w kółko i czarować rzeczywistości - podkreśla. 

PSL i Kukiz'15? Poseł chwali pomysły ugrupowania Pawła Kukiza

Choć PSL startował w wyborach do PE razem z SLD, jego władze nie chcą tego powtarzać. A już na pewno ludowcy nie mają ochoty na start w koalicji z Wiosną. A przecież Robert Biedroń wyciągnął rękę do PO i chce rozmawiać o wspólnej koalicji. 

Ale politycy PSL nie zamykają drzwi przed Kukiz'15, choć politycy tej formacji nigdy nie stanowili w Sejmie zdeklarowanej opozycji - zdarzało im się głosować razem z rządzącą prawicą. Przypomnijmy, że formacja Pawła Kukiza była jedyną spoza Zjednoczonej Prawicy, która wydelegowała swoich przedstawicieli do nowej - upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. - Paweł Kukiz zwrócił się do nas z pytaniem, czy jesteśmy w stanie zaakceptować jego propozycje programowe. I powiem szczerze, że co najmniej trzy są interesujące. Pierwsza, żeby raz w roku zorganizować dzień referendalny, aby Polacy mieli okazję  wypowiedzieć się w ważnych dla nich sprawach. Myślę, że to jest interesujące. Druga to propozycja tzw. sędziów pokoju. Sposobem na rozładowanie (kolejek) wymiaru sprawiedliwości mogą być właśnie sędziowie pokoju - ocenił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przypomnijmy, że ten pomysł zakłada, że orzekaniem np. w sprawach dotyczących drobniejszych wykroczeń mogłyby zajmować się osoby bez wykształcenia prawnego, wybierane spośród chętnych.

- Trzecia propozycja, bardzo interesująca z punktu widzenia mniejszych ugrupowań, to mieszana ordynacja wyborcza, która w istocie "wyciąga" na wierzch człowieka, bo oddaje się dwa głosy: na partię i na człowieka. Rozmawiamy z Kukiz'15, ale myślę, że mało prawdopodobne jest, byśmy zbudowali wspólny blok wyborczy. Bo (Kukiz'15) ugrupowanie jest stowarzyszeniem, a my nie zbudujemy komitetu wyborczego, to się wiąże np. z ograniczeniami finansowymi - stwierdził Piotr Zgorzelski.

Jak przekonywał w rozmowie z Janem Wróblem, kurs obrany przez PSL jest dobrze oceniany, bo "wiele środowisk jest zainteresowane tym, żeby można było budować racjonalne centrum "ludowców". - Czy nie jest symboliczne, że wokół PSL zgromadziły się takie osoby jak Władysław Teofil Bartoszewski i Michał Mazowiecki, synowie założycieli III RP? Oni rozumieją, że my nie chcemy skrajności, a chcemy spokojnie budować rzetelną politykę - podkreślił gość Poranka Radia TOK FM.  

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Piotr Zgorzelski z PSL w Poranku Radia TOK FM
Zaloguj się
 • 116av

  Oceniono 7 razy 5

  PSL zrobi koalicje nawet z diablem{PIS} aby tylko utrzymac sie na powierzchni.Schetyna mowiac ze PSL jest partia pierwszego weboru zrobil sobie niedzwiedzia przysluge.

 • baby1

  Oceniono 6 razy 4

  Jak Wiosna poszła samodzielnie do wyborów do EP, to wszyscy darli ryje, że rozbija opozycję, bo nie chce przystąpić do Koalicji Europejskiej. Jak wystąpiła z ofertą, że w wyborach do Sejmu może wejść do koalicji partii opozycyjnych, to teraz darcie mordy przez PSL i PO, że z Wiosną im nie pasuje i infantylne propozycje kto z kim ma startować do wyborów byle nie z nimi. I to mają być solidne partie? Przynajmniej wiem, że mogę spokojnie zagłosować na Wiosnę, bo reszta to przykościelne barachło.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 2 razy 2

  Czołowy, dwóch nazwisk, gumofilc PSL przestraszył się starych tłustych kotów tj. Kłopotków czy Sawickich i innych, rządnych nowych koryt i teraz bredzi o wartościach. Inna rzecz, że pazerny chłopek zawsze zdradzi. Typowy gumofilc to taki: dwa traktory na podwórzu, auto, czasami suw, pies na 1,5 m łańcuchu w dziurawej budzie lub beczce, stadko obsranych krów na pastwisku i dyżurne zawołanie " co my z tej łunii mawa" Dobrze by było pogonić ich z Sejmu.

 • lew131313

  Oceniono 2 razy 2

  Ależ ten PeeZel jest jednak głupi, jak stąd do Raciborza! Na co oni liczą, na cud??? No przecież w ostatnich aż siedmiu sondażach ich najwyższy wynik to 4,9%, a był i taki co oscylował w granicach poniżej 3%. I taka partyjka stawia warunki 25-30procentowej Platformie? Toż to kabaret w najczystszej postaci!
  Ale to i tak PeeZelowi nie przeszkadza w tym, aby odgrywać na Opozycji rolę męża opatrznościowego, co to dzieli, rządzi, poucza, podsumowuje, ocenia, chwali, gani - ale swojego własnego idiotyzmu jednak nie dostrzega.
  No i dobrze, bo może wreszcie z polskiej sceny politycznej znikną na zawsze..? Oby!

  A przy okazji pozwalają sobie jeszcze na złośliwości pod adresem Wiosny (nie oni jedni zresztą, bo PO i SLD też), która to według ich ocen "już zanika", "już jest masą upadłościową", "jest pogrążona w głębokim kryzysie" i "w ogóle już jest prawie nie ma", gdy tymczasem prawda jest taka, że w tych wspomnianych siedmiu sondażach najgorszym wynikiem Biedronia było 6%, zaś cała średnia wszystkich to 7,5%.
  Różnica jest jednak taka, że Biedroń nikogo nie poucza i na temat nikogo nie kłamie jak PeeZelowcy.
  Ale dobra, policzmy;
  w majowych wyborach Wiosna otrzymała prawie 900 tysięcy głosów. Od tego czasu ta partia nie zrobiła nic takiego, co by mogło tych ludzi do Wiosny zniechęcić, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że ten ilościowy stan się utrzyma - co najmniej utrzyma, bo moim zdaniem przy większej frekwencji jesienią ta liczba urośnie do co najmniej 1 miliona osób.
  W Polsce jest około 29 mln wyborców, więc przy spodziewanej frekwencji 60% do urn realnie pójdzie 17,4% mln.
  Ten jeden milion z 17,4 to 5,75%, czyli... wystarczy do Sejmu, panie Kosiniak? Owszem, to zaledwie około 10-12 mandatów przy założeniu, że i SLD, i PSL jakoś ten próg przekroczą, ale jeśli wypadną z gry, to Wiosna nawet takim małym wyniczkiem ma zagwarantowane około 20-22 mandaty.
  OK, zgadza się, że to niewiele, ale PSL będzie miało zero i SLD też będzie miało zero jeśli nadal będą tak podskakiwać.
  Nie warto więc wieszczyć końca Wiosny, bo to tylko pobożne życzenia ich przeciwników. Można Biedronia nie lubić, można nim pogardzać, można go wyszydzać, ale niestety musicie się z nim liczyć. Boli?
  Ja zagłosuję na Wiosnę, moja rodzinka też, wiem już o kilku moich znajomych, którzy zrobią to samo, a to w sumie już 11-12 głosów.
  A co, mam się tego wstydzić? Nie, bardziej bym się zawstydził gdybym zagłosował na pazerną PO, na wredny PiS, na cwaniaków z SLD, na jedynie śmiechu wartych Kukiza, Lubnauer czy na jakiegoś zadufanego w sobie oszołoma z PeeZelu.
  A teraz możecie mnie hejtować...

 • andrew1507

  Oceniono 4 razy 2

  Wygrać wybory do Sejmu z konstytucyjną przewagą i rozliczyć kaczyzm i jego prowodyra oraz notabli pis..
  Oto nasz cel, a reszta to nie istotne....
  Pielęgniarki z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Nauczycielki/le z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Prasownicy szkół z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Rezydenci lekarze z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Lekarze specjaliści z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Sędziowie z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Pracownicy sądów z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Fizjoterapeuci z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Aptekarze z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Pracownicy aptek z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Uczeni i pracownicy wyższych uczelni z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Przedsiębiorcy z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  Rolnicy z rodzinami i znajomymi i ich znajomymi,
  ....................,
  wszyscy razem mamy ostatnią szanse wysłania pis/kupis/konfederacje na śmietnik historii
  w tych i następnych wyborach
  Ogarnijcie się i idziemy masowo dowyborów przeciwko kaczyzmowi
  Aleluja i do przodu

 • punter

  Oceniono 6 razy 2

  Przecież ślepy by zauważył, że PSL już szykuje grunt pod koalicję albo doraźny sojusz z PIS.

  Wiadomo, że chłopy będą jesienią potrzebne Prezesowi do większości konstytucyjnej i gra idzie tylko o to za ile się sprzedać.

  3,14eprzenie Kosiniaka, ze nie wejdzie w koalicję z PIS jest tyle warte co obietnice Biedronia że odda mandat i dietę europosła.

 • radon13

  Oceniono 1 raz 1

  Dla tzw dołów PSL najwazniejszy jest sojusz z proboszczem , noszenie baldachimu, feretronów etc . To PSL powinien się podzielic na część racjonalną i pozostałą.

 • andrew1507

  Oceniono 1 raz 1

  a co z państwem prawa, demokracją i trójpodziałem władzy, gdzie jest TK i kto jest jego prezesem,
  jak działa prokuratura, dlaczego coraz dłużej oczekuje się na procesy, co za zapaść szkolnictwa, klęska służby zdrowia, klęska nauki i samochodów elektrycznych, klęska promu w stoczni szczecińskiej, brak wody do picia w wielu miastach, suszy w rolnictwie, zastopowanie budowy dróg i kolei, wycofanie się UE z finansowania wymiany piecy, klęsce totalnej Ziobry w sprawie TSUE, poróżnienie z Niemcami, Francją, Ukrainą a na horyzoncie Trump co nas przehandluje Putinowi za garść srebrników,...…..

 • andrew1507

  Oceniono 3 razy 1

  • Milościwy mój Panie Najjaśniejszy, włodarzu na Nowogrodzkiej a i Wolski wcałej.
  Ja Twój ponożek i najniższy sługa Twój, usiłowałem pokonać Twego wroga Timmermansa Niderlandzkiego na Polu Brukselki.
  Niestety tylko połowicznie się to podalo i trza się spodziewać najazdu Timmermansa z wojskami TSUE w jeszcze większej nawale. Dlatego proszę wyznaczyć waszmościów dla szańcow strojenia na Nowogrodzkiej a jakoż na Wolsce. Takoż trza nam rozważyc sojusze z chanem moskiewskim, ktoren ma moc SPECNAZU wszelakiego. Ja tu kończe i podwodami rozstawnemi czem prędzej zawracam na pożytek Pana mego Najjasniejszego.
  Wielce ci zaufany, Moradziecki z Pinokia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX