Grzegorz Schetyna o podwyższeniu wieku emerytalnego: To był błąd

Jeśli pada pytanie o wiek emerytalny, o słynne 67 lat, to przyznajemy: to był błąd - przyznał Grzegorz Schetyna, podczas trwającego w Warszawie Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna powiedział uczestnikom forum, że chce rozmawiać ze wszystkimi - zarówno z ekspertami, jak i z pracownikami fizycznymi. Jak podkreślał, już kiedyś z rozmów inteligentów z robotnikami "wyniknęło coś wielkiego" - ruch Solidarności, a później - wolna Polska. - To jest nasze najlepsze dziedzictwo, chcemy z niego czerpać - podkreślił. - Nie wolno nam skupiać się na tym, co nas dzieli. Jesteśmy różni to żadne odkrycie, ale są sprawy, które nas łączą i muszą łączyć, które są ważne, o które warto walczyć - powiedział przeowdniczacy Platformy Obywatelskiej. Jak dodał, "Polska to przede wszystkim wolność".

Mówił, że do tego, by w polityce pojawiły się przyzwoitość i bezinteresowność, potrzebna jest rozmowa. - Rozmowa to dobry początek wszystkiego - podkreślił Schetyna. 

Podniesienie wieku emerytalnego to błąd

- Jest w nas już wielka siła, a będzie nas tylko więcej. Proponujemy zupełnie inną politykę. Musi być ona oparta na stałym dialogu i szczerości. To nas musi odróżniać od obecnej, dzisiejszych władzy. Nawet jeśli ma to oznaczać przyznanie się do błędu - stwierdził lider PO.  - Dlatego, jeśli pada pytanie o wiek emerytalny, o słynne 67 lat, to przyznajemy: to był błąd. Można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu - oświadczył Schetyna.

Przypomnijmy, reformę - podniesienie wieku emerytalnego przygotował rząd Donalda Tuska, projekt przegłosowano w Sejmie -  w maju 2012 r. - głosami koalicji PO-PSL. Wcześniej posłowie zdecydowali, że nie zajmą się obywatelskim projektem ustawy ws. przeprowadzenie referendum na temat wieku emerytalnego. Podpisy pod projektem zbierała Solidarność. 

Obniżenie wieku emerytalnego było jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Po dojściu do władzy PiS zrealizował tę obietnicę. 

Czas partyjnych gier już minął

- Bierzemy sobie do serca każdy pomysł, każdą potrzebę. Chcemy pochylać się nad każdą ludzką krzywdą. Tak samo szczerze i bez ogródek odpowiadamy na pytania, a pytań jest wiele. Jednym z zadawanych najczęściej, także dzisiaj, jest pytanie dotyczące przyszłości koalicji i formuły, w jakiej zamierzamy wystartować w wyborach - oświadczył w piątek lider PO. - Jesteśmy już po rozmowach z partiami, ruchami społecznymi, niezależnymi autorytetami. Słyszymy, jak ludzie podczas naszego objazdu Polski mówią jednym głosem, że chcą zjednoczonej opozycji i mają absolutną rację - kontynuował Schetyna.

Jak podkreślił, nie można dzisiaj powiedzieć ponad 5 mln ludzi, którzy oddali głos na Koalicje Europejską: rozejdźcie się, trzeba się podzielić. - To jest absurd. Oczywiste jest przecież, że lepiej budować od 38,5 procent niż od zera. To truizm. Dlatego do wyborów idziemy jako Kolacja Obywatelska, prawdziwie obywatelska - mówił.

Jak zaznaczył, to nie będzie koalicja tylko partii, "ani zlepek politycznych interesów". - Czas partyjnych gier już minął, przyszedł zupełnie inny czas. A na szali jest wszystko. Prawo musi pokonać bezprawie, prawda - kłamstwo, miłość - nienawiść i agresję, a rozsądek - szaleństwo - mówił lider PO.

Podkreślił, że by wykonać to zadanie, "potrzebna jest każda para rąk". - W Koalicji Obywatelskiej znajdzie się miejsce dla konserwatystów i lewicy, dla wierzący i niewierzących, dla ludzi z miast i wsi, bo przepustką do Koalicji Obywatelskiej jest tylko przyzwoitość i zdrowy rozsądek - podkreślił Schetyna.

Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej potrwa do soboty. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Schetyna o podniesieniu wieku emerytalnego: To był błąd
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Schetyna jest jak wąglik. Przetrwa w kazdych okolicznościach, bez wody, tlenu i słońca. Tak jak Napieralski rozwalił SLD, tak samo Schetyna zniszczył PO. Ze zgliszcz, które pozostawi po sobie Schetyna juz nic nie powstanie. Na wiarygodnośc pracuje się latami, na zaufanie tak samo. Schetyna jest pozbawiony i jednego i drugiego. Niczego nie nauczył się od Donalda Tuska, Grzesio jest bardzo odporny na wiedzę. Trzewia i genitalia rządzą jego decyzjami, niestety nie zwoje mózgowe. Szkoda.

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz 1

  Wiek emerytalny to nie jedyne klamstwo PO. O aferach i innych przekretach tej partii nie chce mi sie pisac.
  A w nagla metamorfoze i tak nikt nie uwierzy.

 • andrzej1.61

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Schetyna w nieprawości i niszczeniu kraju i narodu Kaczyńskiego pan nie przebije ale widać starania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX