Andrzej Rozenek o koalicji na lewicy: 8 procentowy próg nie powinien być problemem

Wszystko wskazuje, że stworzymy koalicję - potwierdził w Wywiadzie Politycznym w TOK FM Andrzej Rozenek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Przedstawiciel SLD mówił, że jego partia wspólnie z Wiosną i partią Razem nie powinna mieć problemu z osiągnięciem wymaganych 8 procent poparcia potrzebnych do tego, by wejść do Sejmu. Andrzej Rozenek w rozmowie z Karoliną Lewicką przekonywał też, że nie obawia się powtórki sprzed czterech lat, kiedy Zjednoczonej Lewicy nie udało się wejść do Sejmu. 

- 8-procentowy próg wyborczy dla tak poważnego projektu nie powinien być problemem. W poprzednich wyborach był niespodziewany “strzał zza węgła”, czyli - bardzo dobre zresztą - wystąpienie Adriana Zandberga. Odebrało ono komitetowi spory procent głosów. Dzisiaj nie obawiamy się tego, ponieważ cała lewica się połączyła - mówił. 

Dzisiaj liderzy SLD, Wiosny i Razem - Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg zapowiedzieli wspólny start w wyborach parlamentarnych. Ugrupowania chcą od poniedziałku zacząć spotkania przedwyborcze w wielu polskich miastach. Politycy zapowiedzieli też, że będą chcieli też poszerzyć skład bloku o inne lewicowe partie, stowarzyszenia, fundacje i organizacje prokobiece. 

Jak podkreślał Rozenek, do koalicji zaproszeni są też Zieloni - decyzję o tym, z kim idą do wyborów podejmą w przyszłym tygodniu.

- Nie będę miał pretensji do nich, jeżeli wybiorą Koalicję Obywatelską. Ważne, żeby te postulaty, z którymi idą, nie zniknęły. Życzę im jak najlepiej, ale uważam, że miejsce takiej partii jest w szerokiej koalicji lewicowej - przekonywał.

Dodał,że w bloku lewicowym znajdzie się też miejsce dla Barbary Nowackiej, gdyby postanowiła opuścić KO.

Andrzej Rozenek przyznał, że jego zdaniem szeroki blok opozycyjny, wspólnie z liberałami, miałby większe szanse na pokonanie PiS w wyborach. Jednak - jak mówił - lewicowy blok jest odpowiedzią na potrzeby wyborców. 

Inicjatywa wyszła od wyborców, którzy od dawna mówili, że chcą wspólnego lewicowego bloku. Należy docenić mądrość, która wypłynęła od naszych wyborców. Teraz mają na kogo zagłosować i nie muszą się bać, że ich głos zostanie zmarnowany. Nie muszą się martwić, że głosując na Biedronia zagłosują niechcący na Ujazdowskiego albo Giertycha - przekonywał polityk.

Pobierz aplikację i słuchaj sprytnie

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (138)
Andrzej Rozenek o koalicji na lewicy: 8 procentowy próg nie powinien być problemem
Zaloguj się
 • pistolet_prezesa

  Oceniono 25 razy 11

  Myślę ogólnie, że to dobry pomysł. Osoba o lewicowych poglądach będzie mogła z czystym sumieniem i bez zbędnych dylematów oddać głos na lewicę. To są rozsądni, inteligentni ludzie, a zapotrzebowanie społeczne niewątpliwie jest, więc projekt ma szanse powodzenia. Ważne, żeby przedstawić czytelny program, skutecznie i dynamicznie poprowadzić kampanię, no i z niczym nie podłożyć się oszołomstwu.

 • farcry3

  Oceniono 7 razy 5

  Wiosna i Razem ok. SLD jako partia prokościelna mi tu nie pasuje no i mam dylemat. Żeby Polskę pchnąć cywilizacyjnie do przodu trzeba zerwać konkordat o oderwać przyssany do budżetowego korytka KK. Mam wątpliwości , czy stać na to SLD i czy Biedroń nie roztrwoni dużego poparcia, które ma wśród młodych. No i czy Ci młodzi, którzy nie poszli do wyborów europejskich pójdą na te jesienne. Wiosna i Razem powinni w mediach społecznościowych zrobić burzę mózgów i nakłonić mlodzież do tego, by poszła na wybory.
  Jako " dziecko komuny" , 55-cio latek i ojciec trójki ( 18-24 lata) wiem co piszę.KK w Polsce jest jak koło młyńskie u szyi.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 25 razy 5

  Tak powinno być w poprzednich wyborach!
  Rozbita lewica również zafundowała nam Polskę prawicowo-kościelną. Przez swoją butę, zatwardziałość, wybryki działaczy (ze szczególnym uwzględnieniem tych z SLD), personalne animozje itd.
  A teraz? To trochę taki ZLEW...
  Ale mimo wszystko, życzę lewicy sukcesu.

 • arnika8

  Oceniono 9 razy 3

  Świetnie, że się wreszcie dogadali. Lewica jest bardzo potrzebna w sejmie, bo PiS w sojuszu z Kościołem niszczy niemiłosiernie Polskę i dzieli Polaków. Rząd i biskupi haniebnie wykluczają Polaków, czerpiąc z nazistowskiej ideologii i jeszcze do pomocy mają sekciarskie Ordo Iuris. A w dodatku PiS jest tak kłamliwe, obłudne, że do wyborów idzie z hasłem : Polska jest jedną - co za hipokryzja!

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 3

  Popieram , jednak lepiej zeby szli jako komitet wyborczy a nie koalicja , strzezonego pan bóg strzeże jak mówią lewicowcy :)

  mysle ,że Zieloni powinni dolączyć do lewicy

 • katimos

  Oceniono 6 razy 2

  Kryptogej Kaczyński, Ziobro ta mafia niby homofobow popiera pedofilów w sutannach

 • poster012

  Oceniono 6 razy 2

  W Krakowie nie jest tajemnicą,że np. Ziobro był nachalnym gejem,któremu braciszek z krynicy przed wyborami kazał się ożenić z Pati Koti

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX