Łagodne oblicze PiS to "czysty marketing". "Póki na mocy decyzji Kaczyńskiego działa telewizja Kurskiego, póty jest zachęta do agresji"

- To łagodzenie języka to czysty marketing. Jarosław Kaczyński myśli o zamknięciu systemu w Polsce - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Kazimierz Michał Ujazdowski, były poseł i minister kultury.

Jan Wróbel pytał, co PiS chce osiągnąć tym, że ostatnio złagodził swoją retorykę. - Słyszymy ze strony PiS sygnały pojednawcze: czas wygasić spór, po co tyle nienawiści w narodzie. Ministrowie licytują się na potępianie chuliganów z Białegostoku. Wszystko w takim pakiecie: po co żeście się PiS tak bali? Jesteśmy tacy sami jak wszyscy - zastanawiał się prowadzący Poranek TOK FM. 

Zdaniem Kazimierza Michała Ujazdowskiego to "czysty marketing". - Liderzy PiS liczą na krótką pamięć społeczeństwa. Za tą łagodną retoryką kryje się ta sama bezwzględna polityka. Póki na mocy decyzji Kaczyńskiego działa telewizja Kurskiego, która odbiera godność całym grup społecznych, póty istnieje zachęta do agresji - mówił były poseł. 

Jak ocenił, szef PiS dąży do "zamknięcia systemu politycznego". - To wizja polityki w następnej kadencji, w której opozycja będzie dużo słabsza. PSL będzie od niej oderwany; przedsiębiorcy nie będą wypowiadać się publicznie, podobnie potraktowane będą środowiska uniwersyteckie. Do tego służy łagodny język, żeby domknąć ten system - ocenił Ujazdowski. 

Mimo tego były minister kultury wierzy w jesienne zwycięstwo opozycji. - PiS nie jest pewny zwycięstwa. Kaczyński i jego współpracownicy boją się, że mimo manipulacji to wszystko może się osunąć. Rzecz, jeśli chodzi o wybory, jest zupełnie otwarta - dodawał. 

Wracając do telewizji publicznej, były członek PiS ocenił, że z publicznym nadawcą "nigdy nie było bardzo dobrze". - Jednak jest radykalna różnica między telewizją w latach 90. a tą obecnie. Wtedy, kiedy była kierowana przez Wiesława Walendziaka, to respektowała pluralizm polityczny. Telewizja w kształcie obecnym jest elementem propagandowym partii, która odziera z godności przeciwników politycznych. To jest radykalna różnica - mówił gość Poranka Radia TOK FM.

"Polityka redukowania kłopotów"

Kazimierz Michał Ujazdowski stwierdził, że w partii rządzącej istnieje retoryka antyniemiecka, ale "bez pokrycia w rzeczywistości". - Jednak nie dlatego, że PiS wrócił do wielkiej europejskiej gry i ma pomysł na długoterminową kooperację z Niemcami, tylko dlatego, że Kaczyński zdecydował się na politykę, której sensem jest redukowanie kłopotów PiS w Europie - mówił były minister kultury. Jak dodawał,  jeśli chce się to robić, to nie można konfrontować się z Niemcami czy nową szefową KE. - To przypomina niskie ambicje zespołu piłkarskiego, który nie chce spaść do drugiej ligi, ale nawet nie myśli o mistrzostwie - podkreślał Ujazdowski. Bo w jego opinii te działania nie przynoszą wielkiego skutku. - Wszystkie decyzje PE są niezwykle niekorzystne dla PiS. Bardzo szkoda, że PiS obrał taką politykę w kraju, że nie daje to żadnych szans na oddziaływanie w Europie - ubolewał Kazimierz Michał Ujazdowski. 

Jego zdaniem, taktyka obniżania napięcia w UE będzie trwała dłużej niż parę miesięcy. - To jest w interesie PiS, żeby nie eskalować napięcia z Niemcami - przekonywał były minister kultury.  

W opinii gościa Poranka Radia TOK FM unijni politycy cały czas nie zapomnieli, że Polska wystawiła innego kandydata przeciwko Donaldowi Tuskowi w ramach wyboru szefa Rady Europejskiej. - To głosowanie 1:27 to jest rzecz, która przyniosła opłakane skutki. Polska przez długie lata nie będzie miała polityka na wysokim unijnym stanowisku tej miary, co szef KE czy PE. To rzeczywiście zapadało w pamięć politykom unijnym - ocenił Ujazdowski.  

Gość Jana Wróbla podkreślił, że PiS nie powinien chwalić się tym, że po przegranym w PE głosowaniu ws. byłej premier Beaty Szydło, kanclerz Merkel dzwoniła do premiera Morawieckiego. - Taki telefon to żaden sukces. Sukcesem byłoby, gdyby Polska umiała zorganizować wokół swoich interesów szerszy sojusz nawet z udziałem Niemiec. Ale nie potrafi tego robić - mówił dalej Ujazdowski. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (57)
Kazimierz Michał Ujazdowski w Poranku Radia TOK FM
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 31 razy 25

  Mówienie o łagodnym obliczu PiS to jakieś nieporozumienie. Blizsze prawdy jest określenie, ze skutki terapii psychiatrycznej której poddał się Kaczyński łagodzą oblicze PiS. Kaczyński za wszelką cenę musi wygrac pazdziernikowe wybory a wie, ze bez pomocy Putina tego nie zrobi. Dlatego licząc na jego wdzięcznośc, wyraził zgodę na przyznanie prawa głosu Rosji w Radzie Europy. Zrobił to wbrew stanowisku Litwy, Łotwy i Estoni. Zdradził te państwa po prostu. Na rynek krajowy rzucił jak zwykle obrazki z głaskania dzieci, owieczek, cieląt, po głowach,
  opowiadanie dowcipów gospodyniom wiejskim, wyrazanie podziwu dla kobiet, które na codzień ten mizogin poniza i obraza, ogranicza ich prawa. Taka zmiana wizerunkowa po okresie gwałtu i terroru, wzbudza cieplejsze uczucia do oprawcy, występuje u odbiorców tzw. syndrom sztokholmski, który moze pozwolic na wygranie wyborów przez tego przybłędę i rozpoczęcie jeszcze ostrzejszego okresu terroru. Tylko po to, zeby zmyc z siebie hańbę bratania się z plebsem w kampanii wyborczej. Byli juz w kampaniach wyborczych u tego trola przyjaciele Rosjanie, komuniści z PZPR byli nazywani działaczami politycznymi średniego pokolenia. Ale i tak, mimo tych zmian Kaczyński pozostanie w świadomości inteligentnych Polaków fałszywym, wrednym obłudnym, hochsztaplerem, karłem o wyglądzie Quasimodo, dzwonnikiem z Nowogrodzkiej. Cała nadzieja w Polsce na wschód od Wisły i w Warszawiakach, ze w pazdzerniku wykopią Kaczyńskiego z jego przybłędami na aut.

 • lucek10

  Oceniono 22 razy 16

  Kiedyś te zdjęcia w otoczeniu Kaczyńskiego nie będą powodem do chluby. Ja bym tam swoich dzieci między Kaczyńskiego i Mazurek jako rekwizyty nigdy nie posadził.

 • zawszedak111

  Oceniono 5 razy 5

  Ale piszcie po polsku!
  "...działa telewizja Kurskiego, która odbiera godność całym grup społecznych..." - całym!???

 • ernst-lemingway

  Oceniono 7 razy 1

  No boli ten tvp, oj boli-silna tesknota, gdy wszystkie media (tv) byly PO jasnej stronie mocy i mozna bylo byc jednym, wielkim anty-pisem. No szkoda, szkoda - te niezapomniane czasy gdy to MY szczulismy, a trup padal po drugiej stronie (Marek Rosiak)
  A teraz, coz: POzostalo nam walczyc do upadlego, choc coraz ta walka coraz slabiej wyglada. No, dostalismy zastrzyk energii w Bialymstoku i moze w tym kierunku pojdziemy?

 • representation1

  Oceniono 7 razy 1

  Mając takie diagnozy przerżniecie kolejne wybory
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  To salonowe media ociekające od lat pogardą i nienawiścią do PiS przyczyniły się do jego zwycięstwa.
  Niczego nie nauczyliście się po ostatniej porażce. Kolejny razy dostaniecie baty.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 11 razy 1

  Cieszę się, że Macierewicz startuje w wyborach. Ciekaw jestem jednak dlaczego ???
  Wiele w swojej upływającej kadencji, przecież nie nawojował

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX