Nowacka wylicza pomysły na politykę społeczną. Kraśko pyta, skąd pieniądze. "Z uszczelnienia systemu". Ale którego? "Wszystkich"

Barbara Nowacka ze sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej i Samorządowców wyliczała swoje pomysły na przekonanie wyborców do głosowania na KO. A Piotr Kraśko konsekwentnie dopytywał o szczegóły. Z jakim skutkiem? Tego trzeba posłuchać.

Piotr Kraśko postanowił przepytać Barbarę Nowacką z jej wkład w program Koalicji Obywatelskiej. Liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska przekonywała, że jest odpowiedzialna za znaczną część pomysłów na politykę społeczną czy senioralną. Podkreślała, że wykuwały się one w rozmowach z ludźmi. - Ludzie mówią, że chcieliby przede wszystkim, żeby polityka nie zajmowała się sobą, projektami między blokami, tylko rozwiązaniem konkretnych spraw. Np. rozwiązaniem problemów z dostępnością lekarstw - podkreślała. 

Cała seria pomysłów. Konkrety? "A program pan zna?"

- Jeżeli rozmawiam z paniami, które w Nowej Wsi Królewskiej mówią, że lekarz jest bardzo rzadko, że to jest już starsza osoba, o której wiemy, że za dwa lata odejdzie, a właściwie jest dwóch lekarzy wymiennie, więc dostać się to duża sztuka, a w ogóle dojechać jest kiepsko, bo drogi słabe, niewyremontowane, bo przecież PiS nie inwestuje w budowę dróg... - opowiadała, a jej wywód został przerwany przez prowadzącego, który domagał się konkretów. 

- Pani miała dać pewną lewicową wrażliwość Koalicji Obywatelskiej - mówił gospodarz Poranka Radoia TOK FM. - To jest cała seria programów i polityk, które udało się nam wprowadzić. Np. dotyczące polityki społecznej, osób z niepełnosprawnościami, praw kobiet - odpowiadała Barbara Nowacka. Pytana o sztandarowy punkt tych pomysłów, wskazała osoby z niepełnosprawnościami. - Co to znaczy? - dopytywał Piotr Kraśko. - Zna pan program koalicji, prawda? - usłyszał w odpowiedzi. - Będziemy teraz pytać wyborców: znasz program koalicji? - odpowiedział pytaniem na pytanie. 

Na to Nowacka zaczęła wyliczać konkretne pomysły: Przynajmniej raz w roku urlop wytchnieniowy dla opiekunów, zlikwidowanie problemów tzw. więźniów czwartego piętra, wyższe zasiłki.

Wyższe pensje. Ale jak?

I dalej przeszła do postulatu wyższych pensji. - Dzisiaj wiemy, że jednym z problemów, który dotyka Polaków, nie tylko tych, którzy mają dzieci poniżej 18. roku życia, jest to, że za mało zarabiają. Trzeba podnieść wynagrodzenia, żebyśmy mogli normalnie funkcjonować w społeczeństwie. I mamy do tego program "Niższe podatki - wyższe płace". Jest to efekt wielu rozmów - przekonywała. I tu znów pojawiło się pytanie o konkrety. 

- Jak chcecie osiągnąć wyższe płace? - dopytywał Kraśko. - Lekko obniżamy podatki, po drugie budżet państwa będzie dopłacał do tych najniższych pensji, żeby nie obciążać przedsiębiorców - wyjaśniała Barbara Nowacka, zaskakując nieco prowadzącego. - A skąd pieniądze na to? - dopytywał znów Piotr Kraśko.

- Jak to skąd pieniądze - po pierwsze, z uszczelnienia systemu - stwierdziła polityczka KO. 
- Ale którego? - nie odpuszczał dziennikarz. 
- Wszystkich. Systemu podatkowego, systemu egzekucji od przedsiębiorców ich należności - precyzowała Nowacka. A  Piotr Kraśko wytknął pewną logiczną sprzeczność postulatów. - System ma być bardziej przyjazny dla przedsiębiorców, a wy zapowiadacie: uskutecznimy system pobierania należności? - pytał. - Nie, uszczelnienia. Bo przedsiębiorcy też chcą płacić podatki w sposób sensowny. Widzi pan, co zrobił PiS? Oni np. w ogóle nie zajmują się sektorem bankowym, wielkimi korporacjami - odbiła piłeczkę Barbara Nowacka.

Co to są klauzule abuzywne?

Ale znów padło pytanie o szczegóły. - Nie załatwił kwestii parabanków, nie załatwił problemu SKOK-ów, nie pomógł frankowiczom ani wszystkim innym, którzy mają dziś problem ze spłatą kredytu. Frankowicze mówią, że ponoszą konsekwencje, ale chcą wycofania klauzul abuzywnych, które nadal są stosowane w umowach - wyliczała polityczka. I została poproszona o wyjaśnienie formuły "klauzule abuzywne".  - Klauzule abuzywne to są takie klauzule, które są na dobrą sprawę bardzo mocno uderzające, ograniczające prawa ludzi, którzy sięgają po kredyty. Czyli nieuczciwe, gdzieś, klauzule. W większości praw europejskich zabronione - taką definicję podała Barbara Nowacka, co Piotr Kraśko skomentował krótką chwilą ciszy.

Wszędzie trzeba dołożyć

Kolejną dziedziną, o której mówiła gościni Poranka Radia TOK FM, jest służba zdrowia. Chodzi konkretnie o pozyskanie na ten cel pieniędzy europejskich i stworzenie programów dotyczących np. onkologii, na wzór tych dotyczących np. rolnictwa. Wskazywała również na konieczność szkoleń dla lekarzy. 

- Widzę, że wszędzie trzeba dołożyć pieniędzy. A skąd je wziąć? Nie bardzo widzę, żeby jakaś partia miała pomysł na to, co ma być kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Teraz jest dobrze, ale co zrobić na przyszłość, żeby były pieniądze - zastanawiał się Kraśko. Barbara Nowacka stwierdziła, że owym kołem zamachowym powinna być stabilność. - Małe firmy nie mają stabilności prawa. Wielkie korporacje patrzą ze zdziwieniem na to, co się w tej Polsce dzieje - wyliczała.

I tu dziennikarz ponownie wytknął jej niekonsekwencję. - No ale usłyszałem, że banki nie bardzo rozliczają się z podatków, przedsiębiorcom trzeba uszczelnić system podatkowy... - przypominał. - Uszczelnić, ale zadbać o to, żeby przedsiębiorca nie czuł się wiecznym przestępcą. Pouczać, a nie karać - przekonywała Barbara Nowacka. - Z pouczeń nie będzie pieniędzy - kontrował Piotr Kraśko. - Jeśli będę ich (przedsiębiorców) uczyła, w jaki sposób mają się dobrze rozliczać i dbała o to, żeby przestrzegali podstawowych zasad, to będą - upierała się przy swoim Barbara Nowacka. 

Posłuchaj całej rozmowy - najwygodniej w aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Barbara Nowacka o programie Koalicji Obywatelskiej. Przepytał ją Piotr Kraśko
Zaloguj się
 • zorro318

  Oceniono 8 razy 8

  Byc moze PiS nie remontuje drog, problem w tym ze nawet najlepiej utrzymane drogi niczego nie zmienia. Brak komunikacji publicznej skutecznie odcial miliony obywateli od kultury, sluzby zdrowia, ponadpodstawowej
  edukacji i zatrudnienia.(I PiS, i Wiosna w swoich programach ten problem uwzglednili.) Dalsze wywody to tylko coraz wieksza kompromitacja gwiazdy PO, nie warte nawet komentarza.
  Po takiej prelekcji znowu ubylo paru chetnych do glosowania na PO.

 • dirspacha

  Oceniono 8 razy 6

  Beznadziejna jest. Po prostu dramat...

 • bb7676

  Oceniono 6 razy 4

  Katastrofa. Jak patrzę na Nowacką to sam się zastanawiam czy ona jest taka słaba? Czy jest słaba a była wcześniej lansowana jako mocniejsza? Moim zdaniem niepotrzebnie weszła do pierwszego szeregu polityki. Rozumiem, że po katastrofie smoleńskiej i śmierci jej matki jakoś tak naturalnie wsunęła się na jej miejsce. Tyle tylko, że różnica miedzy jej matką a nią jest taka jak miedzy nocą bezksiężycową a wątłym cieniem w środku słonecznego dnia. Barbara Nowacka niestety jest tym wątłym cieniem.

 • mgrstepien

  Oceniono 5 razy 3

  Ale kanał, nawet Kraśce się już nie chce...gościni audycji chce rozdawać jeszcze więcej niż PiS i organizować szkolenia etyczne dla nieuczciwych przedsiębiorców.

 • axermann

  Oceniono 4 razy 2

  Inna sprawa że Baśce przybrało się ostatnio trochę kilogramów - czyżby kampania była taka niemrawa a może przebywa za dużo w pobliżu Kaski Lubnauer i bezwiednie się do Niej upodabnia?

 • axermann

  Oceniono 4 razy 2

  Jestem tylko ciekaw czy Baśka z Kaśką (czyli inaczej Inicjatywa z Nowoczesną) dogadały się w końcu która z nich ma podawać Grzesiowi ciasteczko a która herbatkę?

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 6 razy 2

  Kiedyś szanowna Gazeto popierałaś Nowacką za przytulenie się do PO. Oczy dopiero wam się otworzyły kiedy Schetyna wypędził ze swojej koalicji lewicę. Ale zgadzam się, że Nowacka w PO to coś w rodzaju Andruszkiewicza w PiS. Chodzi wyłącznie o miejsce na liście wyborczej i kasę.

 • raju_baju

  Oceniono 6 razy 0

  Pani Nowacka zgodziła się ze schetyną i nojmanem, według których marsz przeciwko przemocy w Białymstoku nie jest potrzebny, a w ogóle, to nikt go w Białymstoku nie chce. Serio? Jest pani pewna, że poszkodowani, czyli społeczność LGBT z Białegostoku nie chce, by ich wesprzeć, nie chce, by ktoś maszerując w takim marszu pokazał, że nie są sami?! Przecież tego wymaga zwykła przyzwoitość. Przystąpiła pani do koalicji i zaczęła krakać, jak reszta wron, jak zdeprawowani, cyniczni oportuniści z PO, którzy z powodu wyborów, ze strachu przed klerem umyli ręce. I wreszcie, jak chce pani prowadzić politykę społeczną i senioralną skoro podpisała się pani pod programem POnowoczesnej KO, w którym zapisano obniżkę podatku dochodowego dla najbogatszych z 32% do 24%? Hipokrytka, karierowiczka, i tyle...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX