Prezydent podpisał ustawę o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzającą "zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

Chodzi o przygotowane przez rząd zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podpisany przez prezydenta projekt ustawy zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Z uwagi na planowane wejście w życie ustawy w dniu 1 sierpnia 2019 roku - w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 roku, limit zwolnienia będzie wynosił 35,6 tys. zł.

Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 636 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Zgodnie z nowelizacją, w odniesieniu do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia 2019 r. zwolnienie będzie stosowane już w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019.

W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta RP wskazano, że przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku, nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

"Zerowy PIT" dla młodych. Dobre rozwiązanie?

Ministerstwo Finansów, które przygotowywało projekt dotyczący "zerowego PITu" przekonywało, że działanie to ma sprawić, aby młode osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową "otrzymywały do ręki wyższe wynagrodzenia za swoją pracę". - Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki - zaznaczał szef resortu finansów Marian Banaś.

Doktor Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju mówił z kolei na naszej antenie, że jego zdaniem, "zerowy PIT" dla młodych jest złym rozwiązaniem. - Jak obniżamy podatki jednej grupie, to trzeba pamiętać, że ktoś inny będzie musiał zapłacić więcej - stwierdził.

Zdaniem eksperta, ustawodawca wychodzi z założenia, że młode osoby źle radzą sobie na rynku pracy, co niekoniecznie jest prawdą. - Nie każda młoda osoba sobie źle radzi. Poza tym jest wiele osób starszych, które radzą sobie jeszcze gorzej. Naszym problemem w skali kraju jest właśnie wciąganie tego typu osób na rynek pracy - mówił Łaszek.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Prezydent podpisał ustawę o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wiem ile trzeba mieć lat, by prezydent i rząd uznał, że mam w sam raz.
  Skąd się biorą te progi?
  Czy ktoś mądry zastanawia się nad tym dłużej niż 3 minuty?
  Sądząc po facjacie prezydenta, nikt się nie zastanawia.
  Ale ja się zastanowię przed głosowaniem. Dokładnie jedną sekundę.
  Nie kupicie mnie, ponieważ w żadnym wypadku nie będę waszą grupą docelową.

 • dirspacha

  Oceniono 2 razy 0

  Super!
  NAreszcie młodzi na starcie, kiedy zarabiają zdecydowanie mniej, będą dysponować dodatkowymi pieniędzmi.
  Ave PiS!
  Tak pańśtwo służy obywatelom.

 • zuuuraw

  Oceniono 2 razy 0

  Rozwiązanie czysto socjalistyczne, czyli prowadzące do wzrostu inflacji i zapaści budżetowej. O ile jeszcze ulga dla wchodzących na rynek małych przedsiębiorców, łamiąca oczywiście zasady wolnego rynku, przedsiębiorców wyłączonych jednak z ustawy, miałaby jakieś uzasadnienie socjalne, o tyle ulga podatkowa dla pracowników etatowych jest klasycznym złamaniem zasady równości szans dla pracowników. Pokłosiem będzie kompletna blokada zatrudnienia dla ludzi 50+. Ulga w kosztach pracy w wysokości 18% może przeważyć w decyzjach pracodawców dotyczących zatrudnienia.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Prezydencie czy zatrzymamy mlodych? Przeciez o to w zasadzie toczy sie walka, nasz szalenczo heroiczny kampf o przyszlosc panstwa Polakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX