Z Kuchcińskim Kaczyński powtórzył stary numer. Od dymisji znów lepsza... zmiana przepisów

Ostatnie tygodnie to trudny czas dla marszałka Marka Kuchcińskiego. Był bezustannie zasypywany pytaniami o publikację list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Teraz doszły mu jeszcze problemy z przelotami na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa. Ale dymisji nie będzie, bo prezes PiS wolał zmianę przepisów.

W sprawie list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa dziennikarze nie odpuścili marszałkowi nawet podczas "Wielkiego Święta Programowego" - jak nazwał sam Kuchciński kongres programowy PiS w Katowicach. Wtedy, pierwszy raz pytany wprost o publikację po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, prosił, by "pytać go o to w Sejmie". Więc przy Wiejskiej dziennikarz TVN24 pytanie powtórzył, ale odpowiedzi i tak nie dostał. Od tamtej pory marszałek, swoim 4-letnim już zwyczajem, zamilkł.

Kancelaria Sejmu stwierdziła, że potrzebuje 14 dni na publikację od dostarczenia uzasadnienia do wyroku NSA, który to nakazał upublicznienie nazwisk. Ten termin minął dzisiaj. I zupełnie przypadkowo akurat wczoraj do izby wpłynęło pismo szefa UODO, który poprosił, by publikację zawiesić, bo może ona naruszać przepisy o ochronie danych osobowych. Co Kancelaria Sejmu przyjęła zapewne z ulgą, bo od razu stwierdziła, że postanowienie szefa Urzędu jest wiążące, mimo wyroku NSA. Więc publikacji na razie nie będzie.

- Będzie za to czekanie latami na koniec postępowania UODO - przekonują politycy opozycji, którzy nie mają wątpliwości, że tej "ostatecznej decyzji prezesa" Urzędu nie poznamy w ciągu najbliższych miesięcy. Platforma planuje jeszcze kierować zaskarżenia i wnioski do prokuratury, ale w ich powodzenie nie liczy. Przede wszystkim dlatego, że posłowie formalnie i prawnie nie są stroną postępowania, a publikacja list poparcia jest teraz wyłącznie "sporem" między Kancelarią Sejmu a UODO. Choć w sprawie upublicznienia opozycja liczy na struktury unijne. Po wakacjach TSUE ma wydać wyrok ws. niezależności KRS-u. - Niewykluczone, że Komisja Europejska zajmie się też bezpośrednio przepisami o tajności listy - mówi jedna z posłanek PO i dodaje: I to w najbliższym czasie.

Trudny czas

Wróćmy jednak do marszałka, który jednocześnie przyjmował dziś postanowienie UODO, jak i mierzył się z porannymi słowami prezesa Kaczyńskiego, który musiał nakazać nowelizację przepisów, by obronić Marka Kuchcińskiego. A właściwie jego lotów z rodziną do Rzeszowa. Najpierw miało ich nie być, potem było ich 6, teraz są 23 i nawet sami pracownicy Kancelarii Sejmu przyznają, że i ta wartość jest mocno zaniżona. - 50 może nie, ale możliwe, że przelotów było więcej - mówią w nieoficjalnych rozmowach.

Same podróże bliskich Kuchcińskiego - w narracji PiS-u - początkowo były bezkosztowe, następnie wyceniono je na 15 tysięcy (tyle marszałek w ramach zadośćuczynienia przekazał na cele charytatywne), a teraz Kancelaria Premiera oznajmia, że każdy taki przelot kosztuje średnią wartość biletu komercyjnego na tej samej trasie.

Ostatni raz prezesowi Kaczyńskiemu bronić "przywilejów" swoich polityków przyszło po nagrodach, które sobie i swoim ministrom przyznała premier Beata Szydło. Wtedy szef PiS-u mówił, że były to "legalne nagrody za ciężką pracę" i "absolutnie nie jest to żaden skandal". Nieco później z Nowogrodzkiej przyszedł sygnał, że ministrowie nagrody mają zwrócić na cele charytatywne. Bez jakiejkolwiek dymisji czy wyciągania konsekwencji wobec partyjnych podwładnych. Za to ze zmianami przepisów i obniżką pensji dla wszystkich parlamentarzystów.

Tą samą strategię prezes zastosował i dziś. Najpierw - ustami czołowych polityków PiS - zapewniał, że w rodzinnych przelotach marszałka nie było nic kontrowersyjnego, a po kilku dniach na koncie dwóch fundacji księgowano już wpłaty na łączną kwotę 15 tysięcy złotych. Nadawca: Marek Kuchciński. I w końcu Kancelaria Premiera, która ochoczo zmienia zapisy zarządzenia o przelotach polityków. Od teraz trzeba będzie zapłacić. Tyle co średnio za bilet w liniach komercyjnych. Jest więc znowu bez dymisji, za to z obostrzeniami dla kolejnych. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (138)
Z Kuchcińskim Kaczyński powtórzył stary numer. Zmiana przepisów lepsza od dymisji
Zaloguj się
 • brave48

  Oceniono 28 razy 26

  kłamaliśmy, kłamiemy i będziemy kłamać, kradliśmy, kradniemy i będziemy kraść … i co nam zrobicie? - 'ciemny lud' i tak nas popiera!

 • zorro318

  Oceniono 30 razy 24

  Stalo sie! Korupcja zalegalizowana i znacjonalizowana! Tym aktem prawnym prezes otworzyl puszke Pandory,
  kiedy kazdy prominent bedzie mogl uzywac rzadowych samolotow dla prywatnych celow. Zabieramy rodzine
  na wakacje a odpowiednia kancelaria zadba, zeby mozna to bylo uzasadnic obowiazkami polityka.
  I dlaczego tylko transport lotniczy, ogromna, luksusowa flota rzadowych limuzyn stoi bezczynnie a moze przeciez wozic tych, co sie nie zmieszcza w samolotach. Ten akt prawny stawia IV RP na poziomie dzisiejszego Zimbabwe.
  Kolejna prawodawcza inicjatywa prezesa to obowiazek seksu grupowego kazdego czlonka PiS, kiedy juz wszyscy zostana szwagrami, beda mogli bez zlamania prawa podrozowac rzadowym transportem.
  Rozdzial 3a to kompletna demoralizacja i degrengolada.
  "Jak Bog chce kogos pokarac, odbiera mu rozum." Dostojewski - poczatek konca PiS ?
  P.S. Czy zwykli obywatele tez beda mogli tak podrozowac?
  P.S. A co z policja, wojskiem, straza pozarna, sluzba zdrowia, wladzami samorzadowymi itp, itd?

 • rbik53

  Oceniono 24 razy 22

  .
  Rząd własnych pieniędzy nie ma.
  To są pieniądze Polaków.
  Kuchciński Polaków okradał.
  Kaczyński mówi, że to w porządku.
  Organa do ścigania przestępstw mają to wszysko w du#pie.
  Państwo Polskie się wali w gruzy.
  .

 • baby1

  Oceniono 22 razy 20

  Z PiS-em wcale najgorsze nie jest to, że doprowadzą Polskę do bankructwa, ale to, że nauczą ludzi, że mając mordę pełną frazesów o patriotyzmie, wartościach chrześcijańskich itp, można być zwykłą świnią, złodziejem i kłamcą. Takie społeczeństwo nie będzie mieć prawa do własnego państwa. Już to przerobiliśmy w XVIII wieku.

 • jac_l_w

  Oceniono 20 razy 18

  Kaczyński musi bronić łajdaków, bo jego partia składa sie wyłącznie z nich. Bez łajdactwa, złodziejstwa i ku...twa nie ma PiS.

 • evergreen111

  Oceniono 19 razy 17

  Żeby startować w wyborach prezydenckich, należy zebrać 100.000 podpisów osób popierających moją kandydaturę Według nowego prawa PIS będę mógł zgłosić kandydaturę deklarując pisemnie zebranie 100.000 głosów, ale oświadczę że nie mogę tej listy ujawnić, bo... RODO!

  Wkrótce także PIS utajni nazwiska posłów i senatorów, bo... RODO!

  Niestety, rządzi nami banda wyjątkowo bezczelnych przestępców!

 • lechuwidomy

  Oceniono 16 razy 16

  A czemu jak wczoraj zostałem zatrzymany za przekroczenie prędkości o 16 km to:
  - musiałem pokazać dokumenty, choć postępowanie prezesa Urzędu Ochrony Danych Pisu trwa jeszcze i nie wiadomo czy powinienem? Policja nie ma mojej zgody !
  - Nie zostałem pouczony jak kierowca Sasina
  - Nie posypano mnie conffetti jak Zielińskiego
  - Pan Jarosław K. nie spowodował szybkiej zmiany dozwolonej prędkości na tej jezdni do 70km/h?
  DLACZEGO???
  Ponieważ jestem:
  gorszy sort?
  LGBT?
  nie jestem beneficjentem zagarniania Polski przez mafie pisowską?( czytaj członkiem PiS)
  nie mam zaświadczenia od proboszcza?
  nie jestem naziolem?
  nie jestem kolegą Kuchcińskich, Sasinów, Zielińskich, Szydłów, Mazurków, Kempów .....?
  Oto jest właśnie Polska wg PiS-u

 • dziuraweportki

  Oceniono 14 razy 14

  Czyli teraz każdy może wozem strażackim, ambulansem czy policyjnym, czy jakimkolwiek innym państwowym pojechać po pizzę, czy na balety ? Wystarczy wpisać w rubryczkę: wyjazd służbowy. A jeżeli podwiezie rodzinę to oczywiście cenę biletu MPK wpłaci na Caritas. Chyba, że na wakacje, to cenę biletu PKS, ma się rozumieć. To jest prawo i sprawiedliwość. Dla swoich..

 • norbertrabarbar

  Oceniono 14 razy 12

  Jemu się te loty po prostu należały!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX