Marek Balicki odpowiada, dlaczego zdecydował się objąć stanowisko w rządzie PiS

Powołanie pełnomocnika ma też charakter symboliczny, że ochrona zdrowia psychicznego została mocniej dostrzeżona - przekonywał w TOK FM Marek Balicki, nowo powołany pełnomocnik ds. reformy psychiatrii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ustanowił pełnomocnika ds. reformy w psychiatrii; został nim dr Marek Balicki - poinformował we wtorek resort zdrowia na Twitterze. Balicki jest lekarzem psychiatrą, byłym ministrem zdrowia. Kieruje biurem pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego. Tymczasem w środę z resortu odszedł wiceminister zdrowia odpowiedzialny między innymi za wprowadzenie zmian w psychiatrii - Zbigniew Król.

Czytaj także: Polska psychiatria do remontu. Balicki: W Europie nie buduje się już zamkniętych szpitali. U nas tak

Balicki podkreślał w TOK FM, że to całkowicie nowe stanowisko. - Będę się zajmował tym, co robiłem do tej pory. Rok temu wprowadzono pilotaż Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego. Powstało 27 centrów zdrowia psychicznego. Powołanie pełnomocnika wzmacnia pozycję biura ds. pilotażu tego programu. Zresztą, profesjonalne i społeczne organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym postulowały o pełnomocnika, żeby sprawniej pokonywać trudności i przeszkody w tych sprawach. Łatwiej będzie koordynować działania instytucji odpowiedzialnych za reformę psychiatrii, na przykład: relacje z NFZ nie będą wymagały pośrednictwa – wyjaśniał Balicki.

Jak przekonywał, to co jest do zrobienia w sprawach psychiatrii, to dużo większe wyzwanie, niż to co zrobiono do tej pory. - Ten pełnomocnik ma też charakter symboliczny, że ochrona zdrowia psychicznego została mocniej dostrzeżona. Zaraz po wyborach przystąpimy do prac nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Chodzi o między innymi poprawę ochroną praw obywatelskich i finansowania – mówił były minister.

Agata Kowalska, prowadząca "Analizy" TOK FM pytała, dlaczego Balicki zdecydował się objąć tę funkcję. - Skoro za 2,5 miesiąca wybory. Założenie jest pewnie takie, że ta funkcja będzie kontynuowana po jesiennych wyborach z PiS jako partią rządzącą. To zastanawiające, że zdecydował się pan objąć funkcję w rządzie partii, która łamie prawa obywatelskie i konstytucje. Legitymizuje pan w jakiś sposób ten rząd – mówiła dziennikarka TOK FM. Balicki odpowiadał, że ocena, iż "wchodzi do rządu" jest "nadmiarowa". - Pełnomocnik otrzymuje pełnomocnictwa, nie jestem urzędnikiem ministerstwa zdrowia. Środowiska, które występowały o te funkcje, reprezentują różne poglądy polityczne – mówił Marek Balicki.

Ocenił, że "trudno zrezygnować ze zmian na takim etapie, kiedy już tyle zostało zrobione". - Kiedy otworzyło się okienko do zmian, to ci którzy są zaangażowani mieliby zrezygnować? Byłaby szkoda dla praw i godności osób, które są wypychane z debaty publicznej, wykluczane – przekonywał nowy pełnomocnik ds. reformy psychiatrii.

Jak przyznawał, sytuacja w psychiatrii jest dramatyczna. - Ale to, co mamy teraz, to jest efekt wieloletnich zaniechań. Na skutki naszych teraźniejszych działań też trzeba będzie poczekać 3-4 lata – podkreślił były minister.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (113)
Marek Balicki odpowiada, dlaczego zdecydował się objąć stanowisko w rządzie PiS
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 28 razy 14

  nie dość ze legitymizuje prawice to jeszcze jego dzialnosc okaze się katastrofa
  wszyscy biurokraci z nim również mysla ze jak zmienia ustawe to się cos poprawi tak samo jak onkolodzy czy oni nie rozumia ze to sa pijarowe zahywki rządu który nie ma zadnych pieniędzy na te reformy i robi tylko sztuczne ruchy czytelne dla każdego - czy doświadczony Balicki tego nie widzi? jeszcze trochę a nie będzie już psychiatrów , wiele specjalności jest już na granicy katastrofy ale żadna z partii nie ma w swoim programie nic dla służby zdrowia - niech zapyta w ministrstwie finansów - macie jakies plany finansowe ? NIE MAMY - wiec po co mu to wszystko?

 • tegepe

  Oceniono 17 razy 11

  Łachudra najpierw rozpierdzielił jako minister służbę zdrowie, teraz rozwali psychiatrię!

 • lina555

  Oceniono 25 razy 11

  Balicki zwariował! Co on zreformuje bez pieniędzy? Byłam w stanie zrozumieć przejście z Unii Wolności do SLD, ale do PiS-u żaden człowiek honoru nie dołącza!

 • gangut

  Oceniono 31 razy 11

  Obrzydliwe.

 • pascvale

  Oceniono 26 razy 10

  Kolejny zatroskany o dobro ogółu. Pełno okrągłych słów, a w tle jak zawsze koryto. Oni je kochają bardziej niż własny honor.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX