Marszałek Marek Kuchciński miał prawo "oficjalnie" latać z rodziną na weekend? Maciej Lasek: Nadużycie przywilejów

W instrukcji HEAD regulującej zasady przewożenia najważniejszych osób w państwie nie ma ani słowa o zabieraniu na pokład członków rodziny polityka - mówił były szef państwowej komisji badania wypadków lotniczych Maciej Lasek. Zdaniem gościa TOK FM w przypadku rodzinnych lotów Marka Kuchcińskiego doszło do naruszenia instrukcji i nadużycia przywilejów.

Za ponad 20 lotów z bliskimi na pokładzie rządowych samolotów marszałek Sejmu wpłacił 15 tys. zł na konto dwóch organizacji charytatywnych

Zdaniem opozycji to nie kończy sprawy: 9 sierpnia debata i głosowanie w sprawie odwołania Marka Kuchcińskiego ze stanowiska. Choć trudno wyobrazić sobie, by marszałek stracił stanowisko (opozycja ma za mało mandatów, by wygrać głosowanie), to sprawy lotów Kuchcińskiego szybko nie da się zamieść pod dywan. 

Instrukcja HEAD określa zasady bezpieczeństwa podczas lotów prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu. Mówi między innymi o tym, że takie przeloty trzeba odpowiednio wcześniej zgłaszać; należy też zapewnić zapasowy samolot, a na pokładzie jednej maszyny nie mogą przebywać jednocześnie prezydent i marszałek Sejmu, prezydent i premier czy więcej niż połowa Rady Ministrów. 

Piotr Maślak pytał, czy najważniejsze osoby w państwa mają prawo latać w procedurze HEAD do domu na weekend z rodziną. Z dokumentów, które ujawniają posłowie opozycji, wynika, że to właśnie w okolicy weekendów marszałek Sejmu szczególnie często podróżował. 

Zdaniem Macieja Laska, b. szefa komisji badania wypadków lotniczych, a dziś radnego wojewódzkiego z ramienia KO, nie ma wątpliwości, że w przypadku Marka Kuchcińskiego doszło do naruszenia instrukcji. - Taki lot nie jest misją oficjalną. Jest to raczej działanie w czasie wolnym, niż wykonywanie obowiązków służbowych. Bliskich polityków nie ma w tej instrukcji – mówił dr Maciej Lasek i dodał: Jest to nadużycie przywilejów.  

"Standardy korporacyjne"

W reakcji na aferę z lotami Kuchcińskiego w pilnym trybie znowelizowano zarządzenie premiera ws. podróży rządowym samolotem. - Do przepisów, które regulują wykorzystanie transportu lotniczego, wprowadzone zostały przepisy, dodatkowy rozdział, rozdział 3a, który mówi, iż w sytuacji, w której rodziny osób transportowanych w ramach procedury HEAD, czy też rządowym transportem lotniczym, przebywałyby na pokładzie statku powietrznego w innej formule niż skład oficjalnej delegacji, wtedy takie osoby będą ponosiły koszty tej podróży - przekazał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. A finalnie głos w sprawie zabrał sam Jarosław Kaczyński, który "zwrócił się do ministra obrony narodowej, szefa KPRM, a także prezydenta, by stworzyć przepisy regulujące loty służbowe; chcemy, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego"

Ekspert krytykował te zmiany. - Państwo jest na tyle sprawne, na ile sprawne są procedury. Te standardy zaczynają przypominać mi korporację z rozległymi przywilejami dla prezesów i kierownictwa - komentował Lasek i przypominał, że oficjalne loty rządowymi samolotami generują znaczne koszty, nie można więc wyceniać podróży rodzin polityków na podstawie cen biletów lotów pasażerskich. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (89)
Marek Kuchciński miał prawo "oficjalnie" latać z rodziną na weekend? Dr Lasek: Nadużycie przywilejów
Zaloguj się
 • niezalany

  Oceniono 16 razy 12

  pis-dzielstwo ma to do siebie, że gdy chodzi o ich własne dobro i interesy, to zamiast ukrócić możliwe przekręty po prostu je uprawomacnia...

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 16 razy 12

  Kuchcik jak to było, jak to mówiłeś o rządzących : TERAZ K..WA MY!!!
  Tak to było?
  Brawo!

 • krynolinka

  Oceniono 15 razy 11

  CIR wyjaśnia w kontekście "poprawionych" przepisów, że „świadomie i celowo zrezygnowano z wprowadzania zamkniętego katalogu osób uznawanych za członków rodziny”.
  Pan marszałek weźmie na pokład członka rodziny a zapisze, że to oficjalny członek delegacji. I znów nie zapłacą pisiory ani grosza.
  To są jaja!!

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 14 razy 10

  Może niech Kuchciński wozi dudę i rodzinę rejsowymi samolotami?
  Nie trzeba byłoby specjalnych instrukcji, a i byłoby uczciwiej.

 • zaginiony_palik

  Oceniono 14 razy 10

  Pytanie jest inne - czy będąc w istocie pospolitym złodziejem, ma prawo pełnić jedną z najważniejszych funkcji w państwie i mieć wpływ na tworzone prawo

 • watra88

  Oceniono 16 razy 10

  Córcia kuchcińskiego będzie chciała zrobić kupę w domu, więc tatuś marszałek z nią poleci

 • wujekdolf

  Oceniono 12 razy 8

  jak to zwykle za pisiorów się wykręci... potem znowu będą mieli "chude" lata to się buca rozliczy :)

 • walsmet

  Oceniono 11 razy 7

  Złodziej Kuchciński czuje się dobrze, wpłacił pieniądze na cel charytatywne i uważa , że wszystko jest w porządku, a nie jest, Są na takie postępowanie odpowiednie paragrafy kodeksu karnego i Państwo Polskie powinno je wyegzekwować z całą surowością. Obywatel Kuchciński nie stoi ponad prawem. Panowie prokuratorzy do roboty.

 • tani_dran

  Oceniono 10 razy 6

  Czeba szybko uchwalić ustawę - "Każdy jeden pisior może sobie wziąć z państwowej kasy tyle piniendzy ile poczebuje". Adrian podpisze i się wtedy powie : wziął piniondze, fakt, ale zgodnie z prawem i sprawiedliwością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX