Wybory parlamentarne 2019. Prezydent ogłosił termin. Posłów i senatorów wybierzemy 13 października

Zgodnie z przewidywaniami wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019. Prezydent Andrzej Duda oficjalnie ogłosił tę datę, co oznacza, że rozpoczyna się kampania wyborcza i rusza kalendarz wyborczy.

Komitety będą miały teraz czas na zbieranie podpisów i rejestrację w Państwowej Komisji Wyborczej. Znane są już jedynki list Koalicji Obywatelskiej, choć Grzegorz Schetyna od chwili ogłoszenia dokonał na czołowych miejscach list kilku zmian. Prawo i Sprawiedliwość, z kolei, ogłosiło, że zatwierdzone są już jego listy na wybory parlamentarne 2019, a ogłoszone zostaną tuż po tym, jak rozpisane zostaną wybory. Możemy się więc rychło spodziewać informacji o kandydatach PiS do Sejmu i Senatu. 

Wybory parlamentarne jednak 13 października

13 października to pierwszy możliwy termin, na który prezydent mógł wyznaczyć wybory parlamentarne. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej wybory do Sejmu i Senatu odbywają się co cztery lata, chyba że zostaną zarządzone wybory przedterminowe. Przebieg wyborów parlamentarnych w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza, a sposób ich przeprowadzania i liczenia głosów określa Kodeks wyborczy.

Komitety wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu mają prawo zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej partie polityczne, ich koalicje oraz wyborcy. I to właśnie te zarejestrowane komitety będą zgłaszać swoje listy kandydatów do Sejmu lub Senatu. Aby zarejestrować listę kandydatów do Sejmu w danym okręgu wyborczym, komitet musi dostarczyć listę kandydatów wraz z listą poparcia podpisaną przez co najmniej 5000 mieszkańców stale zamieszkujących dany okręg. Co ważne, komitet wyborczy może zgłosić w każdym okręgu wyborczym tylko jedną listę kandydatów. Nie można też kandydować równocześnie na posła i na senatora. W wyborach w 2015 roku liczba kandydatów na posłów wynosiła 7858.

A już we wrześniu ruszy akcja TOK FM Usłysz Swojego Posła. We wrześniu i październiku zorganizujemy cykl otwartych dla publiczności debat z kandydatami na parlamentarzystów. Szczegóły już wkrótce w TOK FM i na tokfm.pl. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
Kiedy wybory do Sejmu i Senatu? Prezydent ogłosił termin. Zagłosujemy 13 października
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Agresorzy i przestepcy zwykle chowaja sie za parawanem prawa praworzadnosci i zwyklych klamstw. Historia uczy iz nigdy nie nalezy ufac uszom prawdy nalezy szukac w czynach, po owocach ich poznacie

  Polityka zagraniczna polega na wlasciwym rozpoznaniu interesow drugiego kraju. Tylko amator wierzy w znaczenie osobistych relacji osoba, z ktora negocjuje, zwiekszajac ryzyko bycia oszukanym.

  Zbliza sie 80 rocznica wydarzenia, ktore nadal kladzie sie cieniem na polskiej rzeczywstosci, warto przypomniec slowa Chamberlaina do siostry.
  - Spojrzalem Panu Hitlerowi glebooko w oczy wierze ze moge mu zaufac.

  Tych kilka luznych mysli niech bedzie wskazowka dla tych ktorzy w pazdzierniku pojda wybrac Polsce wladze na kolejne cztery lata.

 • stef0909

  Oceniono 6 razy 0

  A co on ma do gadania !? tylko podpisuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX