Stołeczny konserwator: pomnik Zygmunta Berlinga nie może zostać odbudowany

Pomnik Zygmunta Berlinga nie może zostać odbudowany, bo zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną został wskazany do usunięcia - poinformował PAP stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Pomnik zostanie przekazany Muzeum Historii Polski prawdopodobnie w obecnym stanie - we fragmentach.

Odsłonięty w 1985 roku pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga na Saskiej Kępie został przewrócony i zniszczony w weekend. Sprawą zajmuje się stołeczna policja, która zatrzymała i przesłuchała jedną osobę, zwolnioną po przeprowadzeniu czynności.

We wtorek szef SLD Włodzimierz Czarzasty zaapelował do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o odbudowę pomnika. - Mam nadzieję, że również się tym zajmie platformiany prezydent Warszawy i w trybie natychmiastowym ten pomnik odbuduje, bo to jest również taki sprawdzian na uczciwość wobec ludzi, którzy walczyli o Warszawę - mówił na antenie radia TOK FM.

Stołeczny konserwator zabytków na pytanie PAP, czy władze miasta rozważają odbudowę, odparł, że nie jest ona możliwa w związku z tym, że monument został wskazany do usunięcia na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. "Co nie oznacza, że nie można w przyszłości w jakiś inny sposób upamiętnić samych berlingowców" - zaznaczył.

Krasucki wyjaśnił, że aktualnie prowadzone są rozmowy z Muzeum Historii Polski, gdzie pomnik miał trafić po demontażu. Konserwatorzy będą chcieli go przekazać prawdopodobnie w obecnym stanie, czyli we fragmentach. Jeśli MHP zrezygnuje z przyjęcia monumentu, wówczas poszukiwane będzie inne muzeum, które przyjmie go w taki sposób, by nie znieważyć środowiska berlingowców.

Jak przekazał PAP rzecznik Pragi-Południe Andrzej Opala, szczątki pomnika przechowywane są w dzielnicowym magazynie.

O przewróceniu pomnika, który stał na warszawskiej Saskiej Kępie, poinformował w niedzielę wieczorem na Twitterze lider KPN-Niezłomni Adam Słomka. Zgłoszenie o dewastacji stołeczna policja dostała po godz. 19. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie w poniedziałek złożył wiceprzewodniczący SLD Sebastian Wierzbicki.

Trzymetrowy, biały pomnik stał pomiędzy rozjazdami Trasy Łazienkowskiej, przy Moście Łazienkowskim, którego Berling do 1998 roku był patronem. Już wtedy pojawiła się koncepcja usunięcia pomnika lub przesunięcia go w mniej eksponowane miejsce.

Decyzję o jego usunięciu podjęto na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Dzielnica była zobligowana do usunięcia pomnika do końca 2019 roku. Monument po demontażu miał zostać przekazany MHP.

Koszt usunięcia pomnika oszacowany został na około 50 tys. zł. Jak wyjaśnił Opala, władze dzielnicy musiały w związku z tym dokonać przesunięć w budżecie, a to wymagało zgody rady dzielnicy oraz rady miasta. Taka procedura - ze względu na terminy sesji - trwa zwykle około miesiąca, a jej zakończenia należało się spodziewać pod koniec sierpnia.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (7)
Stołeczny konserwator: pomnik Zygmunta Berlinga nie może zostać odbudowany
Zaloguj się
 • ciemny_lud

  Oceniono 1 raz 1

  Ta wojna z pomnikami wymaga psychiatry. Polska nie miała szans na większą rolę na polach walki II Wojny Światowej, no to ma teraz na polu walki z pomnikami, kamieniami nagrobnymi i przypisami do wikipedii..

 • wenzel2

  Oceniono 3 razy 1

  Słomka i ta gromada jego zapyziałych, zapiekłych dziadów wystepują niekiedy w programach dzidzi Ogórkowej w TVPiS. Banda jak z taniego kabaretu.

 • iskander36

  Oceniono 3 razy 1

  Pomijając sens - jak wiele debilizmów pisiorów - ustawy dekomunizacyjnej, meldunek Słomki: "Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w Warszawie zniesiony społecznie przez antykomunistów" jest idiotyzmem na jego miarę. Zawalczył z czymś, co i tak - według wprowadzonego przez Kierownika Zodziejówka prawa, miało być obalone..... Straszliwy z niego młot na komunistów. Taki z niego opozycjonista jak z Króla Łupierzu z Żoliborza.... Ps. Czy Słomka to to, co się wtykało w dupę żabie, żeby ją nadmuchać ?

 • krytek-7

  Oceniono 7 razy 1

  Ciekawe,kiedy pisowskie matoly obala pomnik Scibora Rylskiego.Rzeczywisty stosunek do tej postaci miala reakcja wladz pisowskich w dniu pogrzebu.Jaki to patriota,ktory nie zamordowal nikogo,jako rzezimiwszek przekety.

 • krawat23

  0

  "Konserwatorzy będą chcieli go przekazać prawdopodobnie w obecnym stanie, czyli we fragmentach. "
  Dupa ten Krasucki nie konserwator, zaden z niego miłosnik zabytków.
  Cwaniak , znajacy skad polityczny wiatr wieje , lizus i oportunista.

 • krawat23

  0

  ""Co nie oznacza, że nie można w przyszłości w jakiś inny sposób upamiętnić samych berlingowców" - zaznaczył."
  To jest własnie ta polityczna podleglosc pana kuratora, który nie krytykuje samego barbarzyńskiego faktu niszczenia pomnika , a pozwala sobie czynić uwagi odnośnie upamietnienia berlingowców. Nalezy przypomnieć panu konserwatorowi, że takie uwagi go kompromituja jako urzednika , gdyż nie do niego należy dawanie wskazówek ustawodawcom.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 6 razy 0

  Typowy idiota Słomka wszystko co historyczne i chwalebne niszczy.Być może niebawem zniszczy pomniki Lacha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX