Patronat prezydenta dla rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej. "To uderzenie w najlepszą tradycję Polski"

- Wsparcie antydemokratycznego, skrajnie prawicowego, faszyzującego czy wręcz faszystowskiego ruchu to dla mnie wyjątkowo zła polityka historyczna - powiedział w TOK FM prof. Rafał Wnuk w kontekście patronatu udzielonego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent Andrzej Duda objął Patronatem Narodowym zaplanowane na 11 sierpnia obchody 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Jak czytamy na stronie internetowej prezydenta, patronat został udzielony na wniosek Jana Józefa Kasprzyka - szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który jest organizatorem wydarzenia.

Profesor Rafał Wnuk, historyk z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, o decyzji Andrzeja Dudy w TOK FM mówił: "Jest mi smutno". - Uważam, że to jest uderzenie w najlepszą tradycję Polski, jaką była Armia Krajowa i jakim było Polskie Państwo Podziemne. To jest podważenie wielkiego wysiłku pół miliona członków Polskiego Państwa Podziemnego, którzy robili to, co trzeba w tamtym momencie, czyli walczyli z Niemcami - przyznał.

Patronat udzielony przez Andrzeja Dudę od wielu dni wzbudza kontrowersje. Wyrażający oburzenie list do prezydenta skierowali potomkowie oficerów AK. "Ze zdziwieniem i przykrością dowiadujemy się o tej decyzji" - stwierdzili.

Czym była Brygada Świętokrzyska?

Dlaczego cała sprawa wzbudza takie kontrowersje? - Brygada Świętokrzyska to była największa jednostka wojskowa Narodowych Sił Zbrojnych Związku Jaszczurczego, która nie podporządkowała się Polskiemu Państwu Podziemnemu, nie weszła w skład Armii Krajowej i nie tylko z nią nie współpracowała, ale wręcz uważała, że AK nie jest wojskiem polskim, nie jest formacją, która ma prawo reprezentować Polskę na zewnątrz - tłumaczył w TOK FM prof. Wnuk. 

Jak dodał, Brygada Świętokrzyska była formacją bardzo prawicową, radykalną i "wzywającą do stworzenia państwa wzorowanego na wzorach faszystowskich".

Największe kontrowersje budzi jednak fakt, że Brygada Świętokrzyska w czasie II wojny światowej współpracowała z Niemcami i Wehrmachtem. Co do tego, jak mówi Wnuk, historycy nie mają wątpliwości. - Od końca 1944 roku, kiedy Brygada Świętokrzyska zaczęła wycofywać się na Zachód, mamy do czynienia z otwartą kooperacją - powiedział profesor. Podkreślał, że Brygada otrzymywała od Niemców racje żywnościowe i możliwość trenowania na ich poligonach.

- Wsparcie [przed prezydenta - red.]antydemokratycznego, skrajnie prawicowego, faszyzującego czy wręcz faszystowskiego ruchu to dla mnie wyjątkowo zła polityka historyczna i rzecz - dla mnie osobiście - wątpliwa moralnie - ocenił prof. Wnuk. 

"Prezydent nie powinien stawiać Brygady Świętokrzyskiej jako wzór"

Krytycznie o decyzji prezydenta wypowiadał się też w Poranku Radia TOK FM Paweł Kowal - historyk, były polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie "jedynka" Koalicji Obywatelskiej w Krakowie. Pytany, czy Andrzej Duda popełnił błąd, obejmując Patronatem Narodowym rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej, Kowal powiedział: "Uważam, że tak. Uważam, że prezydent nie powinien stawiać Brygady Świętokrzyskiej jako wzór".

Historyk podkreślił, że zupełnie czym innym jest "szanowanie żołnierzy, których los wojenny rzucił w różne okoliczności, a stawianie ich jako bohaterów". - Mam wrażenie, że my dzisiaj trochę to mieszamy - ocenił. 

Naczelny Rabin Polski odsyła zaproszenie

Stający w obronie Brygady Świętokrzyskiej podkreślają, że celem jej porozumienia z Niemcami wcale nie była wspólna walka, lecz ratowanie się przed nadchodzącymi od Wschodu bolszewikami. Wspomniany na początku Jan Józef Kasprzyk w środę na konferencji przekonywał wręcz, że "Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami". - Powielanie takiej tezy to powielanie czarnej legendy Brygady Świętokrzyskiej, która została stworzona w okresie zniewolenia komunistycznego - mówił.

Takie argumenty nie przekonały Naczelnego Rabina Polskiego, który odmówił wzięcia udziału w uroczystościach i odesłał zaproszenie Janowi Kasprzykowi. "Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę" - napisał Michael Schudrich.

W programie niedzielnych uroczystości z okazji rocznicy Brygady Świętokrzyskiej jest msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (o 10), uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza (o 12) i uroczystości w Centrum Konferencyjnym MON (od 14.30).

Prezydent Andrzej Duda, mimo udzielonego Patronatu Narodowego, nie będzie osobiście uczestniczyć w warszawskich uroczystościach. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (84)
Patronat prezydenta dla rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej. "To uderzenie w najlepszą tradycje Polski"
Zaloguj się
 • gorzowskiszlachcic

  Oceniono 18 razy 16

  Ktos notariuszowi cos dał do podpisu tan bezmyslnie (jak zawsze zresztą) podpisał patronat i teraz nie da się tego odkręcić więc brną dalej kreując historie na swoją modłę...ta brygada kolaborowala z niemcami i żadne gadanie idiotow z ipn a takze mateuszka klamczuszka tego nie zmieni

 • trollina1

  Oceniono 19 razy 15

  Maliniak znów napluł narodowi w twarz.

 • leon_witold

  Oceniono 18 razy 14

  a kto i czego wymaga jeszcze od takiego Dudy ?????????

 • Jan Kos

  Oceniono 14 razy 12

  Budyń, PiSobolszewia, kościół i nazistowscy kolaboranci. Mnie to akurat nie dziwi.

 • 159753gazeta

  Oceniono 13 razy 11

  A następna w kolejce do narodowej gloryfikacji stoi granatowa policja, a potem to już tylko szmalcownicy. Niżej już upaść się nie da.

 • sacc77

  Oceniono 14 razy 10

  Na przełomie 2014/15 r. sztab wyborczy Dudy, wówczas PIS-owskiego kandydata w wyborach prezydenckich, zatrudnił ponad 800 hejterów do szerzenia w Internecie proPISowskiej propagandy.
  Stawka wynosiła od 1,5 zł (za umieszczanie w sieci dostarczanego przez sztab PIS-u) do nawet 3,5 zł za wpis autorski. Po zwycięstwie
  Dudy przekonanie wśród PIS-owców o skuteczności takiego PR wzrosło niepomiernie! A dokładnie 3-krotnie!
  Bo już w czerwcu zatrudniono kolejnych niemal 2000 hejterów. Ich stawki pozostały na niezmienionym poziomie, ale za szczególna aktywność zaczęto niektórych wynagradzać w dodatkowy sposób. Wszyscy byli wynagradzani z funduszu wyborczego PIS-u, czyli de facto z naszych pieniędzy! Bowiem, jak powszechnie wiadomo, składki członkowskie PIS-u (w 2014 r. ok. 470 tysięcy PLN) w 100% idą na sfinansowanie ochrony Kaczyńskiego; A i tak jest to tylko połowa kosztów tej ochrony (obecnie ponad 1,2 miliona!).
  PIS wygrał wybory. Niedawno jeden z ministrów w kancelarii Dudy przyznał, że w szczytowym okresie kampanii wyborczej dla PIS-u pracowało ponad 3000 hejterów!
  Z częścią z nich zakończono. Jednak do dziś jest ona kontynuowana z niemal 800 osobami. Stawki nieco spadły, dziś jest to od 1 zł do 3-4 zł za wpis samodzielny i zamieszczany tylko 1 raz w sieci.
  I najciekawsze:
  Obecnie PIS-owcy hejterzy nie są już finansowani ze środków wyborczych lub partyjnych!!! TYLKO JUŻ BEZPOŚREDNIO Z NASZYCH PODATKÓW! Zostali bowiem zakwalifikowani jako współpracownicy i specjaliści ds. PR rządu PIS-u i kancelarii Dudy! Jeśli kogoś dziwiła to mnogość (na różnych forach) różnych wpisów proPISowskich i antyPOwskich lub wymierzonych w Nowoczesną i samego Petru, pomimo tego zawłaszczania przez PIS Państwa i łamania konstytucji, to chyba powinna go przestać dziwić! Szczególnie biorąc pod uwagę, że każdy wpis na forum czytają setki, a nawet tysiące Internautów... Niemal dzień w dzień 200, 300 lub 400 osób siada do komputerów i puszcza w świat co im tylko proPIS-owska wyobraźnia podsunie, A jak im się kończy inwencja sięgają do broszury, w której na 8 stronach są gotowe komentarze, dostarczone przez PR-owców Kaczyńskiego.

 • van_norden

  Oceniono 16 razy 10

  Kto wygonił Niemców z Polski? NSZ, AK, Inka z Pileckim? Nie, Berlingowcy.
  Sęk w tym, że to oni są teraz Żołnierzami Wyklętymi

 • sacc77

  Oceniono 14 razy 10

  W języku ludzi cywilizowanych brak jest słów do określenia Dudy adekwatnego do jego postępowania...
  kur...iozalna obmierzła kreatura...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX