Dulkiewicz złożyła zawiadomienie na policji ws. słów Gwiazdy. Były opozycjonista usprawiedliwia osoby grożące prezydent Gdańska

Prezydent Gdańska złożyła na policji zawiadomienie dotyczące wypowiedzi Andrzeja Gwiazdy, który stwierdził, że osoby grożące Aleksandrze Dulkiewicz "mają moralne prawo wystąpić z groźbami"

Przed kilkoma dniami, w wywiadzie dla Radia Wnet Andrzej Gwiazda zarzucał aktualnym władzom Gdańska, że "odwołują się do tradycji nazistów". Poproszony w dalszej części rozmowy o komentarz do gróźb kierowanych pod adresem prezydent Gdańska Gwiazda powiedział: "Jeżeli prokuratura, czy policja prowadzi jakieś dochodzenie to znaczy, że ma jakieś powody. Natomiast wydaję mi się, że przy takim zachowaniu (prezydent Gdańska - PAP) nie należy się dziwić, że takie groźby wystąpiły. Przecież ludziom się wątroba przewraca, jak słuchają i patrzą na to, co się dzieje".

Andrzej Gwiazda podkreślił, że "jest mnóstwo ludzi, którzy w tej chwili przeżywają traumę, bo na tych 'filohitlerowców' oddali głos". - Oni mają, uważam, moralne prawo wystąpić z groźbami, bo zostali przy wyborach najwyraźniej oszukani – zaznaczył.

Jak poinformował we wtorek oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji (KMP) w Gdańsku asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego gdańskiej komendy, przyjęli w sobotę od prezydent Gdańska zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa przez b. opozycjonistę.

- Zebrany materiał dowodowy został przesłany do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz z prośbą o oceną i zajęcie stanowiska – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Chrzanowski, dodając, że od opinii prokuratury będą zależały dalsze działania policji w tej sprawie.

Od stycznia, gdańska policja wszczęła osiem postępowań dotyczących gróźb i zniewag pod adresem Dulkiewicz. W dwóch przypadkach ustalono sprawców i postawiono im zarzuty.

Osiem spraw związanych z kierowaniem gróźb i zniewag pod adresem prezydent Gdańska prowadzonych jest przez policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego gdańskiej KMP w formie dochodzeń nadzorowanych przez prokuratorów. 

Do zdarzeń, których dotyczą postępowania, dochodziło pomiędzy styczniem a czerwcem br. Groźby i zniewagi kierowano do Dulkiewicz listownie, mailowo, telefonicznie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. W dwóch przypadkach policjanci zebrali już dowody, które pozwoliły postawić zarzuty dwóm mężczyznom. Wobec jednego z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, drugi z zatrzymanych odbywa już karę pozbawienia wolności na terenie jednego z zakładów karnych.

Za kierowanie gróźb może grozić do pięciu lat więzienia. 

Do pierwszego incydentu związanego z grożeniem Aleksandrze Dulkiewicz, wówczas jeszcze pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska, doszło pod koniec stycznia. Do gdańskiego magistratu przyszedł list zawierający groźby kierowane do niej i członka jej rodziny, w kopercie był też biały proszek. Urząd został na kilka godzin zamknięty. Na miejsce przybyły służby, w tym policja i Sanepid. Analiza białego proszku wykazała, że była to mąka. Nad tą sprawą policjanci nadal pracują.

Od czasu tego zdarzenia Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszą ochroniarze.

13 stycznia wieczorem 27-letni Stefan W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku wtargnął na scenę i zaatakował nożem prezydenta Pawła Adamowicza. Po napaści mężczyzna krzyczał: "Halo, halo. Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz". Napastnik został zatrzymany, postawiono mu zarzut zabójstwa. 

Paweł Adamowicz trafił do szpitala, gdzie następnego dnia zmarł.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (4)
Aleksandra Dulkiewicz złożyła zawiadomienie na policji ws. słów Andrzeja Gwiazdy
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  Zastanawiam sie kto i po co wybral te kobiete na prezydenta Gdanska ? Zamiast zajmowac sie rozwojem miasta , to klotliwy babsztyl zajmuje sie intrygami i pozwami.Oczywiscie w przerwie, pije gorzalke, po ktora jezdzi z trzema ochroniarzami.

 • gblo

  Oceniono 4 razy -2

  Prawo moralne, prawo boże, prawo kanoniczne, sąd boży i prawo według NSDAPiS. Pytam , czy te prawa należą do katalogu praw obowiązujących w Polsce ? Czy prawo stanowione i konstytucja to zbiór muzealny, który mimo wszystko przeszkadza w utworzeniu autorytaryzmu i oligarchii partyjnej. Gwiazda zaświeciła idiotyzmem nieprzeciętnym, ale takich gwiazd jest sporo.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 4 razy -2

  Gwiazda nigdy lotny nie był. A teraz widać, że rozum u dziadka już bardzo szwankuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX