Kiedy KRS zabierze głos w sprawie hejtu na sędziów? Maciej Mitera: Dziś prezydium, sprawa wymaga wyjaśnienia

- Ja osobiście, jako sędzia Mitera, chciałbym, żeby listy poparcia do KRS zostały upublicznione. Chciałbym, żeby ta wyolbrzymiona mgła tajemnicy w końcu opadła - powiedział w Poranku TOK FM dr Maciej Mitera, sędzia i rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa. Zabrał też głos w sprawie hejtu na sędziów przez osoby powiązane z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Krajowa Rada Sądownictwa do tej pory nie zabrała głosu w sprawie doniesień Onetu dotyczących  dyskredytowania sędziów przez - jak podaje portal - osoby związane z Ministerstwem Sprawiedliwości i hejterkę Emilię. Na dziś (czwartek, 22 sierpnia) KRS ma zaplanowane posiedzenie prezydium. - Czy będzie po nim jakieś stanowisko? - pytała rzecznika Karolina Lewicka

- Mam nadzieję, że tak - odparł dr Mitera. - Te wydarzenia, o których media donoszą, to chyba raczej pewnik. Musimy odnieść się do tej sprawy, bo to dotyczy polskich sędziów - dopowiedział. - Nie milczymy - zapewniał. Podkreślił, że KRS "to organ kolegialny, a nie prywatna firma". I zaznaczył, że w jego prywatnej opinii komunikat Rady powinien pojawić się wcześniej. 

Karolina Lewicka pytała swojego gościa, czy problem dla Krajowej Rady Sądownictwa stanowią najnowsze doniesienia "Gazety Wyborczej", wedle których w proceder hejtowania sędziów (m.in. I prezes SN Małgorzaty Gersdorf) mieli być zaangażowani także przedstawiciele KRS. Jak podaje gazeta - sędziowie Dariusz Drajewicz oraz Jarosław Dudzicz i Maciej Nawacki należeli do zamkniętej grupy "Kasta".

Rzecznik zapewniał, że te doniesienia nie stanowią przeszkody w wydaniu stanowiska przez KRS. Stwierdził też, że "nie ma różnicy między sędzią, który ma zaszczyt zasiadania w KRS" i sędzią, który w KRS nie zasiada. Wszystkich - jak stwierdził rzecznik - powinny obowiązywać te same standardy. 

Gospodyni Poranka Radia TOK FM zwróciła uwagę, że każdy sędzia powinien kierować się zasadami uczciwości, honoru i przestrzegać dobrego obyczaju. - Kto złamał w tej sprawie zasady etyki? - pytała dra Miterę. Rzecznik KRS podał jednak, że nie chce ferować wyroków. Przyznał, że gdyby doniesienia dotyczące byłego wiceministra Piebiaka i innych sędziów okazały się prawdziwe, to byłoby to coś "niedopuszczalnego". Zaznaczył, że sprawa "wymaga wyjaśnienia". 

Nowa marszałek nie publikuje list poparcia do KRS

Nowa Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała dziennikarzom, że nie opublikuje list poparcia kandydatów do KRS. Przypomnijmy, publikację tę nakazał Naczelny Sąd Administracyjny. Wątpliwości zgłosił jednak prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, były wieloletni radni PiS. - Czy w Rzeczpospolitej można nie wykonywać prawomocnych wyroków? - pytała sędziego Miterę Lewicka.  - To jest pytanie retoryczne, pyta pani przecież sędziego. Orzeczenia prawomocne, ostateczne, są do wykonania - stwierdził gość TOK FM. Po czym dodał - "jeśli nie ma żadnych przeszkód".  

- Nie chcę wchodzić w buty drugiej osoby w państwie. Muszą być jakieś wątpliwości, skoro pani marszałek (...) musi się przyjrzeć sprawie - skomentował Mitera. - Ale czy prezes UDODO jest władny, by zablokować wyrok sądu? - dopytywała redaktor Lewicka. - W mojej ocenie nie jest władny - odpowiedział Mitera. - Chciałbym, żeby ta otoczka, mgiełka została przerwana. Tu są niepotrzebne spekulacje - dodał.

Kto poparł sędziego Miterę?

Pytany, czy sam może ujawnić, kto się podpisał pod jego kandydaturą, odparł: "Ja dostałem poparcie 25 sędziów. Zapewniam słuchaczy na 100 procent, że to są sędziowie". Dopytywany, czy sam podpisał się pod swoim zgłoszeniem - zaprzeczał. Pytany zaś o nazwiska innych osób, które go poparły (np. byłego wiceministra Łukasza Piebiaka i zwolnionego z MS sędziego Jakuba Iwańca) - Mitera przekonywał, że tego nie pamięta. Podkreślił, że wszystko działo się dwa lata temu. - Utkwiły mi w pamięci nazwiska sędzi kobiet z sądu warszawskiego, ale dla ich dobra nie chcę ich ujawnić - podkreślił.

- Ja osobiście jako sędzia Mitera chciałbym, aby te listy zostały upublicznione. (...) Chciałbym, żeby te wyolbrzymione mgła tajemnicy w końcu opadły - stwierdził rzecznik KRS.

Na koniec Karolina Lewicka pytała o Piotra Schaba. To Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych (powołany na to stanowisko przez Zbigniewa Ziobro), który zapowiedział, że przyjrzy się doniesieniom portalu Onet. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia apeluje jednak, aby tą sprawą zajął się inny rzecznik dyscyplinarny, który miałby być bardziej bezstronny.

- Nie mam żadnych przesłanek, aby sędzia Piotr Schab cechował się brakiem bezstronności - stwierdził dr Mitera. Przekonywał, że sędzia Schab jest niezależny i niepodporządkowany Zbigniewowi Ziobrze. - Znam pana sędziego Schaba. Jestem przekonany, że ma warsztat merytoryczny i cechy osobowościowe. Nie wyobrażam sobie, że miałby być poddany jakiejkolwiek presji - powiedział. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (42)
Kiedy KRS zabierze głos w sprawie hejtu na sędziów? Maciej Mitera: Dziś prezydium
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 17 razy 17

  Prowincjonalna do bólu nauczycielka, z prowincjonalnego Jawora, partyjne popychadło, zapchajdziura, czeka na orzeczenie TK, który nie istnieje, w sprawie w której nie miałaby nawet prawa orzekac, bo sprawa dotyczy wykonania prawomocnego wyroku NSA. To jest dobrazmiana właśnie, a wszystko zaczęło się od stadnin koni arabskich.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 16 razy 16

  Emilia to nie żadna hejterka, tylko współpracownica pisiorskiego Ministerstwa "Sprawiedliwości".

 • sztucznypolak

  Oceniono 14 razy 14

  Piebiak tez podobno kiedys byl przyzwoitym czlowiekiem.
  Ale wspolpraca z obecna wladza u wszystkich powoduje sku...nie.
  Nie mam najmniejszego zaufania ani do rzecznika, ani tym bardziej Schaba.
  Jestescie czlonkami tej samej grupy przestepczej.

 • mama_nova

  Oceniono 13 razy 11

  Hejt srejt. Mówicie "hejt",a dla starych ludzi to tylko "coś w internecie". Nienawiść, szczucie, zastraszanie - a nie "hejt". Lol. XD i :)

 • mer-llink

  Oceniono 10 razy 10

  Dla normalnej KRS sprawa byłaby oczywista:
  - "sędziowie" Piebiak, Iwaniec, Schab, Wytrykowski, Przyłębska-Wolfganfowa i inne kreatury PiS-u radykalnie uchybiły godności zawodu i powinny być subito pozbawione stanowisk sędziowskich z wykluczeniem dożywotnim z zawodu bez prawa do "spoczynku"
  - sędzia Mitera i inni sędziowie KRS-u także naruszyli godność powołania sędziowskiego, więc jak wyżej
  - no, może panu Miterze dać jakiś "spoczynek", bo ofiarnie swoją twarzą świecił za wszystkich niegodnych kolegów i koleżanki, jawiąc się jako dobrowolny klaun - klaunowie na ogół po występie dostają drobne wynagrodzenie; ale może starczy, jak dostanie na kolację albo suchy prowiant w kontenerku?
  - mam nadzieje, że żadna inna korporacja prawnicza (adwokaci, radcowie, prokuraotrzy, a nawet komornicy sądowi) nie przyjmą tych zhańbionych w swoje szeregi
  - ponadto: przy wszystkich tych (i jeszcze nie ujawnionych, ale to kwestia czasu) nazwiskach zawsze winien widnieć dopisek: infamis.

 • andrew1507

  Oceniono 10 razy 10

  to rozpad Państwa Polskiego, rządy sprawuje okupant,
  okupant robi tu Rosje,
  zaraz usuną nas z UE bo tam nie da się być z mentalnośćią i praktyką wschodniej satrapii typu Rosji Putina,
  witajcie w ZBIRZE......

 • endrju1521

  Oceniono 12 razy 10

  Ta Mitera, to wredna glizda !

 • jael53

  Oceniono 8 razy 8

  Może niech sprawą od razu zajmie się sędzia Tomasz Szmydt.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 11 razy 7

  Niewdzięczną ma fuchę ten gość. Za wszystkich musi świecić oczami. Ale sam chciał i jest z tego dumny. Tylko jak patrzy w lustro?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX