Morawiecki w niemieckiej gazecie o reperacjach. Rozenek: Można zagrać hasłem "bijmy Niemców". Tylko że to tragedia

Mateusz Morawiecki w czwartkowym wywiadzie dla dzienników koncernu medialnego Funke przypomniał, że Polska nie dostała od Niemiec adekwatnych odszkodowań za straty, które poniosła podczas drugiej wojny światowej. - Mamy premiera, który choć ma historyczne wykształcenie, to nie zna podstawowych faktów historycznych - ocenił w TOK FM Andrzej Rozenek.

- Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa II wojny światowej. Straciliśmy sześć milionów ludzi - dużo więcej niż inne kraje, które dostały wysokie reparacje. To nie jest sprawiedliwe. Nie może tak zostać - powiedział premier Mateusz Morawiecki tytułom grupy wydawniczej, w której skład wchodzi m.in. największy regionalny dziennik RFN "Westdeutsche Allgemeine Zeitung" oraz gazeta "Berliner Morgenpost".

Polski premier nie podał sumy, której Polska oczekiwałaby od Niemiec. - Jest to badane przez parlamentarną komisję, która będzie pracować jeszcze kilka miesięcy. Jest dużo do przeanalizowania. Niemcy starli z powierzchni ziemi ponad tysiąc polskich wsi - oświadczył szef rządu RP. Pytany o umowę, zgodnie z którą Warszawa w 1953 roku zrezygnowała z odszkodowań, odrzekł, że Polska jej nie uznaje. - Był to układ między Polską a NRD, którego nie uznajemy. Oba kraje były wówczas częścią bloku sowieckiego – uzasadnił.

Zdaniem Andrzeja Rozenka, "jedynki" Lewicy w wyborach do Sejmu w okręgu podwarszawskim, słowa Morawieckiego nie są oparte o "żaden argument merytoryczny". - Pierwsza tragedia to to, że mamy premiera, który choć ma historyczne wykształcenie, to nie zna podstawowych faktów historycznych. To Związek Radziecki przejął wszystkie odszkodowania, polskie również. I ZSRR się z Polską rozliczył. I to jest - czy tego chcemy, czy nie - potwierdzone w wielu aktach prawnych. Niemcy dobrze to wiedzą - przekonywał gość "Wywiadu Politycznego" TOK FM.

W jego opinii Polska "nie ma żadnych podstaw prawnych do wysuwania takich roszczeń". - To smutne, ale tak się historia ułożyła. To alianci o tym zdecydowali. Jeżeli gdzieś mamy kierować roszczenia, to do bliskiego i sympatycznego - z punktu widzenia PiS - pana Władimira Putina, prezydenta Rosji - ironizował polityk lewicy.

Jego zdaniem taka wypowiedź może mieć też związek z trwającą w Polsce kampanią wyborczą. - Można zagrać hasłem "bijmy Niemców". Tylko że to tragedia. Ponad 40 procent polskiej gospodarki opiera się na gospodarce Niemiec. Jeżeli pan Morawiecki nie rozumie tego, jak ważne dla Polski powinny być przyjazne i partnerskie stosunki z Niemcami, to chyba nie powinien być premierem - ocenił Andrzej Rozenek. Polityk lewicy dodał, że PiS w ciągu pierwszych miesięcy swoich rządów "zepsuł stosunki z Francją tak, że nie da się tego już odrobić". - To ja się zastanawiam, jak długo będziemy odrabiać te słowa Morawieckiego, za którymi nie idzie kompletnie nic – podkreślał Rozenek.

Jak ocenił, rząd PiS nie wyciągnął żadnych wniosków z wcześniejszych "awantur" w polityce międzynarodowej, na przykład tej związanej z ustawą o IPN. - Niemcy w przeciwieństwie do naszego rządu mają świetną dyplomację. Wiedzą, co mogą mówić i nigdy nie powiedzą czegoś, co zostanie źle odebrane w Warszawie. Ale mogą bardzo wiele zrobić. Bo dyplomacja to nie tylko słowa, ale też czyny. Była awantura z USA i Izraelem, a teraz PiS-owcy próbują nas wrobić w wielką awanturę z Niemcami - podsumował Rozenek.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (354)
Morawiecki w niemieckiej gazecie o reperacjach. "Można zagrać hasłem: Bijmy Niemców. Tylko, że to tragedia"
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 49 razy 39

  Morawiecki doskonale wie że żadnych reperacji nie będzie gdyż Polska jako państwo w 1953 roku z nich zrezygnowała - ględzenie o reperacjach ma na celu szybko przykryć skandal z fermą trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości i ostro wejść w kampanię wyborczą. Wyborcy PiS uwielbiają takie populistyczne dyrdymały.

 • gab48

  Oceniono 47 razy 33

  35 lat temu popijalismy browarka i snulismy wizje, jacy bylibysmy piekni, pociagajacy, madrzy, gdybysmy dostali od Szwabow odszkodowania za wojne. Wiele sie zmienilo; Zywiec, Tyski, Warka, ze szlanic a jakze... do tego orzeszki, stek z grilla, a co poniektoremu zona nawet salatke z awocado zrobi. Tylko mentalnosc Januszow sie nie zmienila i fantazja tez nie..."popatrz Jasiu uni tam w tem Berlinie tacy bogaci, bo nakradli i dziadkowi kunia zabili.... "
  Kaczynski i Morawiecki widza tych Januszy i podsycaja te marzenia o poooteeendze.

 • eski57

  Oceniono 40 razy 28

  - Premier Morawiecki wsparty wolą prezesa Kaczyńskiego i może prezydenta Trampa spowoduje , że Niemcy muszą nam zapłacić reparacje wojenne ! Dobrze by było , żeby premier licząc wartość tych reparacji policzył ile będziemy musieli zapłacić Niemcom za przejęte – dawniej zwane ; „Ziemie Odzyskane” , albo opracuje sposób i miejsca przesiedlenia Polaków , jak Niemcy zażądają zwrotu tych Ziem …..
  - Strategia wyborcza sojuszników ; partii PiS i Kościoła Instytucjonalnego kierowana jest wyraźnie do „człowieka masowego” - te reparacje to jeden element , a głównym jej przesłaniem jest zachowanie zaściankowej katolickiej moralność i mrzonki o niezwykłości i potędze Polski dorównującej poziomowi życia najbogatszym krajom europejskim w czasie dziesięciu lat !
  Drogami do tej wielkości mają być ; NIE tolerowanie odmienności seksualnych , mają dominować Katolickie zasady współżycia społecznego – również w wychowaniu młodzieży! - Obecnie właśnie okazują jakie prawo i osobowości partyjnych aktywistów liczyć się będą !
  - Pewno ich przerażają puste kościoły na Zachodzie , które są następstwem wzrostu świadomości , a NIE upadku moralności ludności , która w codziennym życiu kieruje się Ogólnoludzkimi Wartościami Humanistycznymi . Dlatego u nas musi dominować Katolicyzm

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 43 razy 25

  Rzeczywiście ten Morawiecki nie zna realiów,które nastąpiły po II wojnie światowej.On wsłuchany w polecenia bossa mafii Kaczyńskiego opowiada brednie,podobnie jak ten Muł Mularczyk,który od m-cy wylicza sumy reparacyjne dla Polski od Niemiec.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 34 razy 24

  PIS już nie liczy się z niczym.
  Obiecują wszystko i wszystkim. Różne trwamy, maryje i tvpisy próbują tłumaczyć "ludowi ciemnemu" nawet największe bzdury. Każda inicjatywa nie pisowska jest kłamliwie przedstawiana i wyszydzana.

 • my_kroolik

  Oceniono 31 razy 19

  <Straciliśmy sześć milionów ludzi>
  A pan premier i jego tępy elektorat mają świadomość, że 2/3 z tego to byli Żydzi? Ci sami którzy jak mówią teraz o rewindykacji majątku, to prawactwo dostaje szału. Nagle stali się cennymi i pełnoprawnymi obywatelami Polsli

 • sir.fred

  Oceniono 34 razy 18

  Aha, tamtej umowy z 1953 nie uznajemy, ale granicę na Odrze i Nysie to już uznajemy?

 • jasmin711

  Oceniono 24 razy 14

  To przecież tylko przedwyborcza kiełbasa dla ciemnego ludu!!! Kasy na rozdawnictwo zaczyna brakować, więc Morawiecki mami swój roszczeniowy elektorat wizjami dużej kasy od Niemców, która będzie mogła zostać rozdzielona tzw. "suwerenowi" jak jakiś łup... Ciemny lud, nauczony zresztą tego przez pis, nie przyjmuje do wiadomości że pieniądze biorą się z pracy - bo to wymaga wysiłku i czasu. Prościej komuś zabrać w imię tzw. sprawiedliwości społecznej. Pinokio dobrze wie że nic z tego nie będzie, jedyna korzyść to mamienie elektoratu przed wyborami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX