"Pierwszy budżet bez deficytu od początku transformacji". Premier zachwala projekt budżetu na 2020 rok

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok. Zakłada on, że po raz pierwszy od 1989 roku, wydatki i przychody państwa mają być równe: na poziomie prawie 429,5 miliardów złotych.

- Mamy na dwóch szalach  - po stronie dochodów i wydatków - taką samą liczbę. Jest to bardzo rozsądnie budżet; zrównoważony również pod względem wydatków. To pierwszy budżet bez deficytu od początku transformacji - zachwalał Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak dodał premier, wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB. Natomiast wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł. 

W projekcie budżetu założono, że dochody z VAT w 2020 r. wyniosą 200,2 mld zł. - 186 mld zł mają wynieść dochody z VAT w 2019 r. wobec 179,6 mld zł planowanych w ustawie budżetowej - podkreślił premier Morawiecki. 

Zapewnił, że w projekcie budżetu zapewniono środki na wypłatę 500 plus i innych świadczeń dla obywateli. - Podobnie zresztą, jak na cele polityki obronnej i inne kwestie, które są bardzo ważne dla polityki gospodarczej państwa - podkreślił.

Jednym ze źródeł dodatkowych dochodów ma być opłata związana z przekształceniem Otwartych Funduszy Emerytalnych. A także m.in. ze wzrostu akcyzy na alkohol i papierosy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Budżet 2020. "Pierwszy budżet bez deficytu od początku transformacji"
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 8 razy 2

  Kłamliwy krzywomordy śmieciu wybierz się na zakupy !!!! a te pierdy to dla normalnych inaczej!

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Troszkę inaczej to wygląda w naszych domowych budżetach. Codzienne zakupy pożerają coraz więcej i więcej. Skoro warzywa tak drogie w środku sezonu, to zimą i na wiosnę będziemy jeść samo mięso? Zdaje się też zdrożeje znacznie, bo krowy i świnie dotowane cenniejsze niż dotychczas. Jajko od "prawdziwej" kury od chłopa już ponad 1 zł.
  Ale premier czy prezes takimi drobiazgami się nie martwi.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -1

  Zrobcie to chlopaki to trzecia kadencja w kieszeni.

 • mgrstepien

  Oceniono 8 razy -2

  Brawo Premier Morawiecki!
  Sztukmistrz z Bydgoszczu mówił co prawda że "pinendzy nie ma i nie będzie", a rudy tchórz, że nie wie "gdzie one są Zakopane", ale się okazało że trzeba było po prostu złodziejstwo VATowskie ukrócić.
  Na pohybel niedojdom z POKO! Kury szcz... prowadzać, a nie do rządzenia się wybierać!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX