Andrzej Duda o słowach prezydenta Macrona: Przykro słuchać

W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona nt. Polski, która jakoby blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz klimatu, trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów - podkreślił prezydent Andrzej Duda. - To jest coś, co w polityce międzynarodowej jest odbierane jako nieuczciwe, czy wręcz bezczelne - dodał.

- Jest mi przykro słuchać takich wypowiedzi - powiedział prezydent na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

W drodze na sesję klimatyczną ONZ prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił w poniedziałek, że to Polska blokuje wspólne wysiłki Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska - poinformował o tym na stronie internetowej francuski tygodnik "Le Point". Macron przypomniał, że w czerwcu na szczycie UE cztery kraje członkowskie - Polska, Czechy, Estonia i Węgry - zablokowały zapisy dotyczące neutralności klimatycznej, jaką wszystkie państwa unijne miałyby osiągnąć do 2050 roku.

Andrzej Duda pytany o te słowa prezydenta Francji na konferencji w Nowym Jorku podkreślił, że gdyby nie prowadzony przez Polskę w grudniu ub.r. Szczyt COP24 w Katowicach, "porozumienie paryskie nie znalazłoby możliwości wdrożenia".

- To, że zostało wypracowane przez nas właśnie, w drodze spokojnego dialogu, ze wszystkimi naszymi partnerami, pracą ministra Michała Kurtyki, efektem jego spokojnej, koncyliacyjnej pracy, było to, że to porozumienie zostało wtedy osiągnięte - stwierdził Andrzej Duda.

Jak dodał, elementem szczytu "była deklaracja Just Transition, czyli o sprawiedliwej transformacji, żeby to dzieło naprawy klimatu, także poprzez dekarbonizację, realizowane było w taki sposób, żeby nie godzić w interesy człowieka, żeby to realizować w tempie odpowiednim dla danych społeczeństw, z uwagi na ich sytuację, uwarunkowania". - Każde państwo jest indywidualnym podmiotem - zaznaczył prezydent.

- Przecież wszyscy dążymy do tego, żeby mieć jak najlepszy klimat. Nikt z nas nie chce, żeby topniały lody na Arktyce, żeby były drastyczne zmiany w pogodzie, które prowadzą do kataklizmów. Wszyscy chcemy, żeby powietrze było czyste, żeby zachować środowisko dla przyszłych pokoleń. Rzecz tylko polega na tym, żeby to się odbyło jak najmniejszym kosztem dla społeczeństw. Trzeba to zrobić w sposób odpowiedzialny. Drogą do tego są tylko spokojne negocjacje - powiedział prezydent.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Duda o słowach Macrona: Przykro słuchać
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 7 razy 7

  Racja przykro słuchać tak nadętego suplementu prezydentury!!

 • krytek-7

  Oceniono 6 razy 6

  Jednych trudno sluchac,innych nie tylko sluchac ale i ogladac.Jeszcze jeden gleboko rzniety krysztal z kolekcji polskich dzbanow.

 • antyfanatyczka

  Oceniono 5 razy 5

  Slepota tego rzadu nie zna granc!!! Blokuja wszystko co dotyczy poprawy klimatu
  i oczywiscie tego nie widza jak szkodliwe jest ich dzialanie .Wycinanie puszczy,zabijanie bezmyslne zwierzyny
  i inne srodowiskowe przestepstwa.Macron ma racje ...

 • pn-ski

  Oceniono 4 razy 4

  Ze prezydent idiota, to moze sie zdarzyc, ale zeby prezydentowa zgadzala sie na niszczenie Ziemi dla swojej córki? Nie rozumiem tej pani. Powinien walek juz byc w uzyciu.

 • gebe14

  Oceniono 4 razy 4

  ale co du?a ? nie mówi prawdy ? przecież blokujecie wszystko .. to prawda. to wasza wina prawicowcy że my tu giniemy od smogu i kupy śmieci . ile tych śmieci bedzie jeszcze do nas przyjezdać ?

 • kotkluska2016

  Oceniono 3 razy 3

  Suweren żąda natychmiastowego embarga na dostawy widelców do Francji. Dość już tych wściekłych ataków na cywilizację chrześcijańską.

 • getz54

  Oceniono 5 razy 3

  I taka nędzna pacynka, której wydaje się ze jak ma pieczątkę z czerwonym tuszem ,,p.o. prezydent RP,, to nim jest,
  to pośmiewisko europejskich i polskich elit, adorator nieletnich dziewczynek, notoryczny kłamczuch, popychadło prezydenta Trumpa, śmie krytykowac prezydenta Francji. Za co ? Za prawdę o zatruwaniu środowiska dymem węglowym, za budowanie kolejnych kopalni węglowych, za wycinanie Puszczy Białowieskiej, za wątpliwości czy człowiek jest odpowiedzialny za ocieplenie klimatu ? Ze swoim porazającym nieuctwem, gotowością do czynów niegodnych jak Pawlik Morozow, jest załosny. Kiedyś będzie tego załował, będzie się tego wstydził, ze był wiernym funkcjonariuszem dobrejzmiany i gnębił swoich rodaków. Zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX