Cezary Tomczyk: Prawo i Sprawiedliwość rozważa jeszcze jedno posiedzenie Sejmu w starym składzie w przyszłym tygodniu

- Ostatnia informacja, którą dostałem 10 minut przed wejściem do studia jest taka, że Prawo i Sprawiedliwość rozważa jeszcze jedno posiedzenie Sejmu w przyszłym tygodniu, w starym składzie - powiedział na antenie TOK FM poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

Od wtorkowego popołudnia w Sejmie pojawiają się informację, że Prawo i Sprawiedliwość próbuje przekonać Mariana Banasia, aby zrezygnował ze stanowiska szefa Najwyższej Izby Kontroli. Wszystko po to, aby w "starym" parlamencie zdążyć jeszcze wybrać jego następcę. 

Problem polega na tym, że dziś (16 października) kończy się przesunięte na "po wyborach" posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Rezygnacja Banasia musiałaby zatem wpłynąć jeszcze dziś. 

- Ostatnia informacja, którą dostałem 10 minut przed wejściem do studia jest taka, że Prawo i Sprawiedliwość rozważa jeszcze jedno posiedzenie Sejmu w przyszłym tygodniu, w starym składzie - powiedział w TOK FM poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. 

- To by znaczyło, że jest próba wymuszenia dymisji na panu Banasiu albo - być może - ta dymisja jest już w Sejmie i ma rozpocząć się procedura zmiany po to, żeby uniknąć nowego składu parlamentu - dodał. 

Nowego szefa Najwyższej Izby Kontroli musi zaakceptować także Senat i prawdopodobnie właśnie dlatego PiS-owi zależy, aby zmiany na tym stanowisku dokonać jeszcze teraz. W nowej kadencji większość w izbie wyższej (choć kruchą: 51 do 49) ma bowiem opozycja. 

- Ten Sejm i Senat stracił mandat wyborczy w takim składzie. Jeśli nie zdarzy się nic wyjątkowego, na przykład klęska żywiołowa, to nie powinien podejmować żadnej decyzji o znaczeniu dłuższym niż kilka dni. W związku z tym, parlament w tym składzie absolutnie nie powinien już wybierać nowego szefa NIK - oceniał Tomczyk.

Kidawa-Błońska nie wierzy

Wybór prezesa NIK przez Sejm starej kadencji wydaje się coraz mniej możliwy - mówiła w środę w Sejmie Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek tej izby. - Bardzo różne plotki chodzą po korytarzach. My jako członkowie prezydium Sejmu takich informacji nie mamy. Jestem przekonana, że dzisiaj po głosowaniach zakończy się kadencja tego Sejmu - powiedziała Kidawa-Błońska. 

Problemy szefa NIK

W środę (16 października) miała się zakończyć kontrola oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, którą od kilku miesięcy prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nieprawidłowości w tych oświadczeniach wykrył kilka tygodni temu "Superwizjer" TVN. Dziennikarze ujawnili m.in., że w kamienicy, która należała do Banasia prowadzony był hotel na godziny, a w całą działalność zaangażowani byli ludzie z krakowskiego półświatka.  

Po ujawnieniu tych informacji przez "Superwizjer" szef NIK udał się na urlop, do którego ma przebywać do czasu wyjaśnienia całej sprawy.

Dymisja Banasia "jest możliwa"

O tym, że dymisja Mariana Banasia jest możliwa mówił w środę w TVN24 Patryk Jaki, europoseł PiS i były wiceminister sprawiedliwości. - Mogę mówić tylko we własnym imieniu i ja uważam, że ta sprawa była niedostatecznie przez niego wyjaśniona, mnie nie przekonał - mówił Jaki.

Jak komentował w środę w TOK FM poseł Tomczyk, w całej nie sprawie nie chodzi o to, że "pan Banaś jest obciążeniem dla rządu, jak mówią dzisiaj niektórzy odważni" - On jest obciążeniem dla polskiego państwa. Reprezentuje Najwyższą Izbę Kontroli, która de facto przestała funkcjonować. Jego nie ma, bo jest na urlopie, a z drugiej strony mamy zastępczynię, która nie ma dostępu do informacji ściśle tajnych, więc nie może podpisywać większości raportów - wyjaśniał polityk PO.

Do doniesień dotyczących odwołania Banasia odniosła się także Najwyższa Izba Kontroli."Przekazujemy, że informacja ta jest nieprawdziwa. Prezes NIK przebywa na urlopie bezpłatnym" - poinformowano w oświadczeniu.

Posłuchaj całej rozmowy z Cezarym Tomczykiem w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
Cezary Tomczyk: Prawo i Sprawiedliwość rozważa jeszcze jedno posiedzenie Sejmu w starym składzie w przyszłym tygodniu
Zaloguj się
 • feldkuratkatz

  Oceniono 15 razy 11

  Ciekawe jakiego "Kryształa" szykują na miejsce Banasia, i czy trzeba go w trybie nagłym amnestionować.

 • indan

  Oceniono 10 razy 8

  PiS-oswskie krętacze, oszuści i sutenerzy, to zróbcie wybór prezesa NIK w nowej kadencji sejmu. Macie pełne GACIE ZE STRACHU.

 • zsm-5

  Oceniono 8 razy 6

  Kombinujta pisiory, kombinujta. Do Sylwestra jakoś się "stary" Sejm przedłuży, unieważni wybory do Senatu, kilku pisich osiłków na stanowiska dożywotnio powsadza, TVP Srebrną sprywatyzuje, Maliniaka zrobi się królem wszechczasów, sądy zlikwiduje (orzekać będzie jednoosobowo Budyń) i reszta już z górki. Tak im dopomóż ten, co go nikt nie zna i nie widział, a suweren wierzy.

 • hipo krater

  Oceniono 9 razy 5

  Obrzydliwy pisdolnięty staruch, zrobił z kraju chlew, z parlamentu oborę, z rodaków nierozumne bydło. Upokorzył nas przed światem i przed nami samymi. Co za dno.

 • piotr33k2

  Oceniono 5 razy 5

  już jest chore i nielegalne to, że po wyborach zbiera się i chce podejmować kluczowe dla funkcjonowania jednego z najważniejszych kontrolnych organów panstwa decyzje stary sejm . do tego ponoć ma ja uchwalać ustawe o karalności wiezieniem za nauczanie seksualne młodzieży . to tylko w piso-bolszewickim państwie !.

 • ochujek

  Oceniono 4 razy 4

  Maniek trzymaj się! nie pękaj. Ten twój burdel jest nie do przecenienia. Tyle dobrego zrobiłeś dla suwerena tymi pokojami na godziny.

 • wojnis1979

  Oceniono 4 razy 4

  Niech od razu zaplanują na najbliższe 4, albo najlepiej niech uchwała że rządy dojnej zmiany wola narodu pi wsze czasy!!!

 • bosman64

  Oceniono 6 razy 4

  Sutener i oszust podatkowy jest jednym z najważniejszych urzędników w państwie! To jakaś kpina z państwa prawa. Ten kraj pod kaczym (nie)rządem jest poprostu obrzydliwy.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 6 razy 4

  A taki byl zdolny i krysztalowy ten nasz pancerny Alfons Marian

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX