Jarosław Gowin: Liczymy, że prezes NIK Marian Banaś zachowa się honorowo

Liczymy na to, że szef NIK Marian Banaś zachowa się honorowo - powiedział wicepremier, Jarosław Gowin, odnosząc się do kontroli, jaką wobec Banasia przeprowadziło CBA. Lider Porozumienia podkreślił, że Marian Banaś jest człowiekiem o pięknej biografii "przed rokiem 1989", a także potem miał nieposzlakowaną opinię jako urzędnik państwowy.

Marian Banaś wrócił do pracy w Najwyższej Izbie Kontroli dzień po tym, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zakończeniu kontroli jego oświadczeń majątkowych. Prezes NIK zadeklarował, że będzie  "przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na swoją osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli"

Sprawę kontrowersji wokół Banasia komentował dziś wicepremier Jarosław Gowin. Pytany o to, jak duży problem jest z Marianem Banasiem, jako szefem NIK powiedział: "O tym będziemy wiedzieli, kiedy poznamy stanowisko, dokument przygotowany przez CBA" - Jeżeli ten dokument będzie zawierał poważne zarzuty, to faktycznie będzie to poważny problem" - stwierdził w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma 9". 

Jarosław Gowin dodał, że obóz Zjednoczonej Prawicy (koalicja PiS, Porozumienia Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry) liczy na to, że prezes NIK zachowa się honorowo. Przypomniał, że Banaś jest człowiekiem o pięknej biografii "przed rokiem 1989", a także - jak zauważył - po tym roku miał nieposzlakowaną opinię jako urzędnik państwowy. - Liczymy na to, że zachowa się w zgodzie z tymi standardami, a nie ze standardami, które można kojarzyć z osławioną kamienicą - powiedział Gowin.

Ocenił też, że nie ma już czasu i możliwości, aby następcę Banasia, zgodnie z procedurami, wybrał ustępujący parlament. Pytany o poparcie dla ewentualnego następcy Banasia w Senacie powiedział, że Zjednoczona Prawica ma świadomość, iż trzeba na następcę Banasia wskazać osobę, która może liczyć nie tylko na poparcie obozu rządowego, ale też opozycji. - Moim zdaniem są takie osoby w Polsce - stwierdził wicepremier, ale nie chciał wskazać żadnej z nich. 

Przyznał też, że w sprawie Banasia "wyrzuca sobie", że informacje, o tym że są zastrzeżenia, co do osoby Banasia, dotarły do niego dopiero po jego wyborze, lub w trakcie wyboru na szefa NIK - Gowin głosował w Sejmie, za wyborem Banasia. - Cała ta sytuacja wymaga przeanalizowania procedur i odpowiedzenia sobie na pytanie: dlaczego sygnały ostrzegawcze nie dotarły tam, gdzie powinny dotrzeć, albo dlaczego ci, do których powinny te sygnały dotrzeć - mam na myśli również siebie - zlekceważyli je - zaznaczył wicepremier.

Decyzję o pójściu na bezpłatny urlop Marian Banaś podjął po wybuchu afery dotyczącej jego majątku. Zgodnie z ustaleniami reporterów "Superwizjera" TVN, w kamienicy należącej do Banasia mają działać pokoje na godziny, a w biznes zaangażowane są znani gracze kryminalnego półświatka. 

Z oświadczeń majątkowych obecnego prezesa NIK, a byłego ministra finansów i szefa Służby Celnej, wynika, że zaniżył dochody z wynajmu kamienicy. Z dokumentów wynikało, że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mieszkań miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Marian Banaś w NIK. Gowin: Liczymy, że Marian Banaś zachowa się honorowo
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 7 razy 3

  Człowiek niezłomny, życiorys nieskazitelny, opinia nieposzlakowana, tylko majątek trochę szemrany ;)

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 3

  A to nie powinno być tak, że na najwyższe urzędy wskazuje i wybiera się osobę, której dokonania dobre oraz niekoniecznie są rozpoznane i wyjaśnione? Może się zdarzyć, że pedofil będzie ministrem edukacji, a kanibal ministrem zdrowia, wielokrotny morderca ministrem sprawiedliwości, a defraudator milionów obejmie szefostwo ZUS?

 • kopandol

  Oceniono 5 razy 1

  Honor ?!
  PIS i jego akolici niewiele wspólnego z nim mają, a najczęściej mylą go ze wzdęciem bo brukwi.....

 • getz54

  Oceniono 7 razy 1

  Dlaczego akurat od Banasia się oczekuje, ze powinien zachowac się honorowo ? A Kaczyński po aferze z panem Birgfellnerem nie powinien tego zrobic ? A Ziobro po aferze z Piebiakiem, nie wiedział jak ma się zachowac honorowy człowiek ? A Morawiecki czekający na ustawę, którą wykonają z zoną z radością, i ujawnią swój majątek, tak jak ząda się teraz tego od Banasia. A Glapiński, a Gliński ? Cała ta PiS-owska mafia trzęsie teraz portkami. A ja
  martwię się, ze pan Banaś niechcąco nadzieje się na długopis w pracy, zostanie śmiertelnie porazony prądem z akumulatora w samochodzie, zastrzelony przez myśliwego podczas spaceru w Łazienkach, albo spadnie z drzewa z którego podglądał odwiedziny Kaczyńskiego u Przyłębskiej. Zdarza się.

 • wawxx

  Oceniono 5 razy 1

  A może p. Gowin w pierwszej kolejności Pan i Pana koledzy posłowie i senatorowie, którzy głosowaliście za jego kandydaturą powinniście podać się do dymisji. O szefach CBŚ i ABW nie wspomne.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  To dokladnie uslyszalem od dyrektora duzej spolki miejskiej prominentego dzialacza owczesnej zgnilizny UW gdy zglosilem sie po nalezna mi podwyzke - masz ch..i stempelek i nie wiesz jak krasc, moze z toba cos nie tak.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  I tylko my systemowi idioci gotowi pracowac za 1670 brutto uczeni w domu by nie ruszac cudzego nie ruszac nie niszczyc wspolnegoze zwiazanymi rekoma moglismy co cztery lata swoim glosem na PIS zaprotestowac wobec tego swiata bezprawia i szyderstwa z czlowieczentstwa. Won nam z oczu.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Poostpeerel niszczyl moralnie ludzi, w tym zdemoralizowanym syfie nawet ludzie ze szczytna biografia byli lamani mentalnscia nieudacznika, czyli kogo kto nie wie jak ukrasc. Partia, ktora jest esencja postkomiunistycznego neoliberalizmu zdobyly 27% 10 i 8%i to jest hanba dla nasz wszystkich, czegoos nie dopilnowalismy w 89, a wyjsce z tego stanu bedzie zadaniem na pokolenie. PIS musi bezwglednie wytwrzyc noowy standard wladzy, a Pan banas niech szuka swjego miejsca w ktoryms z postpeerelowskich ugrupowan.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 1 raz -1

  Gowin - od kiedy gangster zachowuje się honorowo - tylko, gdy wbije nóż między żebra innego gangstera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX