Kidawa-Błońska: Kandydat KO na prezydenta na początku grudnia. Jestem gotowa podjąć się tego wyzwania

Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka-elektka Koalicji Obywatelskiej, powiedziała w Poranku Radia TOK FM, że kandydata koalicji w wyścigu po fotel prezydencki powinniśmy poznać na początku grudnia. Dodała, że jest gotowa podjąć się tego wyzwania.

Piotr Kraśko, wracając do swojej wcześniejszej rozmowy z Michałem Laskowskim, rzecznikiem SN, dziwił się, że w przepisach nie uregulowano sposobu kontroli nad osobami, które będą ewentualnie przeliczać ponownie głosy po protestach wyborczych. Gościni TOK FM, Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka-elektka KO, oceniła, że te wszystkie wątpliwości wynikają z powodu braku zaufania. - Już były kiedyś protesty wyborcze, ale wtedy ufano instytucjom, sądom. Jednak to się zmieniło, powstała nowa izba do kontroli wyborów, są w niej przedstawiciele w zasadzie tylko jednej partii. Trudno się zatem dziwić, że pojawiają się wątpliwości - mówiła Kidawa-Błońska. 

Wicemarszałek Sejmu ubiegłej kadencji przekonywała też, że protesty wyborcze PiS mają podłoże polityczne. - PiS mówi, że chce kontroli w okręgach, bo było za dużo głosów nieważnych. Jednak nie robi tego tam, gdzie wygrał ich kandydat. Sprawy KO dotyczą czegoś innego - wyjaśniała i przypominała, że przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz senator Aleksander Pociej (PO) jadą w środę do Strasburga do Rady Europy, gdzie przeprowadzą rozmowy ws. międzynarodowej kontroli oceny wyników wyborów w Polsce. - Musimy mieć pewność, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Od paru lat patrzę jak w Polsce niszczone są instytucje demokratyczne, bo tracą zaufanie ludzi - mówiła posłanka-elektka.

Senat dogadany?

We wtorek wieczorem "Fakty" TVN podały, że dzięki wnioskowi o ponowne przeliczenie głosów opozycja "jest zjednoczona jak nigdy przedtem", a także, iż doszło do porozumienia między senatorami ws. podziału stanowisk w Senacie.

Kidawa-Błońska komentowała, że była przekonana o tym, że "nikt nie przejdzie na drugą stronę". - Widać, że długo pracowano nad kolegami i koleżankami elektami, bo PiS zwlekał do ostatnich chwili ze złożeniem protestów. Z sygnałów, które do mnie wieczorem doszły - choć nie brałam udziału w rozmowach - do porozumienia doszło. Senatorowie porozumieli się sami ze sobą, bo to oni muszą sobie zorganizować tak pracę, aby układała się ona jak najlepiej - podkreślała polityczka PO.  

Kidawa-Błońska kandydatem na prezydenta?

W kwestii politycznej przyszłości Grzegorza Schetyny, Kidawa-Błońska mówiła, że jest za tym, aby przestrzegać regulaminów partyjnych. A według nich, wybory nowego szefa PO powinny się odbyć na początku przyszłego roku. - W PO wszyscy członkowie partii biorą udział w wyborach szefa. Każdy kandydat musi przeprowadzić mini kampanię wyborczą, żeby to traktować poważnie. Jednak jak to zawsze w życiu, mamy teraz sytuację wyjątkową. Chodzi o wybory prezydenckie - wyjaśniała Małgorzata Kidawa-Błońska. 

Jak dodawała, kandydata KO na to stanowisko powinniśmy poznać na początku grudnia. - Uprzedzę pana pytania i powiem, że jestem gotowa podjąć się tego wyzwania. Jednak w KO robimy gruntowne badania, sprawdzamy potencjalne szanse i wybierzemy najlepszego kandydata - powiedziała posłanka-elektka i dodała: Wyborom na szefa PO nie mówię "nie" i nie mówię "tak". 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Kidawa-Błońska: Kandydat KO na prezydenta na początku grudnia. Jestem gotowa podjąć się tego wyzwania
Zaloguj się
 • miloz1

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby natura chciała by pani Małgosia została prezydentem, to ją nim uczyni.
  Pani Małgosia ma u mnie plus za złote myśli i za gotowość przytulenia każdego obywatela Polski, nawet świata, no może z wyjątkiem Pisowców i księży.

 • irenevonbrick

  Oceniono 4 razy 2

  Czy ta Pani zna język angielski,niemiecki.Czy umie przemawiać bez kartki,Czy da sobie radę w dyplomacji i godnie reprezentować nasz kraj.Czy będzie umiała powiedzieć NIE dla nie korzystnych decyzji dotyczących naszej ojczyzny.Czy będzie odpowiednim zwierzchnikiem sił zbrojnych RP.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  irenevonbrick
  To nie sa istotne kwestie najwazniejsze, czy ta Pani odsunie pisowskiego prezydenta od wladzy, czy uratuje krwawiace panstwo z rak pisowsiego rezimu i przywroci je schorowaneym postelitom Postpeereleu.

 • scarletscarab

  0

  K-G na prezydenta to jak Komorowski w spodnicy. Sorry, ale bez przyszlosci.

 • daisy2005

  0

  A ja uważam, że to musi być facet, młody, elokwentny, znający języki, ktoś taki jak Kosiniak-Kamysz, lubię panią Kidawę - Błońską, ale ona z Dudą nie wygra.

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 0

  Pani Małgorzato, dlaczego w grudniu? Kandydat na prezydenta już powinien być wszędzie i mówić o wszystkim. Przespaliście kampanię wyborczą do parlamentu i znowu ten sam błąd?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX