Dariusz Joński: Ludzie mogą zmieniać partie. To jest całkiem normalne

Inicjatywa Polska nie będzie w Koalicji Obywatelskiej "kwiatkiem do kożucha", będziemy lewicowym skrzydłem tej formacji i nasz głos będzie słyszalny - mówił w TOK FM Dariusz Joński, poseł elekt KO.

- Zacznę od historii pewnego zdjęcia, które zamieścił pan w mediach społecznościowych - powiedziała na wstępie prowadząca Wywiad polityczny Karolina Lewicka. Na fotografii są cztery osoby. Dariusz Joński - dawny rzecznik SLD, Grzegorz Napieralski - były szef SLD, Katarzyna Piekarska - dawniej wiceszefowa SLD i Barbara Nowacka - twarz Zjednoczonej Lewicy z 2015 roku. Dziś cała czwórka znajduje się w Koalicji Obywatelskiej. - Długą drogę państwo przeszli - stwierdziła dziennikarka.

- Ludzie mogą zmieniać partie. To jest całkiem normalne. Ważne, żeby szły za tym jakieś wartości - odparł Dariusz Joński. Podkreślił, że mimo tego, iż odszedł z SLD (w kwietniu 2017 roku), to dalej walczył o lewicowe inicjatywy, m.in. obronę praw kobiet czy darmowe posiłki dla dzieci w szkołach. - My nigdy lewicy nie zostawiliśmy, zawsze te wartości były nam bliskie - stwierdził.

Dopytywany, czy Koalicja Obywatelska będzie współpracowała z lewicą w nowej kadencji Sejmu - powiedział, że "w dobrych projektach taka współpraca na pewno będzie". - Ważne, żeby te projekty niosły coś za sobą i żeby te wartości lewicowe były widoczne - dodał.

"Cieszę się, że lewica wróciła do Sejmu"

Joński przyznał, że cieszy się, że lewica wróciła do polskiego Sejmu, bo - jak dodał - na jej listach było wielu wartościowych ludzi, którym udało się zdobyć mandat. Podkreślił jednak, iż nie cieszy się, że Prawo i Sprawiedliwość ponownie ma większość w Sejmie. - I myślę, że trzeba zrobić wszystko, by to szaleństwo PiS zatrzymać - mówił.

Poseł elekt przekonywał też, że środowisko Inicjatywy Polskiej, które reprezentuje nie będzie w Koalicji Obywatelskiej jedynie "kwiatkiem do kożucha". - Na pewno o swoje wartości będziemy walczyć. Na to się umówiliśmy. Z pewnością też Zieloni będą walczyć o swoje hasła, podobnie jak posłowie, którzy weszli z Nowoczesnej. Ja mogę zapewnić, że będziemy lewicowym skrzydłem w KO i nasz głos będzie słyszalny - zadeklarował gość TOK FM.

"Trzeba podsumować kampanię"

Na czwartkowe popołudnie planowane jest spotkanie nowo wybranych posłów Koalicji Obywatelskiej z szefem PO Grzegorzem Schetyną. Joński powiedział, że przypuszcza, iż wszystkie ugrupowania, które startowały w wyborach z list KO (czyli Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska i Platforma Obywatelska) utworzą jeden wspólny klub parlamentarny. Choć przyznał, że prawdopodobnie jutro zostaną podjęte konkretne decyzje w tej sprawie.

- Czekamy, rozmawiamy, niech wszystkie złe emocje opadną - powiedział Joński. Dopytywany przez redaktor Lewicką, co ma na myśli mówiąc o "złych emocjach", nowy poseł odparł: "Uważam, że tę kampanię trzeba podsumować. Była jaka była. Trzeba wyciągnąć wnioski, żeby nie popełniać kolejnych błędów".

Zdaniem Jońskiego, kluczowe dla Koalicji Obywatelskiej powinny być teraz wybory prezydenckie. Dlatego - jak dodał - "potrzebny jest dialog i porozumienie, aby nikogo w ramach tego obozu nie stracić".

Całej rozmowy z Dariuszem Jońskim w Aplikacji TOK FM posłuchaj na telefonie!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Dariusz Joński: Ludzie mogą zmieniać partie. To jest całkiem normalne
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  0

  Zmienia się partię, która nagle zmienia swoje zasady i nie jest z nią po drodze. Normalne. Nienormalne zaś, jeżeli zmienia się partię na nową, silniejszą, tylko dlatego, żeby jak najwięcej korzyści osobistych czerpać.
  "Czekamy, rozmawiamy, niech wszystkie złe emocje opadną"- w tym czasie, w którym wy czekacie, PiS podejmuje konkretne decyzje i walczy o wyborców przed wyborami prezydenckimi. Radzę krócej czekać i szybko wskazać kandydata, który będzie miał więcej niż 3 tygodnie na pokazanie się i zaprezentowanie swojej wizji prezydentury. Duda ma łatwiej, bo już pokazał, jaki jest i wiadomo, że będzie miał absolutne poparcie kk, a to już mu gwarantuje spory elektorat. Walczcie o tych, którym "wiara" (bo przecież nie WIARA) nie przeszkadza w samodzielnym myśleniu.

 • oko2009

  Oceniono 1 raz -1

  Dariusz Joński może sobie teraz wygadywać co chce ponieważ i tak nikt już mu nie uwierzy. Teraz bliżej mu do talibów katolickich w PO niż do Lewicy. Typowy sposób tłumaczenia się ludzi, którzy myślą wyłącznie o sobie i swojej kieszeni.

 • przyganiacz

  Oceniono 3 razy -3

  Dariusz Joński: Ludzie mogą zmieniać partie. To jest całkiem normalne

  Ale nie jest ani normalne ani uczciwe kaperowanie, tuż po wyborach, parlamentarzysty innej partii do własnej partii obietnicami stanowisa lub inną łapówką. Prxyjęcie łapówki to bezczelna zdrada wyborców, którzy go wybrali...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX