Syn szefa NIK Jakub Banaś pozwał TVN

Jakub Banaś, syn prezesa Najwyższej Izby Kontroli, złożył w czwartek do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN - poinformował PAP pełnomocnik młodego Banasia radca prawny Paweł Doniec. Pozew jest reakcją na reportaż "Superwizjera".

Prawnik w oświadczeniu przesłanym w czwartek Polskiej Agencji Prasowej podkreślił, że pozew ten jest reakcja na zawartość reportażu Bertolda Kittela pod tytułem "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Jak przekazał PAP mecenas Doniec, "pozew dotyczy żądania przeprosin oraz usunięcia wszelkich naruszeń prawa rozumianych w kontekście tej sprawy jako bezprawne wykorzystanie wizerunku". Zaznaczył, że pozew nie zawiera żądań finansowych.

Na początku października również szef NIK Marian Banaś złożył pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN i autorowi reportażu. Prezes NIK domaga się sprostowania, przeprosin i wpłaty na cel społeczny.

W materiale wyemitowanym 21 września "Superwizjer" TVN poinformował, że były minister finansów i szef Służby Celnej, zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy, mowa była także o powiązaniach Banasia ze stręczycielami. Jak informował "Superwizjer", Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, w której mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych nieruchomości miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

Po publikacji materiału "Superwizjera" szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w reportażu hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". W konsekwencji pozwał do sądu TVN SA i autora materiału.

Natomiast pod koniec września Marian Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych, które zostało wszczęte w połowie kwietnia br.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało 16 października, że zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA.

16 października prezes NIK w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że tego dnia zakończył urlop bezpłatny i w ubiegły czwartek - 17 października - przystąpił do wykonywania obowiązków w Najwyższej Izbie Kontroli.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (76)
Syn szefa NIK Jakub Banaś pozwał TVN
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 26 razy 24

  Znaczy młody Banaś się zdenerwował, że go powiązano ze starym Banasiem?

 • boczny_obserwator

  Oceniono 19 razy 17

  Jak to jest, że prawie wszyscy "obrońcy ludu pisowskiego" - z wyjątkiem Jarosława - są multimilionerami?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 16 razy 16

  Nieodrodny synek PiS-u: naszczekać, naujadać, obsikać - a potem po cichutku uciec z podkulonym ogonem.

 • kotprezesa

  Oceniono 14 razy 12

  Spoko, dostaniesz swoją kamienicę od akowca.
  Będziesz miał swój burdel.

 • zsm-5

  Oceniono 12 razy 10

  A babcia też protestuje? Jak wszyscy, to burdel-mama też.

 • shago0

  Oceniono 14 razy 10

  a syn banasia jakie ma wykształcenie i za ile pracował w polskiej zbrojeniówce?

 • wujojano

  Oceniono 8 razy 8

  Faktycznie przecież burdeltatą jest syn Mańka, który z kolei jest burdeldziadkiem. Przy tym funkcja pełniona przez syna była pewnie przyjemniejsza, bo stosunki (sic!) z personelem były zapewne ciaśniejsze. Pewnie dlatego nie zdążył z pozwem przed wyborami, a teraz już nie obowiązuje tryb wyborczy i proces może potrwać, jak mówią Krakusy, bądź ile. Optymalnie byłoby, gdyby się zakończył niedługo przed wyborami prezydenckimi, oczywistą dla każdego nie-pisiora przegraną.

 • kim-jest-un

  Oceniono 10 razy 8

  A jakie to dobra osobiste utracił Banaś ???? Zgodnie z wynikami kontroli CBA to raczej nabywał nielegalnie dobra a nie tracił ... Ponury typ .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX