Afera z Marianem Banasiem osłabi PiS? Adam Michnik: Oni są teflonowi, wszystko się od nich odbija

- Jarosławowi Kaczyńskiemu tak się udało zdyscyplinować swój elektorat i tak go zahipnotyzować, że właściwie żadne skandale już nie robią na nim wrażenia - mówił w TOK FM Adam Michnik, pytany o sprawę Mariana Banasia.

Marian Banaś wydał oświadczenie, w którym poinformował, że nie zrezygnuje z funkcji prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - NIK jest jedynym z najważniejszych urzędów państwowych, który cieszy się niekłamanym autorytetem. Jako prezes Izby nie mogę pozwolić, by stała się ona przedmiotem politycznych rozgrywek i targów - oznajmił.

- Wolałbym widzieć przykłady niezłomności polskich polityków w innych kontekstach - przyznał w TOK FM Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". Jak dodał, nie jest przekonany, aby dalsze rządy Banasia w Najwyższej Izbie Kontroli służyły dobrze "i samej Izbie, i kontroli".

"PiS jest teflonowy"

Redaktor naczelny "GW" nie jest przekonany, czy sprawa Banasia zaszkodzi rządzącym. - Problem polega na tym, że Jarosławowi Kaczyńskiemu tak się udało zdyscyplinować swój elektorat i tak go zahipnotyzować, że właściwie żadne skandale już nie robią na nim wrażenia - ocenił w rozmowie z Mikołajem Lizutem. Przypomniał, że PiS przetrwał już aferę związaną z KNF, wysokimi zarobkami dla dyrektorek w Narodowym Banku Polskim, słynne dwie wieże na Srebrnej, loty Marka Kuchcińskiego czy niedawną aferę hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości. - Oni są teflonowi, wszystko się od nich odbija - stwierdził Michnik.

Mikołaj Lizut zwrócił uwagę na spotkanie Banasia z prezesem PiS-u, do którego doszło w minionym tygodniu, w spotkaniu uczestniczył też min. Mariusz Kamiński. Dziennikarz dziwił się, że szef NIK osobiście musiał tłumaczyć się Jarosławowi Kaczyńskiemu, który oficjalnie nie pełni żadnych państwowych funkcji - jest jedynie posłem. -  Jak to się ma do Konstytucji RP? - zastanawiał się.

- Mówienie o konstytucyjnych normach w kontekście Jarosława Kaczyńskiego czy szefa służb specjalnych [Mariusza Kamińskiego - red.] to jakiś żart - odparł gość TOK FM. - Konstytucja raczej nie jest ulubioną lekturą tych dwóch polityków, a już na pewno nie jest kompasem, który wyznaczałby im kierunek postępowania - dodał. Jeśli chodzi o działanie służb w kontekście Mariana Banasia - Michnik ocenił je krótko - jako "kompromitację".

Przypomnijmy, Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziło kontrolę oświadczeń Mariana Banasia już od kwietnia bieżącego roku. Ale postępowanie skończono dopiero w październiku, po wyborach parlamentarnych. Poza tym, w przeszłości obecny szef NIK był także wiceministrem i ministrem finansów, w związku z czym musiał być dokładne sprawdzany przez służby.

Ale CBA postawiło zarzuty dopiero w ubiegłym tygodniu, kiedy okazało się, że Banaś - wbrew woli prezesa PiS - nie chce podać się do dymisji.

Michnik ocenia opozycję

Mikołaj Lizut rozmawiał z Adamem Michnikiem także na temat kondycji opozycji. Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" przyznał, że wbrew temu, co mówi wielu komentatorów - on wysoko ocenia szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę. - Uważam, że zrobił kilka rzeczy niesłychanie istotnych i trudnych. Podniósł PO z wielkiego kryzysu, zbudował Koalicję Europejską (…) i do końca chciał, żeby ją kontynuować, i pewnie gdyby [ta koalicja - red.] była kontynuowana, to ostatnie wybory PiS by przegrał - ocenił.

Pytany o głosy krytyczne wobec Schetyny w samej Platformie i o zbliżające się wybory szefa partii - Michnik wskazał, że rywalizacja wewnątrz partii jest czymś naturalnym. - Jedno, co mi się nie podoba, to niesłychana agresywność w mediach od osób, które powinny być życzliwe opozycji w stosunku do Grzegorza Schetyny. Na taką agresywność on nie zasłużył - przekonywał.

Adam Michnik wskazał też, że cieszy się z powrotu Lewicy do Sejmu i ocenia ją pozytywnie. Liczy, że ugrupowanie to wprowadzi do debaty publicznej nowy język i zadba o problemy ludzi biednych i wykluczonych. - Zwłaszcza że sytuacja, w której polityka społeczna jest właściwie redukowana do rozdawnictwa, jest niebezpieczne i na dłuższą metę doprowadzi do katastrofalnych rezultatów - ocenił gość TOK FM.

Całej rozmowy z Adamem Michnikiem w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
Marian Banaś. Adam Michnik: Oni są teflonowi, wszystko się od nich odbija
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 28 razy 22

  Bo elektorat Kaczyńskiego jest do niego podobny . Do niego , do Pawłowicz, Piotrowicza, Kempy , Zalewskiej czy Banasia.

  Zdemoralizowany, pazerny, posłuszny a na dodatek bezmyślny .

 • kap_jeden

  Oceniono 24 razy 14

  a coś o roli Koscioła w pomocy PiS jesli łaska, czy Koscielone hieny sa znowu czyste i nietykalne panie Michnik?
  przypominam że Banasiowie są mocno związani z Opus Dei, fajne dzieło boże z udziałami w burdelu :)

 • getz54

  Oceniono 26 razy 14

  PiS-owi kolejny raz udało się wmówic suwerenowi, ze czarne jest białe. Najpierw suweren uwierzył, ze Polska jest w ruinie. Teraz przekonali ich, ze PiS owszem, kradnie, ale się przynajmniej dzieli. Ten mityczny suweren zamieszkujący tereny wzdłuz Bugu, nawet nie wie o istnieniu jakiegoś Banasia, nie ma pojęcia co to jest Trybunał Konstytucyjny i po co on jest, co to jest KNF ? TVP im tego nie pokazuje. Jak więc afera Banasia moze osłabic PiS w sondazach ? To tak jakby zapytac czy afera z silnikami diesla w volkswagenach, osłabi sprzedaz VW w Republice Konga ?? Suweren wyedukowany przez proboszcza wie lepiej co jest dla niego dobre i kto mu to da. 500+ juz mu dali.

 • owca888

  Oceniono 19 razy 11

  Michnik ma rację co do Schetyny. Jedyne, czego mu brakuje, to charyzmy. Zrobił naprawdę wiele, odwalił "pracę organiczną". I fakt, że nie zasłużył na to, aby jeździć po nim jak po łysej kobyle.

 • swru

  Oceniono 11 razy 9

  sekta ma to do siebie że trwa do końca przy swoim guru. Dopiero jak guru kiedyś się nie wybudzi to się wzajemnie zagryzą. A ci co z sekty chcą odejść jak Banaś to guru nie wybacza.

 • rozterka47

  Oceniono 12 razy 8

  heheh, pytaliście pod artykułami o Banasiu gdzie sie podziała PISia trolia ?
  Tutaj jest !

 • marudna.maruda

  Oceniono 17 razy 7

  Bez przesady, aż tak impregnowany cały prezesi elektorat nie jest. Oczywiście nie można liczyć, że od polskęzbawcy odwrócą się wszyscy, ale część na pewno. Teraz tylko opozycja musi temat wałkować do znudzenia i nagłaśniać każde słowo, padające z ust prezesa NiK i nadprezesa. Upubliczniać wnioski z raportu po kontroli, przypominać słowa tych, którzy jeszcze nie tak dawno mówili o kryształowym człowieku. I prześledzić dokładnie karierę Banasia- kto i na jakim etapie ręczył za niego, zgłaszał kandydaturę na odpowiedzialne stanowiska. Niech się tłumaczą.

 • c.t.k

  Oceniono 8 razy 6

  Każdy teflon się kiedyś zedrze, nalezy też pamiętać przypowieść o zapałce, która złamała grzbiet wielbłąda.

 • tetradrachma

  Oceniono 12 razy 6

  Przyjzyjcie minom i mowie ciała bohaterów na zdjęciu. Szczególnie Kaminskiemu i Morawieckiemu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX