Bartłomiej Sienkiewicz o sprawie Banasia: PiS zatrzasnął na własnej nodze pułapkę i nie jest w stanie wyrwać z niej nóg

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza, sprawa Mariana Banasia pokazuje, że mamy do czynienia z kryzysem partii rządzącej na skalę, jakiej do tej pory jeszcze nie było. - Na naszych oczach rozgrywają się rzeczy, które przypominają film gangsterski - ocenił w TOK FM były szef MSWiA. Sienkiewicz uważa, że marszałek Sejmu powinna zdecydować się np. na ujawnienie zapisów z monitoringów. Bo słowa Elżbiety Witek, że żadnej dymisji Banasia nie dostała, nie przekonują polityka.

Prezes NIK Marian Banaś w specjalnie wydanym oświadczeniu poinformował, że nie poda się do dymisji, a jego osoba stała się przedmiotem gry politycznej. 

- To wojna z PiS. Ale w tym oświadczeniu pan prezes NIK ma rację, mówiąc o tym, że został powołany przez większość parlamentarną, w sposób absolutnie legalny, nie uchybiono żadnym procedurom - mówił w Poranku Radia TOK FM były minister spraw wewnętrznych, Bartłomiej Sienkiewicz. Podkreślił, że wszystkie ostrzeżenia dotyczące kłopotów, jakie może spowodować powołanie Banasia, zostały przez partię rządzącą odrzucone i potraktowane jako atak polityczny. 

Prowadząca Poranek Radia TOK FM Karolina Lewicka przypomniała w tym miejscu posła KO Roberta Kropiwnickiego, który próbował z mównicy sejmowej pytać o oświadczenia majątkowe kandydata na prezesa NIK. Wyłączono mu jednak mikrofon

Zdaniem Sienkiewicza za całą sytuację odpowiedzialność ponosi partia rządząca, która w ostatnich dniach wypiera się związków z Marianem Banasiem. - PiS zatrzasnął na własnej nodze taką zębatą pułapkę i nie jest w stanie wyrwać z niej nóg. I w tej sytuacji woła do opozycji: pomóżcie. Pomóżcie zmienić konstytucję (tak, aby możliwe było odwołanie szefa NIK - red.). To już jest w ogóle kuriozum - stwierdził gość TOK FM. 

Sienkiewicz: Trzeba zweryfikować słowa marszałek Witek

Według Sienkiewicza mamy obecnie do czynienia z kryzysem obozu rządzącego na skalę, jakiej do tej pory jeszcze nie było. - Na naszych oczach rozgrywają się rzeczy, które przypominają film gangsterski: jakieś spotkania w nocy, jakieś naciski, nagle odwoływany syn ( z pracy - red.) - wymieniał polityk i zwrócił uwagę na pismo z dymisją Banasia, które według doniesień medialnych miało mu zostać odesłane do zredagowania przez Elżbietę Witek.

Marszałek Sejmu zaprzeczyła jednak, aby dokument dostała. Zdaniem byłego ministra spraw wewnętrznych, dzięki zamontowanemu w Sejmie monitoringowi oraz księdze  wejść i wyjść, bardzo łatwo można sprawdzić, czy pismo trafiło na biurko marszałek, czy nie. - Ja bym chciał sprawdzić, czy kierowca pana Banasia był feralnego wieczoru w gabinecie pani marszałek. To jest rzecz do pokazania w każdej chwili. Mam nadzieję, że pani marszałek nie będzie mieć żadnego problemu, aby te materiały udostępnić na żądanie posłów opozycji - podkreślił. 

"Państwo bez żadnego trybu"

Dziennikarka pytała również, co sprawa Mariana Banasia mówi o stanie polskiego państwa. - To jest "państwo bez żadnego trybu". Rozkłada się cały system pewnej równowagi władzy i pewnego systemu podejmowania decyzji typowego dla demokratycznego państwa. Historia Banasia pokazuje pewną ruinę jakichkolwiek mechanizmów państwowych. To jest państwo, kiedy lider partii próbuje namówić swojego nominata do ustąpienia, on się stawia, więc prokuratura wszczyna wobec niego postępowanie, a potem jego syn traci posadę w państwowym banku - stwierdził. 

Zdaniem Sienkiewicza patrząc na kryzys w wymiarze sprawiedliwości, w wojsku oraz wokół afery Mariana Banasia Prawo i Sprawiedliwość prowadzi nieustającą destrukcję państwa. - Jedyny plan, jaki ma PiS, to plan zniszczenia. On jest realizowany z żelazną konsekwencją - ocenił. 

Karolina Lewicka zastanawiała się, czy sprawa Banasia przyniesie w przyszłości jakieś korzyści. - Nie będzie żadnych korzyści państwa polskiego z tej sytuacji. Z tej sytuacji jest tylko i wyłącznie wstyd i hańba. To nie jest rzecz, która wzmacnia państwo, ale która je osłabia - zaznaczył. 

Wybory prezydenckie

Dziennikarka TOK FM zwróciła uwagę, że wybór kandydata na prezydenta z KO może nie być prosty. Koalicjanci PO - Inicjatywa Polska, Zieloni i Nowoczesna - zastanawiają się bowiem, czy nie wystawić własnych kandydatów.  - Koalicje zawsze są trudne. W finale wątpię, żeby do tego doszło, bo nie byłoby żadnego logicznego politycznego zysku z mnogości kandydatów w obrębie KO - stwierdził Sienkiewicz, dodając, że trwają rozmowy. 

Jednocześnie polityk zaznaczył także, że nie lekceważyłby kandydatury Szymona Hołowni, wskazując na zwycięstwo w wyborach prezydenckich aktora i komika Wołodomyra Zełenskiego na Ukrainie.  

Rozmowy posłuchasz też wygodnie an telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (52)
Sprawa Mariana Banasia. Pułapka PiS, którą sam na siebie zastawił
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 27 razy 21

  Ok, pan Banaś został wybrany na szefa NIK legalnie i godnie z procedurami. Głosowało na niego wielu, gratulowali, poklepywali po plecach, opowiadali o kryształowej przeszłości. To kiedy otrzymamy informacje, kto zaproponował Banasiowi taką fajną posadę? Kto ręczył za jego uczciwość i praworządność? Co zrobiły służby, odpowiedzialne za sprawdzenie kandydata na szefa NIK i na którym etapie (personalnie) zdecydowano, że o jakichś tam darowanych kamieniczkach i ich wykorzystaniu zapominamy, ot, drobiazg nie wart wzmianki?

 • pd2016

  Oceniono 23 razy 17

  Dobry żart tynfa wart! A żartem jest zestawienie Kaczyńskiego i Konstytucji. Dla Kaczyńskiego Konstytucja RP jest po to, żeby ją zmieniać. W jego głowie jest jego własna konstytucja o preambule: "Wiem lepiej!" I stąd afery Banasia, KNF, Piebiaka (właściwie Ziobry), NBP. Będzie ich więcej i więcej, aż...?

 • lucek10

  Oceniono 18 razy 10

  Bezradność PiSu w tej sprawie porażająca! Pisowscy partyjniacy plotą ciągle jakieś bzdury, każdy mówi coś innego, pogubili się... Sami przestają wierzyć w uczciwość pracy służb, w uczciwość Pinokia, Kamińskiego i Kaczyńskiego. Wszyscy wiedzą, że sprawa ma jakieś drugie dno. Dramat. Żenujący pokaz prawdziwego oblicza tej partii.

 • owca888

  Oceniono 11 razy 9

  Już nawet jest w szpitalu. Z tą urwaną nóżką.
  Narozrabiał i spissdolił. Całe życie był śmierdzącym tchórzem.

 • edek40

  Oceniono 13 razy 9

  Nie powiem, że spokojnie, ale od początku czekałem, aż wszechwładny szef tej szajki zakiwa się na śmierć. Ilość kłamsw, machlojek czy temu podobnych powoduje, że ilość komplikacji i implikacji rośnie w postępie geometrycznym. Tego nie ogarnie nawet sztab ludzi, a co dopiero starszy pan z małym tym tam takim, co to powoduje, że chciał być wielki.

 • justas32

  Oceniono 15 razy 9

  Mafia chroni swoich. Jak swoi występują przeciwko mafii - to mafia ich niszczy. Chyba że załatwią sobie status świadka koronnego ...

 • marymania

  Oceniono 9 razy 5

  To oczywiste, że nie jest tak, że PiSdecji się wszystko czego się dotknie zamienia w krowie łajno. To jest celowe działanie i zaplanowana destrukcja. Putin wie co robi.

 • Mr. X

  Oceniono 13 razy 5

  Ameryki nie odkrył.
  W zasadzie każdy racjonalnie myślący wie o tym i punktuje za każdym razem.
  Problem z tymi co sprzedali swoją duszę PiSowskiej zarazie i tę zarazę rozprzestrzeniają zadżumionemu elektoratowi.

 • marywil2012

  Oceniono 11 razy 5

  święte słowa.
  pis to chaos i destrukcja. w zasadzie wszystkiego: prawa, sądownictwa, opieki zdrowotnej, budownictwa, inwestycji, edukacji, wojska, nawet w ministerstwie finansów państwo się rujnuje bo tam siedzi od czasów Banasia mafia. a ci co to nagłośnili zostali zwolnieni....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX