Stanisław Karczewski dorobił 400 tys. na bezpłatnym urlopie w szpitalu. "To nie są wygórowane stawki"

- Wytykanie panu marszałkowi Karczewskiemu, że zarabiał pieniądze za swoje dyżurach, jest nie na miejscu. Skoro pracował, mu się należały - mówił w rozmowie z TOK FM lekarz rezydent Jakub Kosikowski, który pełnił rolę rzecznika prasowego Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

TVN24.pl opublikował dziś informacje, z których wynika, że Stanisław Karczewski jako senator oraz wicemarszałek Senatu, w latach 2009-2015 zarobił ponad 400 tys. zł za płatne dyżury w szpitalu, w którym był na bezpłatnym urlopie na czas wykonywania mandatu senatora. Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze wynika, że Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Pracy uznali wtedy taką sytuację za niedopuszczalną. Sam Karczewski pytany o sprawę twierdzi, że był przekonany, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

"Często nam nie po drodze, ale stoję po stronie Pana Marszałka"

Jakub Kosikowski dodał, że stawki marszałka Karczewskiego wcale nie były wygórowane. TVN24 napisał, że wynosiły one: 65 zł za godzinę w niedzielę, święta i w porze nocnej, 50 zł w dni robocze i 15 zł za godzinę "pozostawania w gotowości".

Lekarz rezydent napisał na Twitterze: "Nie sądzę, że robił to, by 'zarobić kokosy na lewo', a by pracować, w szpitalu gdzie pracował od lat, obsadzać dyżury/łatać dziury i nie stracić prawa wykonywania zawodu. Często nam nie po drodze, ale w tym przypadku stoję po stronie Pana Marszałka @StKarczewski".

W rozmowie z TOK FM Jakub Kosikowski podkreślił, że oddzielną kwestią jest umowa o dzieło Karczewskiego, na podstawie której pracował w szpitalu w Nowym Mieście podczas bezpłatnego urlopu i pełnienia mandatu senatora. I tu widzi nieprawidłowości. 

Stanisław Karczewski od "warto pracować dla idei"

Przypomnijmy, że właśnie marszałek Stanisław Karczewski w czasie strajku głodowego lekarzy rezydentów "wsławił się" radą, "że pieniądze naprawdę nie są najważniejsze w życiu" oraz że "warto pracować dla idei, nie tylko myśleć o pieniądzach".

Karczewski zabiera głos

Wicemarszałek Senatu podkreślił w rozmowie z PAP, że od ponad czterech lat nie prowadzi już działalności lekarskiej. Dodał, że jako wicemarszałek Senatu VIII kadencji (2011-15) nie chciał tracić prawa wykonywania zawodu do którego jest bardzo przywiązany. Lekarz traci uprawnienia, jeśli nie praktykuje 5 lat. - Stąd praca w formie wolontariatu przez wiele lat - podkreślił. - W chwili, gdy lekarze poprosili mnie, żebym wzmocnił ich w dyżurach, postanowiłem również dyżurować - dodał Karczewski.

Jak zauważył, takie dyżury odbywają się kosztem rodziny, świąt, niedziel, stąd pobierał za nie wynagrodzenie. Poinformował, że za godzinę na takim dyżurze dostawał najwyżej 65 zł. Karczewski odniósł się do informacji tvn24.pl, że przez kilka lat zarobił na dyżurach ok. 400 tys. złotych. - Przeliczając to na miesiące wychodzi ok. 3 tys. miesięcznie - mówił.

- Miałem pełne przeświadczenie, że robię wszystko zgodnie z prawem, dlatego że miałem opinię prawników Kancelarii Senatu, iż jest to zgodnie z prawem - podkreślił Karczewski. - Robiłem to przez wiele lat, będąc przekonany o tym, że jest to korzystne i z punktu widzenia społecznego, i dozwolone z punktu widzenia prawa - dodał.

Były marszałek Senatu odniósł się też do zarzutu, że łączył urlop bezpłatny z pracą na umowę o dzieło w tym samym zakładzie pracy. - Miałem urlop bezpłatny ze stosunku pracy jako ordynator, a dyżurowałem nie jako ordynator, tylko jako po prostu lekarz. To jest zupełnie inna forma umowy i dodatkowa praca - wyjaśnił. - Wiadomo, że lekarzy jest za mało, więc każdy ośrodek chętnie przyjmie lekarza na dyżury - dodał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (105)
Stanisław Karczewski dorobił 400 tys. na bezpłatnym urlopie w szpitalu. "To nie są wygórowane stawki"
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 26 razy 18

  Nieeee..., nie wygórowane stawki. Można wręcz powiedzieć, że Ideowy Stasiek wręcz dopłacał do interesu, a te 400tyś to na patyczki do uszu. Prawy i Sprawiedliwy, Prawdomówny i Szczery oraz Patiotyczny i Sumienny jest ten Stasek Karczewski z bardzo dobrej zmiany. Oj, PiSdeusze! Co wam zawiniła ta Polska, że tak ją niszczycie i nienawidzicie?!

 • koment22

  Oceniono 16 razy 10

  Pan Stanisław pracował dla idei - idei zarobienia 400 tys. zł. A rezydenci myślą tylko o pieniądzach ale bez idei.

 • a8ucewiczz

  Oceniono 13 razy 9

  Następny Kryształ się ku*wa znalazł, ciekawe ile jeszcze takich "Marianów" wypłynie wkrótce

 • marc.pl

  Oceniono 10 razy 8

  Czy może być coś bardziej obrzydliwego od polityka PiS i jego wyborców - chyba tylko robactwo pełzające w szambie. Karczewski apelował do strajkujących lekarzy rezydentów aby pracowali za darmo dla idei.

 • pardonsik

  Oceniono 9 razy 7

  Wazelinowy oślizgły zakłamany czop. Nic a nic mnie to nie dziwi , że to dno okradło NFZ na taką kwotę ... ciekawe ile żyć i zdrowia można było uratować za to parszywe złodziejstwo .

 • darek638

  Oceniono 9 razy 7

  Był na urlopie bezpłatnym i dorobił 400 tysięcy. To za ten stan gotowości?

 • jerz1444

  Oceniono 9 razy 7

  I on się przyznaje, że nie zna prawa. To won z senatu. Pazerna menda i pijak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX