NIK donosi do prokuratury na Czarzastego. Chodzi o słowa o Marianie Banasiu

Najwyższa Izba Kontroli zawiadamia prokuraturę o obraźliwych słowach szefa SLD Włodzimierza Czarzastego na temat prezesa NIK Mariana Banasia - poinformowała Izba w piątek na Twitterze. Podkreślamy z całą mocą - w NIK nie ma bandytów - napisano.

W niedzielę w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, mówiąc o sprawie Mariana Banasia, powiedział m.in., że "nie zmienimy konstytucji, którą sami Polsce daliśmy, tylko ze względu na to, że jest jakiś potencjalny bandyta". - Nikt zresztą nie może utracić niezależności przez jednego, potencjalnego bandytę. Bo to nie będzie tak, że sobie mianujecie jakiegoś gościa, najpierw go nie sprawdzając, bądź sprawdzając, i potem będziecie chcieli, żebyśmy my wam pomagali (w odwołaniu go) - przekonywał.

W związku z tymi wypowiedziami szefa SLD w piątek NIK poinformowała na Twitterze, że "po obraźliwych stwierdzeniach Włodzimierza Czarzastego NIK zawiadamia prokuraturę".

- Podkreślamy z całą mocą - w NIK nie ma bandytów! Każdy, kto będzie pomawiał konstytucyjny organ, jego kierownictwo lub jego pracowników, musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi - wskazano.

Śledztwo prokuratury w sprawie Banasia

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. Podstawą wszczęcia śledztwa są trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury od grupy posłów opozycji m.in. posła Jana Grabca (KO), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W połowie października CBA poinformowało, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, szczegółów jednak nie ujawniło. Pod koniec października pismo prezesa NIK, z uwagami do zastrzeżeń CBA po kontroli jego oświadczeń majątkowych, trafiło do Biura.

Od ubiegłego tygodnia dymisji od Banasia domagają się prominentni politycy PiS. Premier Mateusz Morawiecki mówił w piątek, że wnioski z raportu CBA powinny skłaniać prezesa NIK do dymisji. "Jeśli tak się nie stanie, mamy plan B" - mówił, ale nie podał szczegółów.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
NIK donosi do prokuratury na Czarzastego. Chodzi o słowa o Marianie Banasiu
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 7 razy 7

  Nie ma o co sie obrazac, potencjalym bandyta jest kazdy,
  Chociaz Banas moze troche bardziej niz inni z racji kontaktów z niepotencjalnymi.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 5 razy 5

  Banaś i inni w NIK i pozostałych pisowskich agendach nie ma bandytów - są tylko gangsterzy pisowskiego chowu.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 5

  NIK broni honoru kryształa, choć doskonale wszystkim wiadomo, że nikt Banasia do pospolitego bandziora z krawężnikiem czy spluwą nie porównuje. Nikt też nigdy nie imputował, że szef NIK w jakikolwiek sposób narażał, jak to bandyta, czyjąkolwiek cielesność czy własność. Widać sobie dośpiewali, czyli tradycyjne przerzucanie winy.

 • tetradrachma

  Oceniono 3 razy 3

  PiS ergo jego herszt, doprowadził państwo polskie, do takiego bur... Ups, "chaosu", że "bez wodki nie rozbierosz". Bandyta, gangster, potencjalny gangster, kryształowy bandyta, ku..., jak w tym bagnie się poruszać ?!

 • sqlap72

  Oceniono 2 razy 2

  >...NIK zawiadamia prokuraturę.<
  To znaczy kto? No ten kto rządzi NIK nakazał swoim prawnikom, za pieniądze podatników, procesowanie się z facetem, który mówił o kimś, że jest potencjalnym bandytą. Prawnicy nie wiedzą jaka jest definicja potencjalności? Chyba tak źle nie jest, ale oni i tak na pytanie testujące zadane przez prezesa: ile to jest 4*4 zawsze odpowiedzą, a ile pan prezes chciałby , żeby było?

 • lese_majeste

  Oceniono 2 razy 2

  Czarzasty wybroni się bez prpoblemów, nawet pisie sędzie będą mu sprzyjać, a nieprzypadkowe bliskie kontakty z bandytami to ma banaś i wcale nie jest pewne co z tych kontaktów wyniknie

 • zorro318

  Oceniono 2 razy 2

  Banas cwaniakuje , jesli poczul sie "potencjalnym bandyta", powinien wystapic z oskarzeniem prywatnym i placic adwokatow oraz koszty sadowe z wlasnej kieszeni.NIK jako instytucja nie powinien byc strona procesowa.

 • cleryka

  Oceniono 1 raz 1

  Banaś powinien pozwać,a nie NIK,przecież Czarzasty powiedział w liczbie pojedyńczej o jednym potencjalnym bandycie. Oczywiście,moim zdaniem, nie powinien użyć takiego epitetu,ale niech prywatnie banaś Go pozywa,a nie Urząd.

 • zorro318

  Oceniono 1 raz 1

  Banas powinien

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX