Raport NIK ws. więziennictwa. "Trwa paniczna próba obrony Patryka Jakiego i Zbigniewa Ziobry"

- Najciemniej jest pod latarnią. To oznacza, że Ministerstwo Sprawiedliwości, które powinno przestrzegać prawa, a w szczególności jego jednostki, takie jak służba więzienna, to prawo omijały, naginały, doprowadzając do sytuacji, którą NIK określa jako ryzyko mechanizmów korupcyjnych - komentował w Poranku Radia TOK FM poseł.

NIK szykuje 16 zawiadomień do porkuratury ws. programu resortu sprawiedliwości "Praca dla więźniów". Prowadzący Poranenk Radia TOK FM, Jan Wróbel, zwrócił uwagę, iż można mieć wrażenie, że Najwyższa Izba Kontroli pod kierownictwem Mariana Banasia wyrasta na największego sojusznika partii opozycyjnych. - Najciemniej jest pod latarnią. To oznacza, że Ministerstwo Sprawiedliwości, które powinno przestrzegać prawa, a w szczególności jego jednostki, takie jak służba więzienna, to prawo omijały, naginały, doprowadzając do sytuacji, którą NIK określa jako ryzyko mechanizmów korupcyjnych - komentował poseł. 

- Mam wrażenie, że teraz trwa paniczna próba obrony Patryka Jakiego i Zbigniewa Ziobry, bo oni ten układ stworzyli. Oni stworzyli te mechanizmy korupcyjne i dzisiaj jest pytanie kluczowe: kto na tym zarobił. Czy chodziło o pracę dla więźniów, czy kasę dla swoich - zastanawiał się poseł, przypominając sprawę toru przeszkód, za który resort sprawiedliwości zapłacił prawie 400 tys. złotych, podczas gdy rzeczoznawca ocenił, że powinien on kosztować jedynie ok. 60 tys. złotych. 

Podkreślił, że mimo, iż zmienia się szefostwo NIK, to ma zaufanie do apolityczności pracujących w niej kontrolerów, a decyzje podejmowane są w sposób kolegialny. - Jeżeli odpowiedź ministra sprawiedliwości, dyrektora generalnego służby więziennej nie rozwiała wszystkich wątpliwości kontrolerów, to ich podstawowym obowiązkiem było skierowanie tych spraw do prokuratury, do rozstrzygnięcia przez organy ścigania - ocenił gość TOK FM. 

Zwolnienie lekarskie raz na trzy miesiące?

"Rząd zamierza ograniczyć prawa pracowników" - alarmuje środowa "Gazeta Wyborcza". Dziennik pisze, że rząd chce by zasiłek chorobowy należał się pracownikom najwyżej raz na trzy miesiące. "Na płatne zwolnienie będzie można iść dopiero po 90 dniach nieprzerwanej pracy u pracodawcy, (...) a zasiłek otrzymamy tylko wtedy, jeśli od poprzedniego L4 minęły również co najmniej 90 dni. Jeśli zachorujemy za wcześnie, staniemy przed wyborem: praca mimo choroby lub chorowanie w domu - i niższa pensja".  - informuje "GW".

- Myślę, że budżety tego rządu przestały się po prostu dopinać. Miał być budżet zrównoważony, bez deficytu, a tak naprawdę jest szukanie oszczędności. Tutaj na celownik rządu trafili akurat ci, którzy chorują, ale przecież jest to bardzo często przyczyna losowa, nie jest to zaplanowane - komentował w Poranku Radia TOK FM poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. 

Dodał, że obecnie ZUS ma duże możliwości kontroli chorujących pracowników dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim. - Nie ma już tutaj wolnej amerykanki. (...). W sytuacji choroby oczekuję, że mój pracodawca będzie mi wypłacał, pomniejszoną (80 proc. - red.), ale pensję, na tym polega umowa społeczna, którą powszechnie akceptujemy - stwierdził polityk oraz dodał, że jeśli taka propozycja rzeczywiście się pojawi, to świadczy ona o problemie budżetowym obecnego rządu. 

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (160)
Raporcie NIK ws. więziennictwa. "Chodziło o pracę dla więźniów czy kasę dla swoich?"
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 32 razy 30

  TVPiSzczujnia raportowi "Kryształowego Mariana" poświęciła jakieś 15 sekund - brawo, wyklęty Jacku Kurski!!!

 • lesnojeziorska

  Oceniono 28 razy 26

  Hatakumba, Zardzewiały Marian raz zdwa cię wyleczy z kolumbijskiego katarku.

 • bihepi

  Oceniono 29 razy 23

  "...Ministerstwo Sprawiedliwości... jego jednostki....prawo omijały, naginały...."
  Ale o co chodzi?
  Połowa "pinionszkuf", które "się zgubiły", trafiła do "srebrnej szuflady", jak zawsze.
  Standardy partyjne zostały zachowane.

 • serenita123

  Oceniono 18 razy 16

  z jednej strony mechanizmy korupcyjne, z drugiej - banda internetowych trolli, z trzeciej - zwykłe szuje, tępaki, niespełnieni szeryfowie i zbawcy świata o ograniczonym intelekcie, za to z EGO sięgającym Himalajów!
  Oto obraz spółki ZERO & Co.
  Hatakumba jakaś

 • antoszek22

  Oceniono 20 razy 16

  daliśmy 500+ to się odwalcie od wałków jakie robimy !!!
  pracujemy dla idei, którą zostawił nam w swojej spuściźnie wielki mały człowiek a to musi dużo kosztować bo każda wielka idea wymaga ofiar szczególnie tych na tacę .

 • ar.co

  Oceniono 14 razy 10

  Zdjęcie jakby żywcem skopiowane z propagandowego plakatu z lat 50. minionego wieku, gdzie dokładnie w takich samych pozach przedstawiono Stalina z Bierutem. Tylko w tle był Pałac Kultury. Nawet w dziedzinie propagandy Prostytutki i Sutenerzy niczego nie potrafią wymyślić.

 • jac_l_w

  Oceniono 12 razy 10

  Doktur Jaki chciał dobrze, a minister Zero tradycyjnie nic nie wiedział. Obstawiam, że prokuratura po wnikliwym zbadaniu sprawy nie podejmie śledztwa. Ktoś się chce założyć?

 • marudna.maruda

  Oceniono 22 razy 10

  Wyobraźmy sobie, że nadprezes ma operację woreczka żółciowego (prawdopodobne, zważywszy na ilość żółci, którą w sobie nosi), a dwa tygodnie po operacji nieszczęśliwie uszkodzi sobie kolano i trzeba znowu operować. I co? Ma jaśnie prezes iść o jednej nodze do pracy? Prowadzić auto żeby do niej dojechać czy cisnąć się w metrze? No bo zasiłku chorobowego nie dostanie....
  E, chyba będą specjalne przywileje dla prezesa i jego dworu?

  "Najciemniej jest pod latarnią. "- o, wygląda na to, że latarnia coraz bardziej mroki rozświetla, zmory wyłażą z kątów. Dzięki hehe Banasiowi :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX