PiS nie założy "owczej skóry" na czas kampanii? Awantura w PE pokazała, że "poziom nienawiści wymknął się spod kontroli"

- Pan jest kłamcą, niegodnym, żeby mieć mandat z nadania Polaków - krzyczała w PE Beata Szydło do Radosława Sikorskiego. Awantura pokazała, że choć do wyborów prezydenckich coraz bliżej, PiS nie próbuje łagodzić kursu. - Nie chciałbym być doradcą PiS-u, ale w ich interesie byłoby zastosowanie manewru z innych kampanii: chowanie radykałów, zakładanie na siebie owczej skóry. Ale nie mieszczą się już w tę owczą skórę - komentował w TOK FM Krzysztof Brejza.

Beata Szydło obrażająca Radosława Sikorskiego, Patryk Jaki zarzucający opozycji, że trzymała się "niemieckiej nogawki", Beata Kempa przekonująca, że boi się, iż jej dom zostanie spalony - Parlament Europejski był wczoraj areną prawdziwej polskiej awantury. Wszystko przy okazji debaty o praworządności w Polsce. 

- Skąd tak ostry kurs? - pytała Karolina Lewicka senatora Krzysztofa Brejzę z Koalicji Obywatelskiej. Bo do wyborów prezydenckich coraz mniej czasu i - wydawać by się mogło, że rządzący będą łagodzić kurs, by zwiększyć grono zwolenników Andrzeja Dudy. Bo głosy wyłącznie zdeklarowanych zwolenników PiS-u mogą prezydentowi nie wystarczyć do reelekcji. 

Jak ocenił senator opozycji, to, co wczoraj widzieliśmy, to "efekt chaosu, bałaganu na zapleczu PiS-u, braku strategii". - Rzeczywiście coś jest nie tak. Nie chciałbym być doradcą PiS-u, ale w ich interesie byłoby zastosowanie manewru z innych kampanii: chowanie radykałów, zakładanie na siebie owczej skóry. Ale widać, że nie ma już jak założyć owczej skóry. Nie mieszczą się w tę owczą skórę. Poziom nienawiści wymknął się spod wszelkiej kontroli - uważa Krzysztof Brejza. Polityka PO cieszy sytuacja w PiS. Bo, jak przekonywał w Poranku Radia TOK FM, "czas kampanii prezydenckiej powinien być czasem poznania i rozliczenia prawdziwej twarzy Prawa i Sprawiedliwości".

PiS czerpie z dorobku PRL-u

W środę (15 stycznia) prof. Tomasz Grodzki rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem spotkania, na które naciskał marszałek Senatu, była kontrowersyjna tzw. ustawa kagańcowa, nad którą pracują obecnie senatorowie. 

Choć Andrzej Duda wielokrotnie ostro wypowiadał się na temat sędziów i nie kryje, że ustawę ma zamiar podpisać, senator Brejza uważa, że spotkanie miało sens. - Choćby taki, że to prezydent jest podmiotem decydującym: jego podpis musi się znaleźć na ustawie - argumentował. Jak tłumaczył, warto więc pokazać Polakom, kto zdecyduje ewentualnie o wejściu w życie restrykcyjnych przepisów, które przewidują m.in. karanie sędziów za ich wypowiedzi publiczne. - To ustawa nie tylko w duchu Wschodu, ona zrywa z dziedzictwem Solidarności. Przypomnę, że w roku 1980 jednym z postulatów "S" było wzmocnienie niezawisłości sądownictwa. Niektóre rozwiązania z tej ustawy są przeszczepione z PRL-u - powiedział rozmówca Karoliny Lewickiej. I wyjaśnił, o co chodzi. - Mam tu rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 1986 roku - formularz z koniecznością wskazywania (przez sędziów) przynależności do organizacji politycznych i społecznych. Dziś też się to wprowadza, sędziowie będą musieli wskazywać, do jakich stowarzyszeń należą. To zalatuje dziedzictwem PRL-u, gdzie władza kontrolowała sędziów, by stworzyć system posłuszeństwa wobec władzy - podkreślił polityk opozycji.

Wybory szefa PO

W najbliższą sobotę odbędzie się debata kandydatów na nowego szefa Platformy Obywatelskiej. O funkcję przewodniczącego stara się Bartosz Arłukowicz, Bogdan Zdrojewski, Joanna Mucha, Tomasz Siemoniak, Bartosz Sienkiewicz i Borys Budka. Na kogo zagłosuje Krzysztof Brejza? - Nie podjąłem jeszcze decyzji - powiedział senator. Jak dodał, słucha argumentów, zapoznaje się z programami poszczególnych kandydatów. I jest coraz bliżej wybrania osoby, na którą odda głos. 

Wybory szefa PO skupiają na sobie uwagę członków partii, a przed nami wybory prezydenckie, w których kandydatką Platformy jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Karolina Lewicka pytała, czy prawdą są spekulacje medialne, że polityczce w osiągnięciu sukcesu wyborczego mają pomóc osoby, które firmowały kampanie PO z czasów, gdy ugrupowanie wygrywało. Wśród nich ma być m.in. Igor Ostachowicz. - Kampania prezydencka formalnie się nie zaczęła. Trwają prace przygotowawcze. Małgorzata Kidawa-Błońska tworzy zespół bardzo dobrych współpracowników i wierzę, że powoła grupę, która doprowadzi do tego, czego wszyscy pragniemy: do wygranej w wyborach - odpowiadał dyplomatycznie Krzysztof Brejza. Jak dodał, wygrana kandydatki PO jest Polsce potrzebna, "by zmienić styl prezydentury". - Prezydentury niemej, prezydentury ograniczonej do długopisu (podpisywania projektów PiS-u) - przekonywał gość Poranka Radia TOK FM.

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (198)
PiS nie założy "owczej skóry" na czas kampanii? Awantura w PE pokazała, że "poziom nienawiści wymknął się spod kontroli"
Zaloguj się
 • sluchaj_bej

  Oceniono 52 razy 46

  Kapitalne zdjecie. Widac, gdzie sie konczy tapeta a zaczyna Beata. Taka rozowa, dorodna.

 • marc.pl

  Oceniono 55 razy 45

  Sikorski mówił spokojnie i merytorycznie - niestety ale Szydło wydzierała się jak przekupka na bazarze. Ta nieobliczalna i niewychowana kobieta kompromituje nasz kraj za granicą.

 • angus1000

  Oceniono 37 razy 29

  Nam się wysoka dieta w euro po prostu należy! Za to że podnosimy rączki i głośno krzyczymy - argumentowała Becia Szydło!

 • zet59

  Oceniono 39 razy 29

  straszne, że wiedząc o tym, że złamała Konstytucję pluje jadem jakby to nie ona....

 • marudna.maruda

  Oceniono 30 razy 22

  Spoko spoko, już tam naczelnik wyda rozporządzenia i zaknebluje do maja Beaty, Patryka i inne znane z "miłości do bliźniego" pisowskie persony. Antoni już schowany, Pawłowicz i Piotrowicz też ucichli. To i europosłów się uciszy jednym telefonem albo zmarszczeniem brwi. Nic nowego.

 • feurig59

  Oceniono 22 razy 18

  To może być strategia PiS, jacy to twardziej są i że nic nie mogą, bo TSUE i "targowica" naskarzyla... To przykrywa skutecznie Banasia, Goss i inne wtopy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX