Walka o władzę w Kościele? Ojciec Gużyński: Nie liczmy na to, że Kościół będzie odstawał od innych instytucji

W Kościele mamy do czynienia z walką o władzę i rząd dusz jak w każdej normalnej instytucji tworzonej przez ludzi - uważa dominikanin ojciec Paweł Gużyński pytany o próby podważania pozycji papieża Franciszka.

Ojciec Gużyński był gościem Piotra Maślaka w Pierwszym śniadaniu TOK FM. Punktem wyjścia do rozmowy był artykuł ojca Ludwika Wiśniewskiego "Będzie bolało" w środowym "Tygodniku Powszechnym". Ojciec pisze w nim o pozycji Kościoła, nad którym "zawisła jakaś smuta". Podkreśla, że coraz częściej pojawiają się głosy, iż Kościół stał się strukturą niewiarygodną i patologiczną. Bardzo surowo ocenia także zachowanie duchownych względem dramatu pedofilskiego.

- Kościół jest instytucją powołaną przez Boga, ale skonstruowaną i działającą według wszystkich ludzkich najlepszych i najgorszych mechanizmów - potwierdził dominikanin. Podkreślił jednak, że większość duchownych nie chce przyjąć do wiadomości, że podlega mechanizmom władzy i kontroli. Jego zdaniem jest to dużym problemem Kościoła.

- Wielu duchownych twierdzi, że skoro pan Jezus powołał Kościół, to on jest święty i nie ma w nim miejsca na takie rzeczy. A to nieprawda - wskazuje dominikanin. Jego zdaniem, próba podważania pozycji papieża Franciszka również jest efektem walki o władzę i wpływy.

Jak zaznaczył ojciec Gużyński, część osób żyje w przekonaniu, że Kościół powinien mieć inne motywy, niezwiązane z władzą i kontrolą. - Straćmy złudzenia. Przestańmy być prawiczkami pod tym względem i nie liczmy na to, że Kościół będzie odstawał od innych instytucji - stwierdził. - Ludzi, którzy będą chcieli robić z Kościoła rodzaj grupy wpływów w świecie, walki o władzę i o rząd dusz było, jest i niestety będzie mnóstwo - dodał.

"Religa potrzebuje nowej refleksji"

Pytany o postrzeganie religii we współczesnym świecie ojciec Gużyński powiedział, że wbrew wielu opiniom religia "jest naprawdę przepiękną rzeczą i przygodą". - Ale dla ludzi wolnych i niebojących się używać rozumu w takim znaczeniu, że stawiają najtrudniejsze pytania i mają w sobie pokorę, by stwierdzić, że rozum pewnych rzeczy nie sięga, nie rozwiązuje - mówi.

Według dominikanina w religii trzeba uznać swoje ograniczenia. - Jeśli tak podchodzimy do poszukiwania Boga, to wszystko jest okej, ale jeśli to zostaje wpisane w pewien nadrzędny w człowieku pogląd polityczny, to religia staje się czymś wręcz obrzydliwym - stwierdził. Przyznał, że religia, którą praktykuje on sam i Bóg, którego "tropi w sobie, w innych ludziach i w świecie to zupełnie inna opowieść niż walka buldogów pod dywanem".

Na koniec zaznaczył, że religia "potrzebuje nowej refleksji". - Kiedy przyglądam się różnym postulatom pojawiającym się przed kolejnymi wyborami w Polsce, jak na przykład silna separacja Kościoła od państwa, to widzę w nich dużo starej refleksji. Ona nie zadziała - podsumowuje.  

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (45)
Ojciec Paweł Gużyński: w Kościele mamy do czynienia z walką o władzę i rząd dusz
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 13 razy 11

  Nigdzie na świecie ta instytucja nie panoszy się tak, jak w Polsce, nie dyktuje warunków, nie wyrywa z budżetu ogromnych pieniędzy i nie promuje przekupnych polityków w imię swojej wygody funkcjonowania.

 • getz54

  Oceniono 14 razy 10

  ....,,Kościół jest instytucją powołaną przez Boga,, ....,, Skoro Jezus powołał kościół to on jest święty,, To panie Guzyński niech się pan zdecyduje kto powołał kościół, Bóg, czy Jezus Chrystus? Skoro Bóg, to jakie ma pan dowody na jego istnienie ? Skoro Jezus, to kościół katolicki jest zwykłą sektą, tyle ze najstarszą na świecie. Po nim byli Mahomet, Budda, jakiś Jahwe, Jim Jones, Moon, David Koresh, Shoko Asahara, Natanek. Jezeli zamierzacie tkwic w zakłamaniu i fałszu, to wasz wybór, ale na waszego Boga, nie zmuszajcie do tego ludzi, jeszcze za ich pieniądze w dodatku. Zgoda, wiara naiwnych ludzi w wasze zabobony daje wam darmowy wikt i opierunek, pieniądze na wasze ządze. Ale zostawcie w spokoju szkoły, przedszkola, zakłady pracy. Kto oprócz psa z kulawą nogą zechce wejśc do waszej świątyni pełnej ludzi wiszących na krzyzach niech to zrobi na własną odpowiedzialnośc i własny koszt. Pokazcie, ze jesteście uczciwi i płacicie swoje rachunki i podatki ze składek naiwnych ludzi. Odejdzcie od kultywowania tysiącletniej tradycji kleru, 5 grzechów głównych dla wiernych, a 5 tych samych tylko przywilejów dla kleru. Swoim postępowaniem udowadniacie, ze wiara w boga jest jednym wielkim zbiorowym urojeniem, przynoszącym wam kasę, i pozwalającym na opie...nie się przez całe zycie.

 • pinio67

  Oceniono 8 razy 8

  Uczciwy człowiek nie może być księdzem tudzież zakonnikiem. Spadaj gościu na szczaw i nie pie.....ol wewnętrznie sprzecznych bzdur dla uciechy idiotów.

 • kotkluska2016

  Oceniono 10 razy 8

  Sale katechetyczne stoją puste albo są wynajmowane za kasę, a dzieci mają chodzić do szkoły na dwie zmiany, bo brakuje miejsca w klasach. Czy kościół płaci za korzystanie z klas w państwowych szkołach? Cu tu się kuchnia felek wyprawia? Nie trzeba wypowiadać konkordatu. Wystarczy, że rodzice wypiszą dzieci z religii w szkole i zażądają lekcji religii w salach katechetycznych.

 • pn-ski

  Oceniono 10 razy 8

  Kościół nie jest instytucją powołaną przez panów Boga i jego synalka Jezusa, proszę pana dominikanina.
  Jeżeli trzymać się tych starych frazesów, do żadnego uzdrowienia na linii kościół - państwo nie dojdzie.
  Ani bóg ani Jezus ani żadna inna z wymyślonych postaci nie odpowiadają za to, co wyrabiają mafiosi w sutannach, - to klechów trzeba rozliczać według obowiazujacego prawa (nie prawa kościelnego).
  a zacząć od wywalenia krzyży ze wszystkich sądów, urzędów i szkól. No i z Sejmu, oczywiście

 • eva01

  Oceniono 5 razy 5

  Dziwna to instytucja. Chcą być bardzo ważni, a mają coraz mniejszy posłuch. Ludzie mają przyjaciół, rodziny, dzieci mają rodziców i to jest dla nich jest największy autorytet.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo prosze o linka do fragmentu Bibli gdzie Bog stwarza kosciol i jego struktuer(papieza, arcy, kupow, wikarych, skarbnikow, rzecznikow prasowych, etc,etc,etc). Z gory uprzejmie dziekuje, bukzaplac.

 • prezes Szatni hotelowej

  Oceniono 3 razy 3

  Co to za kolor sutanny na tytułowym zdjęciu -zielony?? Czyżby księża przestraszyli się nazwy czarny może udają UFO

 • mmeydey

  Oceniono 3 razy 3

  najważniejsze zdanie to to, że religia jest piękna i jest dla ludzi potrafiących używać rozumu, jakże to dalekie od polskiego kościoła mającego w nosie Boga

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX