Lech Janerka: O rzeczywistości, w jakiej żyjemy teraz, napisałem już teksty w latach 80.

- Zawsze byłem człowiekiem, który żył na marginesie. Artyści w średniowieczu, podobnie jak kat i kobiety lekkich obyczajów, mieszkali za murami miasta. I ja się trochę też tak czuję - mówił w TOK FM Lech Janerka.

Lech Janerka wraca po 14 latach przerwy.  Właśnie ukazał się klip do pierwszego oficjalnego singla "Wanna na Wawelu”, który zapowiada nowy album artysty.

Twórcy teledysku zamieścili w nim aluzje do głośnych wydarzeń w polskiej polityce ostatnich lat. Janerka podkreślił w TOK FM, że wbrew temu, co sugerowali pierwsi odbiorcy jego najnowszego singla, utwór nie nawiązuje w żaden sposób do pochowanej na Wawelu pary prezydenckiej. - To by było prostackie - ocenił.

 

Cezary Łasiczka, który rozmawiał z Lechem Janerką o jego nowej muzyce, zwrócił uwagę, że teksty artysty z poprzednich wydawnictw nie straciły na aktualności.

- To jest problem. Dlatego nie pisałem nowych tekstów, bo o takiej rzeczywistości, w jakiej żyjemy teraz, napisałem już teksty w latach 80. Nie wiem, czy powinienem się tym szczycić. Martwię się, bo spodziewałem się, że Polska pójdzie w inną stronę - mówił artysta.

Poza murami miasta

Dodał, że jego zdaniem muzyka nie ma wpływu na ludzi, na społeczeństwo. A on sam stara się od niego alienować.  

- Zawsze byłem człowiekiem, który żył na marginesie. Artyści w średniowieczu, podobnie jak kat i kobiety lekkich obyczajów, mieszkali za murami miasta. I ja się trochę też tak czuję.  Czasami przyjeżdżam do miasta, kiedy mam coś, mówiąc brzydko, do sprzedania, coś do powiedzenia. Nie za często miewam coś do powiedzenia, więc nie za często bywam w mieście. Siedzę za murami i próbuję radować się tym, co tam się dzieje - tłumaczył.

Netflix razem z kotem

Mówił też, że chociaż jego muzyka komentuje rzeczywistość, on sam nigdy nie chciał angażować się w politykę.

- Wydaje mi się, że polityką powinni zajmować się ludzie, którzy mają solidny kontakt ze społeczeństwem. Że wygłaszając jakieś tezy, wiedzą o kim mówią. Ja takiego kontaktu nie mam. Wiele lat pracowałem nad tym, żeby się izolować od społeczeństwa.  Jestem blokersem prawdziwym, czyli prawie nie wychodzę z domu. Krąg moich znajomych… nie wiem czy to jest pięć osób i Netflix - zdradził.

Chcesz wiedzieć które seriale warto oglądać? Polub Szkoda czasu na złe seriale na Facebooku!

Wśród swoich ulubionych seriali Lech Janerka wymienił "Breaking Bad" i "Sześć stóp pod ziemią".

- Mały budżet, wnikliwe obserwacje ludzi, genialne pomysły na scenariusz, świetne wykonanie, bez szarż aktorskich. Netflix to w dużym stopniu telewizja dla kota. On lubi ruszające się obrazki, ja też. Nawet teraz napisałem w piosence, że Netflix mnie usypia - dodał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (96)
Lech Janerka: O rzeczywistości, w jakiej żyjemy teraz, napisałem już teksty w latach 80.
Zaloguj się
 • gromek1

  Oceniono 13 razy 7

  "Miał mieć łatwe życie słoń!
  Bóg dał mu na kurdupli broń!"

 • samodzielny68

  Oceniono 15 razy 7

  Dobrze, że wraca. Wielka postać lat 80, zawsze był trochę inny.
  A PiSowce-komentatorzy: co z Wami? Wasza ulubiona partia ma niemal pełnię władzy, a Wy dalej uważacie się za prześladowaną mniejszość. Naprawdę tak Wam trudno znieść, że ktokolwiek odmawia zakochania się w Kaczyńskim?

 • harry.s.totteles

  Oceniono 22 razy 6

  Pisiaki już kłapią, biedaczyska. Otóż wiedzcie, że chociaż prawdopodobnie będziecie rządzić długo, oby nie tak długo jak komuna, to podobnie jak komuna nigdy, przenigdy nie będziecie cieszyć się szacunkiem przyzwoitych ludzi, zapomnijcie.

 • Blaz Rus

  Oceniono 18 razy 6

  Janerka jest git. Czekam na płytę.

 • Jan Grzmil

  Oceniono 15 razy 5

  Pogarda dla inności ze strony trolli. Najlepiej być cwokiem bez własnego zdania nawalić się przy grillu w rytm Zenka i czekać na manne z nieba. Tak przepiliśmy nasz piękny kraj już nie raz. Po co się wychylać. My są sercem Europy tylko po zawale. Panie Lechu trzymam kciuki!

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 5

  Udanego powrotu , bardzo się cieszę :)

 • dzielanski

  Oceniono 6 razy 4

  Ten teledysk jest rewelacyjny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX