"NYT": W polskich muzeach znajdują się dzieła sztuki zrabowane przez nazistów w Holandii

W muzeach w Polsce znajdują się dzieła sztuki, które zostały zrabowane przez nazistów w Holandii - pisze "The New York Times". I przekonuje, że władze Polski "nie zrobiły wiele" w ich namierzaniu.

Dziennikarze "New York Times" na wstępie przyznają, że podczas II wojny światowej ograbiono wiele polskich obiektów kultury, co do dziś odbija się "szerokim echem". "NYT" podaje, że polskie władze wciąż próbują odzyskać ponad 60 tysięcy dóbr kultury, spośród których wiele zostało skradzionych polskim Żydom. "Eksperci mówią jednak, że Polska wykonała "kiepską pracę" w zapewnieniu tej samej sprawiedliwości holenderskim Żydom i innym, których dzieła sztuki ukradziono podczas wojny i które trafiły do okupowanej przez Niemców Polski, a teraz stanowią część oficjalnych kolekcji muzeów" - pisze "NYT".

Amerykański dziennik stwierdza, że badacze kultury zidentyfikowali siedem zaginionych holenderskich obrazów w muzeum w Gdańsku. "Naukowcy podejrzewają, że dziesiątki kolejnych są w miejscach kultury w innych polskich miastach, gdzie naziści gromadzili przedmioty zrabowane lub kupione w podejrzanych okolicznościach" - czytamy.

Zaginione dzieła w gdańskim muzeum?

Autorka tekstu - Nina Siegal - powołuje się na "przygotowany w 2018 roku, ale nigdy nieupubliczniony raport" holenderskiej organizacji Origins Unknown Agency. Zgodnie z nim, 81 dzieł sztuki przejętych w Holandii przez nazistów lub ich agentów prawdopodobnie znalazło się w okupowanej Polsce.

Siegal pisze też, że Patricia Kennedy Grimsted z Harvard University's Ukrainian Research Institute zlokalizowała dwa takie dzieła sztuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

W odpowiedzi na pytanie "NYT" kuratorzy gdańskiego muzeum mieli stwierdzić, że sześć innych obrazów w ich kolekcji również znajduje się na liście Origins Unknown Agency.

"NYT" zarzuca jednocześnie polskim badaczom oraz władzom, że nie zrobiły wiele, aby namierzyć zagraniczne dzieła. 

Co na to ministerstwo?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego twierdzi z kolei, że krytyka nie jest sprawiedliwa. I w oświadczeniu dla "NYT" zapewnia, że do tej pory resort "nie otrzymał ze strony rządu holenderskiego żadnych roszczeń dotyczących dzieł sztuki zrabowanych w trakcie drugiej wojny światowej z Holandii i zlokalizowanych w polskich muzeach". Dodano w nim, że rząd w Warszawie odpowiada jedynie na "oficjalną rządową procedurę na podstawie prawa międzynarodowego", a sprawy indywidualnych roszczeń powinny zostać rozwiązane na drodze sądowej.

Holenderskie ministerstwo kultury stwierdziło z kolei, że roszczenia o restytucję powinny składać osoby fizyczne, a nie państwo. "Jeśli obywatel holenderski potrzebuje pomocy ze strony państwa holenderskiego, otrzyma odpowiednie wsparcie" - podał w e-mailu do "NYT" Martijn Kamans, rzecznik resortu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
"The New York Times": W polskich muzeach znajdują się dzieła sztuki zrabowane przez nazistów w Holandii
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  NYT to zydowska szczekaczka jawnie wrga panstwu polskiemu dobry moment, zeby wspomniec paru zapomnianych Holendrow na czele z liderem eksterminacji polskiej arystokracji Pieterem Mentenem.
  Https://en.wikipedia.org/wiki/Pieter_Menten

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Polska oczywiście nie zaprzecza, ze jest w posiadaniu cennych dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców Zydom podczas 2 wojny światowej. Polacy zgodnie z ustawą, która byc moze juz jest, a jezeli jej nie ma, to Ziobro ją z pewnością zaraz napisze, zwrócą te dzieła sztuki. Zgodnie z naszym prawem, dzieła sztuki mogą byc zwrócone tylko prawowitemu właścicielowi na podstawie dokumentów potwierdzających ich nabycie, faktura vat, paragon fiskalny, odziedziczenie, testament, oraz utracenie, kopia zawiadomienia złozonego w inspektoracie SS, na Gestapo, ze właśnie został im zabrany siłą obraz Rembrandta ,,Dziewczyna w ramie obrazu,, oraz waza z okresu dynastii Ming, w której dziadek trzymał sztuczną szczękę. Minister Gliński jako znany w świecie Marszand, znawca i miłośnik dzieł sztuki, nie tylko Nikifora, wyceni i odkupi za godną cenę Rembrandta. Rodzina Czartoryskich jest niebywale wdzięczna panu Glińskiemu za odkupienie od nich obrazu będącego od lat własnością Polski, za ogromne pieniądze. Pan Czartoryski zastanawia się nad odsprzedaniem ministrowi Glińskiemu Nederlandów, które
  jego przodek wygrał w karty od imc pana Onufrego Zagłoby. Zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX