Rzecznik małych i średnich firm apeluje o niestosowanie prawa, za którym głosował jako poseł PiS

Apel o rezygnację z metody podzielonej płatności i przyspieszenie opłacania faktur wystosował do największych spółek z udziałem Skarbu Państwa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Tymczasem Adam Abramowicz, jeszcze jako poseł PiS, podczas głosowania nad wprowadzeniem split paymentu był za.

"Rzecznik MŚP zwraca się do największych spółek z udziałem Skarbu Państwa o wprowadzenie zmian w stosowaniu podzielonej płatności dla najmniejszych firm
Rzecznik rekomenduje wprowadzenie zmian polegających na rezygnacji lub ograniczeniu stosowania płatności podzielonej dla mikrofirm oraz skróceniu terminu zapłaty za faktury wystawione przez te firmy" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Podzielona płatność i problemy

Chodzi o tzw. podzieloną płatność (split payment), czyli metodę pozwalającą na podzielenie płatności za fakturę na dwa rachunki: podstawowy, na który trafia wartość netto, i dodatkowy, na który przelewana jest wartość podatku VAT. To drugie konto to specjalnie utworzony rachunek, który z urzędu założono każdemu przedsiębiorcy.

Maciej Głogowski przypomniał w Magazynie EKG, że koncepcja ta, uchwalona w 2017 roku, budziła sporo kontrowersji. Przede wszystkim ze względu na zagrożenie płynności finansowej - pieniędzmi, które trafią na dedykowane konto VAT-owskie, nie można swobodnie dysponować. Są one niejako zamrożone. I właśnie na ten aspekt zwrócił uwagę Adam Abramowicz: "Taka forma płatności stanowi obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców. Negatywnie wpływa na zarządzanie przez nie płynnością finansową".

Rzecznik jako pozytywny przykład podał grupę Lotos, która zrezygnowała z podzielonej płatności wobec osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych do limitu kwoty 75 tys. zł netto rozliczeń w roku kalendarzowym. A tam, gdzie mimo wszystko podzielona płatność zostanie zastosowana, termin płatności ma zostać skrócony z 30 do 7 dni. 

Podzielona płatność - za, a nawet przeciw

Adam Abramowicz dziś apeluje o odejście od metody split payment w przypadku najmniejszych przedsiębiorców, ale podczas głosowania nad ustawą w grudniu 2017 roku był za - wówczas jako poseł PiS

- Po to jest rzecznik, żeby wykazywać, że jakieś prawo jest nieadekwatne do rzeczywistości - komentował Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Przyznał jednak, że liczy, iż biuro rzecznika będzie w stanie sprawdzać potencjalne konsekwencje wprowadzenia jakiegoś prawa i interweniować przed tym faktem.

- Wchodzimy w okres spowolnienia gospodarczego, więc małym i mikroprzedsiębiorcom będzie na pewno jeszcze ciężej - przyznała w Magazynie EKG Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Dodała, że ostatnie miesiące pokazują wzrost zainteresowania wśród małych przedsiębiorców kredytami operacyjnymi - firmom po prostu zaczęło brakować pieniędzy na bieżącą działalność. 

Monika Kurtek podkreśliła, że dużym firmom zależy na tym, by ich mali kontrahenci istnieli i działali. - Jeśli wychodzi się naprzeciw problemom, to chyba jest to ok - podsumowała. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Podzielona płatność. Rzecznik apeluje o rezygnację ze split payment przez spółki Skarbu Państwa
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 9

  Ma świetą rację , tylko po co wtedy głosował za ?
  Teraz dostrzegł ,że to zagrożenie dla małych polskich firm ?
  A na bieżącą działalność już dawno zabrakło mikroprzedsiębiorcom , teraz zaczyna brakować tez małym firmom , PIS połozy polskie firmy .

 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  Niedługo zaczną się żreć u koryta - wesoło będzie ...

 • zdzich02

  Oceniono 4 razy 4

  Schizofrenie da się leczyć trzeba tylko udać się do specjalisty.

 • izopropanol

  Oceniono 6 razy 4

  Apel qurna wystosował. faktycznie , super....

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 3 razy 3

  małe i średnie przdsiębiorstwa jeżeli legalnie prowadzą biznes mają teraz najgorzej od czasu PRL

 • justas32

  Oceniono 3 razy 3

  PiS kłamie i kradnie ? No szok normalnie ...

 • kandrzej1

  Oceniono 3 razy 3

  Słupy najpierw robią to co im każą a potem dopiero widzą głąby za czym głosowały.

 • dziurowice

  Oceniono 2 razy 2

  Tak kaczy propaństwowiec niszczy gospodarkę i resztce zaradnych ludzi wybija z głowy prowadzenie działalności gospodarczej.
  Vat musi odprowadzić do 20-go a płatność "podzielona" wpływa 21-go. Płaci więc z bieżącego kapitału obrotowego a to "podzielone" co mu wpłynęło może sobie tylko ogladać na koncie.
  Złodziejska, opresyjna banda.

 • mawik_net

  Oceniono 2 razy 2

  "Wchodzimy w okres spowolnienia gospodarczego" - niemożliwe, dobra zmiana doprowadziła do spowolnienia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX