"Twój e-PIT" z pułapkami. Sprawdź dokładnie, co w PIT wpisała skarbówka. Możesz mieć sporo do stracenia

Ministerstwo finansów obiecywało, że wielu z nas może w tym roku zapomnieć o rozliczeniu PIT-a. Jak się okazuje, nie wszyscy mogą zdać się w tej sprawie na urzędników.

Od piątku na portalu podatki.gov.pl pojawiły się gotowe, wypełnione przez urzędników deklaracje podatkowe PIT 37 i PIT 38, czyli dla osób, które osiągają dochody z tytułu umowy o pracę czy umowy zlecenia. Można się tam zalogować za pomocą profilu zaufanego. Teraz okazuje się, że każdy, kto chce skorzystać z tej usługi, musi bardzo dokładnie przejrzeć swoje zeznanie. Bo niektóre braki mogą nas narazić na straty.

Czytaj także: Twój e-PIT bez tajemnic. Co z ulgami, jednym procentem i zwrotem podatku? [PORADNIK]

Jedną z pułapek, na którą można się natknąć, są wpisywane przez urzędników zerowe koszty uzyskania przychodu tam, gdzie wiele zawodów może korzystać z tej ulgi nawet na poziomie 50 procent.

Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju twórców od artystów, przez informatyków, po architektów, fotografów czy projektantów, którzy - jak się okazuje - muszą teraz sami uzupełnić taką gotową deklarację. I to nawet jeśli pracodawca rozliczył ich poprawnie. W przeciwnym razie, bez takiej korekty - zamiast zwrotu podatku - w skrajnym przypadku może czekać nas niemiły komunikat o dopłacie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (35)
Twój e-PIT - jak korzystać? Co sprawdzić? Pułapki np. w kosztach uzyskania
Zaloguj się
 • polskirozlamacz

  Oceniono 6 razy 6

  Nadal nie mogę się rozliczyć. Coś w systemie nie zaskoczyło i nie pozwala mi wypełnić PIT-37, bo mówi, że mam działalność, więc powinienem wypełnić PIT-36. A ja rozliczam się z działalności na PIT-36L, a z etatu na PIT-37.

 • stefffon

  Oceniono 9 razy 5

  Na 100% to jest specjalnie, zeby obywatel zamiast zwrotu musial doplacac!

 • puzonik48

  Oceniono 4 razy 4

  Mnie najbardziej denerwuje w tych e -pitach narzucanie OPP :( trzeba się naszukać ,żeby zmienić ich narzucone OPP na wybrane przez siebie :(

 • aeromonas

  Oceniono 6 razy 4

  Pułapka zastawiona na ciemnego "suwerena", który nie potrafi samodzielnie wypełnić PiT i dotąd korzystał z czyjejś pomocy. Teraz dostanie PiT celowo błędnie wypełniony przez skarbówkę (oczywiście na jego niekorzyść), nic nie zrozumie i zapłaci. Mało subtelny pomysł na okradanie obywateli.

 • beatrixx-kiddo

  Oceniono 4 razy 4

  Szczerze mówiąc mam głęboko w dudzie, co mi skarbówka wpisała. I tak zamierzam się rozliczyć przez e-deklaracje, bo a) robię to wspólnie z mężem (czego skarbówka zdaje się nie uwzględnia) oraz b) ze względu na źródła dochodów muszę użyć pit-36, a nie 37. Więc niech się cmokną, cwaniaki.

 • zdzislawja

  Oceniono 3 razy 3

  potwierdzam "przypadkowy" błąd systemu. System nie
  „system” w poz. 56 pit-37 zamiast przenieść kwoty kosztów uzyskania przychodów naliczone i wykazane w pit-11 w poz. 61 przez płatnika/pracodawcę
  cytuję dla jasności objaśnienia z PIT-37:
  "w poz. 56 należy wykazać 50% koszty uzyskania przychodów wykazanych w poz. 55 (kwota kosztów uwzględniona przez płatnika wykazywana jest w poz. 61 informacji PIT-11)"
  system wpisuje tam (powtarzam, pomimo, że w pit-11 pracodawcy przekazanym do skarbówki są one naliczone i wpisane) okrągłe ZERO "0".

  To nie jest tak, że samemu sobie trzeba coś tam obliczać, to zawsze było wykazywane przez płatnika i przepisywane do pit37 przez rozliczającego się. Dziwnym trafem inne koszty (np. do poz 41) są przenoszone, a do 56 przypadkowo nie!

  Mam 4 Pity-11 od pracodawców, we wszystkich naliczone i wykazane koszty w poz. 61. A w tfój e-PIT system sobie wpisał 0, co spowodowało, że zamiast zwrotu "proponuje" mi się dopłatę kilku kPLN.

  Taki „niezamierzony” błąd „systemu”, powoduje zawyżenie podatku lub zaniżenie zwrotu. Oczywiście "przypadkowo".

 • urhan

  Oceniono 3 razy 3

  Od lat korzystam z programu E-deklaracje, ale z ciekawości chciałem toto dobrodziejstwo przetestować...(wspólne rozliczenie z małżonkiem) moje dane łyknął jest OK, ale dalej zaczynają się schody, mimo wprowadzanych poprawnie dochodów system widzi błąd i po trzech próbach zaprasza mnie na dzień następny...

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli już się nie podniecacie, tak jak wczoraj, że jest cód-miód-malina? :D

 • indan

  Oceniono 13 razy 3

  Należy zanosić albo wysyłać PiT w formie papierowej bo PiS-głąby nie dorosły do informatyzacji, a urzędasy muszą to uznać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX