Co to jest wirtualny pieniądz? Pierwsza firma w Polsce ma zezwolenie na obsługę takiej waluty

Pierwszy w Polsce podmiot otrzymał zgodę na wydawanie i obsługę wirtualnego pieniądza. Licencję spółce Billon Solutions wydała Komisja Nadzoru Finansowego. To przełomowe wydarzenie na polskim rynku. Wyjaśniamy więc, czym jest wirtualny pieniądz.

Wirtualny pieniądz to ekwiwalent tradycyjnej waluty, emitowanej przez bank centralny. Ekwiwalent, a nie zamiennik.

- Jeśli otworzę sobie konto z e-pieniędzmi i wpłacę na nie na przykład 100 złotych, to będę mieć na koncie ekwiwalent tych stu złotych. To cyfrowa alternatywa dla bankowości tradycyjnej. Żeby ją przetwarzać i prowadzić operacje finansowe, spółka Billon będzie wykorzystywać technologię rejestrów rozproszonych, czyli blockchain - wyjaśniała Aleksandra Dziadykiewicz, dziennikarka ekonomiczna TOK FM.

"Obrót cyfrowym pieniądzem jest bezpieczny"

Wirtualny pieniądz, co warto podkreślić, to zupełnie coś innego niż kryptowaluta. - E-pieniądz ma stałą wartość, powiązaną z wartością złotego, euro, dolara czy każdej innej waluty. Wirtualnego pieniądza nie da się "wykopać" (np. jak bitcoina - red.), jego wartość nie jest oparta na spekulacji - mówiła Dziadykiewicz. 

Wirtualny pieniądz to cyfrowa alternatywa dla tradycyjnych banknotów i monet. Obrót cyfrowym pieniądzem jest całkowicie bezpieczny - o czym świadczą licencje od KNF, ale odbywa się niejako poza systemem bankowym. Dzięki temu, niektóre usługi mogą być tańsze. Znika problem, że na przykład w weekend transakcje nie są obsługiwane. Znika kwestia niektórych prowizji czy problem pośredników.

- To alternatywa, która ma pozwolić chociażby obniżyć koszty prowadzenia działalności - podkreśliła Dziadykiewicz.

Spółka Billon Solutions w komunikacie poinformowała, że dzięki zezwoleniu KNF na obsługę wirtualnego pieniądza będzie mogła świadczyć liczne usługi płatnicze, w tym m.in. prowadzenie rachunku pieniądza elektronicznego, wydawanie instrumentów płatniczych czy wymiana walut. Firma podkreśliła też, że w pierwszej kolejności planuje wykorzystać licencję na rodzimym rynku w Polsce. Otrzymane zezwolenie umożliwi jednak spółce prowadzenie działalności również poza jej terytorium, w obrębie całej Unii Europejskiej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
Co to jest wirtualny pieniądz? Pierwsza firma w Polsce ma zezwolenie na jego obsługę
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 2 razy 2

    KNF nie idzcie ta droga, warto w tym miejscu wspomniec monthy pythonowski numer guru polskich forexow i wszelakiej masci spekulacyjno finansiastych gow..Pan Rafal napisal ksiazke ktora anonsowal przez kilka miesiecy.i generalnie miala dotyczyc dymania czytelnikow onetu wiertniczej i takich tam czerskich.
    Zart przeswietny poniewaz ksiazka okazala sie 300 pustymi stronicami z kilkoma motto i celnymi maksymami o wymiarze ogolno ludzkim.
    Dziekujemy Panie Rafale Zaorski dwa mocno wygiete kciuki w gore plus gest znany z olimpiady moskiewskiej, jednak plat przedczolowy musi z czasem wziac gore nad obszarami potylicznymi, jeszcze raz ogromny szacun, ha ha ha ha ha ha ha ha .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX