Sąd po raz pierwszy uznał umowę kredytową we frankach za nieważną

Warszawski sąd apelacyjny wydał precedensowy wyrok, który może ułatwić frankowiczom dochodzenie ich praw. Sędziowie uznali dziś - po raz pierwszy prawomocnie - że jedna z takich umów o kredyt hipoteczny jest w całości nieważna. Wszystko przez jeden niedozwolony zapis. Stosowany przez wiele banków.

- Chodzi o tak zwaną klauzulę indeksacyjną, która kredyt udzielony w złotówkach pozwala traktować tak, jakby był przyznany we frankach. Co obarcza klientów - zdaniem sądu - zbyt dużym ryzykiem walutowym. - Sąd stwierdził nieważność umowy kredytowej kredytu indeksowanego, zasądził roszczenie ponad sto tysięcy złotych dla pani powódki, oczywiście uwzględniając kwotę w złotówkach i kwotę we frankach szwajcarskich - mówi mecenas Barbara Garlacz, reprezentująca klientkę banku.

Co - zdaniem prawników - stanowi pierwszy taki przypadek, potwierdzony prawomocnym wyrokiem. W jednostkowej sprawie. Ale kolejne sądy mogą pójść w ślady warszawskiej apelacji.

Mimo że pozwany w tej sprawie Bank Millenium zapowiedział już kasację do Sądu Najwyższego. Argumentując, że warszawski sąd oparł się na błędnych przesłankach.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Sąd po raz pierwszy uznał umowę kredytową we frankach za nieważną
Zaloguj się
 • piesnakoty

  Oceniono 2 razy 2

  początek końca państwa z dykty rządzonego przez banksterów i zblatowanych z nimi sługusów z PO/PiS

 • zorro318

  Oceniono 2 razy 2

  Otoz to, pisze o tym od lat, kredyt udzielony w zlotowkach, ani jeden frank nie opuscil bankowego sejfu, klient
  zarabiajacy w zlotowkach nie ma zdolnosci kredytowej w zlotowkach ale bank przyznaje mu zdolnosc kredytowa we frankach. Takich wyrokow jest wiecej, utknely w instancjach i apelacjach,banksterzy latwo nie kapituluja, ten jest pierwszym prawomocnym.Rzad PiS nie jest specjalnie zainteresowany rozwiazaniem kompleksowym tego problemu,
  bo wyzsze zyski bankow przekladaja sie na wyzsze wplywy z podatkow .
  P.S. Tzw. kredyt hipoteczny we frankach nie jest kredytem hipotecznym, nie spelnia warunkow prawnych, jest to tzw.
  instrument finanasowy ( jak kto woli produkt bankowy) gdzie cale ryzyko jest po stronie klienta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX