Split payment - co to jest i jak go stosować? Od kiedy będzie obowiązkowy?

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, to nie nowość. Jednak po niedawnej zmianie przepisów dla niektórych osób stanie się obowiązkowy. Split payment - co to jest i jak go stosować? Od kiedy będzie obowiązkowy?

Split payment. Co to jest i jak go stosować?

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, to dla niektórych prawdziwa rewolucja. Co to właściwie jest? Split payment to mechanizm podzielonej płatności. Jego wprowadzenie to efekt zmian z 2017 roku dotyczących podatku od towarów i usług, które zaczęły obowiązywać 1 lipca 2018 roku. Od tamtej pory przy płatności przelewem za faktury VAT można było rozdzielić całość na kwotę netto i VAT (dotyczy to tylko płatności w złotówkach). Dzięki split payment każda z nich trafiała na inny rachunek bankowy: kwota netto na zwykły rachunek rozliczeniowy, a VAT na specjalny rachunek VAT. To rozwiązanie było skierowana do wszystkich przedsiębiorców, którzy są VAT-owcami, a więc nie dotyczy konsumentów. Co ważne, dotąd dobrowolna innowacja już niedługo ma stać się obowiązkiem.

Trzeba przy tym pamiętać, że pieniądze, które trafią na rachunek VAT, dalej pozostają własnością posiadacza konta. Jednak ich właściciel nie ma dowolności w dysponowaniu nimi. Środki te można wykorzystać jedynie w dwóch przypadkach: podczas płacenia VAT za usługi lub towary (kwotę podatku VAT opłaca się wtedy ze środków na rachunku VAT na rachunek VAT kontrahenta) lub podczas wpłacania zobowiązań podatkowych z tytułu VAT do urzędu skarbowego, niezależnie od tego, czy korzysta się z podzielonej płatności, czy nie. W przypadku braku powyższych możliwości istnieje także trzecia opcja, czyli tzw. uwolnienie środków. Właściciel konta VAT może złożyć wniosek do urzędu skarbowego, a kiedy ten zostanie zaakceptowany, to znajdujące się na nim środki zostaną przekazane na zwyczajny rachunek rozliczeniowy.

Od kiedy obowiązkowy split payment?

Dotąd stosowanie split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności, nie było obowiązkowe. Ma się to zmienić już 1 listopada 2019 roku. Jednak obowiązek wprowadzenia tego mechanizmu nie dotyczy wszystkich towarów. Objęte będą nim np. usługi budowlane, części samochodowe, paliwa czy złoto. Ponieważ podzielona płatność dotyczy transakcji bezgotówkowych, to ułatwieniem w tym przypadku może być ustalona kwota graniczna, od której split payment staje się obowiązkowy. Obejmie on faktury wystawione na kwoty powyżej 15 tys. złotych.

Wraz z wejściem zmian w życie, każdy przedsiębiorca otrzymał bezpłatny rachunek VAT w banku, z którego korzysta w celach prowadzenia działalności gospodarczej. Nie trzeba się więc martwić o własnoręcznie otwarcie potrzebnego rachunku, ale chociaż samo konto jest bezpłatne, należy pamiętać o możliwym obciążeniu kosztami dokonywania przelewów. W przypadku split peyment w komunikacie przelewu nabywca musi wskazać kwotę podatku VAT (lub część), kwotę sprzedaży brutto (lub część), numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność i NIP dostawcy. 

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz Aplikację TOK FM i posłuchaj sprytnie tej rozmowy:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Split payment - co to jest i jak go stosować? Od kiedy będzie obowiązkowy?
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 2 razy 0

    Warto przypomniec iz vatowski gap nadal wynosi 12%, dzis mamy wreszcie sprawniejsze panstwo zdolne do wdrazania rozwiazan korzystnych dla narodu, ale straty i zapoznienia sa ogromne, chcby w informatyzacji panstwa. Z wolna jednak wraca Polska wraca to czego domagalismy sie od 89 panstwa sprawnego wykonawczego sprawczego uczciwego starajacego sie wyrownac szanse wszystkich jego obywateli. Przypomne to dziala w dwie strony uczciwe panstwo powoduje, ze i obywatele staja sie uczciwsi pojawia sie rowniez fundamentalne dla zdrowej wymiany zaufanie spoleczne, to czego przez lata bylo nieobecne w polskiej przestrzeni publicznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX