Obniżka PIT w ekspresowym tempie przechodzi przez Sejm. Premier: To przyspieszy budowę klasy średniej

Sejm pracuje nad obniżką podatku PIT z 18 na 17 procent. To ostatnia obietnica z tzw. piątki Morawieckiego, która pozostała partii rządzącej do zrealizowania.

Zgodnie z projektem regulacja ma wejść w życie 1 października, a to oznacza, że obowiązywać będzie wyłącznie w IV kwartale tego roku. - Posłowie PiS, jeśli chcą zrealizować obietnicę przed wyborami, to muszą przyjąć przepisy w ekspresowym tempie. To z kolei wina rządu, który do ostatniej chwili wstrzymywał się z przesłaniem dokumentu do parlamentu - relacjonuje z Sejmu reporter TOK FM Roch Kowalski

Zmiany podatkowe w ciągu roku należą do wyjątkowej rzadkości, ale też nie co roku partia rządząca walczy o reelekcję i samodzielną większość. A dzięki przyjęciu ustawy jeszcze w tym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło mówić w kampanii, że obniża podatki. Co niejako potwierdziło wystąpienie w Sejmie Mateusza Morawieckiego. - Projekt powszechnej obniżki PIT dla 25 mln obywateli jest niezwykle ważny. Ma na celu przyspieszenie budowy klasy średniej w Polsce - budowy grupy ludzi, która będzie zarabiała więcej, na poziomie europejskim - powiedział premier. 

Czytaj także: Młodzi do 26 roku życia zwolnieni z PIT. Od kiedy? Kogo dotyczy ulga? Jak z niej skorzystać?

Szacuje się, że wraz z podniesieniem kosztów uzyskania przychodu obniżka PIT przyniesie zarabiającemu minimalne wynagrodzenie 472 złote rocznie.

Z drugiej strony straty zaczynają liczyć samorządy. W przyszłym roku w wyniku obniżek podatkowych do ich kas wpłynie w sumie 5 mld mniej.

Marszałek Senatu zdecydował już o przedłużeniu posiedzenia na jutro, a izba wyższa czeka na to, aż prace nad rządowym projektem zakończą posłowie.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Obniżka PIT w ekspresowym tempie przechodzi przez Sejm. Premier: Przyspieszy budowę klasy średniej
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  W kontekscie szamba ktore wybilo i tego co wyczynia ta genetyczna iniekcja stepowo-mongolskiej cywilizacji turanskiej w mediach i politycznego totalitaryzmu, warto podziekowc Bogu za to ze z powodow finansowych nie udalo sie im wybudowac elektrowni jadrowej. Zapewniam, iz scenariusz bylby ten sam..

 • konstancja

  0

  PS. prosze wybaczy brak polskich czcionek. Chwilowo poza moim krajem.

 • konstancja

  0

  jesli pan Morawiecki sadzi, ze nie umiemzý liczyc, to chcialam wyprowadzic go z bledu. Chodzilam do szkoly w PRL, uczono tam dosc dobrze m.in- matematyki i wiem na pewno, ze 1 % od dwoch tysiecy zlotych to jest 20 zl.
  Trudno stac sie klasa srednia, zyskujac rocznie 240 zl.
  Na pewno sie nie wzbogace, bo w innym miejscu zedra ze mnie 400 zl, ale przeciez nie chodzi o pojedynczych podatnikow. Niektorym da sie zrobic wode z mozgu, jesli nie umieja liczyc. Pozostali wiedza, ze jest to zemsta na samorzadach, w wiekszosci nie zarzadzanych przez PIS. Zemsta jest wpisana w ten partyjny beton

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX