"Być może Glapiński powiedział Kaczyńskiemu tylko część prawdy". Ekspert o kluczowej obietnicy PiS

Podniesienie płacy minimalnej to jedna z najważniejszych gospodarczych obietnic PiS w tej kampanii wyborczej. Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego może to przynieść wzrost cen i inflacji.

Profesor Witold Orłowski mówił w magazynie "EKG" w TOK FM, że na trudno podjąć decyzję, na kogo oddać głos w wyborach. - Z żalem muszę powiedzieć, że gdybym miał się kierować programami gospodarczymi, to trudno byłoby mi wybrać, na którą partię głosować. Jednak w niedzielę w domu zostać nie można – powiedział rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, członek Narodowej Rady Rozwoju, ekonomista PwC.

Maciej Głogowski dopytywał eksperta o jedną z najważniejszych obietnic PiS-u, czyli kwestię podniesienia płacy minimalnej do 4000 zł brutto. Prof. Orłowski odpowiadał, że będzie to niosło za sobą "parę efektów". - Po pierwsze rynek pracy. Wzrośnie bezrobocie strukturalne, czyli praca ludzi będzie zbyt droga w stosunku do wartości, którą mogą wytworzyć. To dotknie drobnych przedsiębiorców. Część ludzi może stracić pracę – mówił prof. Orłowski.

Jak podkreślał ekonomista, to może nieść za sobą podwyżki cen usług. - Na przykład sprzątanie. Jeżeli przedsiębiorca nie będzie chciał uciekać w szarą strefę, bo kontrole, kary mogą być surowe, to wtedy będzie tylko jedno wyjście: żeby płacić pracownikom wyższą minimalną pensję, trzeba będzie podnieść cenę usług – wyjaśniał ekspert. I dodał, że za wzrost minimalnej płacy możemy zapłacić wszyscy. - Bo może się zdarzyć wzrost cen widoczny w całej gospodarce – wyjaśnił.

Prof. Orłowski przypomniał w tym kontekście słowa Jarosława Kaczyńskiego, który podczas nieoficjalnego wieczornego spotkania konsultował ten pomysł z szefem NBP Adamem Glapińskim. - I szef NBP uspokajał w tej słynnej rozmowie, że efekty będą minimalne, bo będzie niewielki wzrostu popytu i ceny nie wzrosną. Jednak one rosną właśnie z powodu zwiększonego popytu albo dlatego, że przedsiębiorcy będą zmuszeni je podnieść. Być może Glapiński powiedział Kaczyńskiemu tylko część (prawdy - red.) albo prezes tylko usłyszał część wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego – ocenił prof. Orłowski i dodał, że jest dużo ryzyko wzrostu inflacji. Choć, jak dodał, nie jest to ryzyko katastrofalne.

Maciej Głogowski zwrócił uwagę, że PiS stara się bronić przed takimi zarzutami tym, że przygotował dla przedsiębiorców cały pakiet ułatwień, na czele z niższą składką na ZUS. Prof. Orłowski odpowiadał, że to sytuacja kiedy "komuś innemu się ulży, a ktoś inny zapłaci". - Do takiego mniejszego ZUS-u mogą kandydować jednoosobowe działalności gospodarcze - mówił Orłowski i podkreślał, że nie jest wrogiem płacy minimalnej, bo "pewien nacisk państwa na pracodawców dotyczący minimalnego wynagrodzenia jest konieczny". - To też nie jest największy problem. Dużo poważniejsze jest fikcyjne zatrudnianie na umowy śmieciowe, żeby nie płacić ubezpieczenia. A ten temat praktycznie zniknął – przekonywał prof. Witold Orłowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (47)
Płaca minimalna. Ekspert: Być może Glapiński powiedział Kaczyńskiemu tylko część prawdy"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 18 razy 12

  Wzrost cen mamy już na towarach i usługach. Małe punkty sklepowe czy usługowe znikną, bo opłaty wszelakie zjedzą cały dochód drobnego sklepikarza, pani z kiosku, zakładu fryzjerskiego, mechanika samochodowego z nieliczną załogą... Mnóstwo ludzi straci pracę, a pracujący za większe wynagrodzenie dzięki hojności prezesa dostaną większy zakres zadań, żeby przedsiębiorca zminimalizował ilość osób zatrudnionych. Na rynkach zostaną wielkie markety, ogromne firmy i rosnące w górę i w boki kościoły- żeby bezrobotni mieli się gdzie modlić o mannę z nieba albo przynajmniej kartofle.

 • antoszek22

  Oceniono 13 razy 11

  70% programu gospodarczego PIS to dzieło amatora kaskadera, Glińskiego, kolejne 20% to Kaczyński , reszta to wynik konsultacji z dyrektorem Kaloryferem z Torunia .

 • norman67

  Oceniono 9 razy 9

  Dlaczego nie ma komentarzy pod Szyszką? Np.o tym, że teraz tylko o zmarłych dobrze, a to był niewiarygodny Rydzykowy szkodnik.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 13 razy 9

  "Podniesienie płacy minimalnej ... może to przynieść wzrost cen i inflacji".
  Nie tylko może, ale wręcz MUSI !!!!! Jeśli dodać do tego "tykającą bombę" w postaci urynkowienia cen energii, to
  BĘDZIEMY MIELI HIPERINFLACJĘ !!!!! Moim zdaniem ...
  Oczywiście znając PIS ten wzrost płacy wcale nie jest taki pewny. Wszystko zależeć będzie od "układu sił" w parlamencie. Na razie to tylko obietnice z bardzo naciąganym uzasadnieniem ...

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 7

  Ktoś mi może powiedzieć dlaczego snierc Szyszki ma być bardzo smutną wiadomością? Bo tak mi r wcze niejaki Anżej Duda a ja jak miłośnik prxyrody odczuwam raczej zdecydowana ulgę

 • zielona-galazka

  Oceniono 9 razy 5

  Nie może przynieść, a przyniesie. Zreszta inflacja w Polsce jest, teraz jeszcze bardziej przyspieszy. I budżet się zrównoważy. I w ten sposób siła nabywcza 500+ pójdzie w PiSdu.

 • toshiro32

  Oceniono 6 razy 4

  Autorem programu gospodarczego dla prawie 40- milionowego kraju jest facet, który nie jest w stanie zrobić samodzielnie zakupów w sklepie osiedlowym i gamoń, który w życiu nie przeczytał żadnej ksiazki do końca- elita mózgów z pisuara.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 8 razy 4

  Wielki Ekonomista nie może się mylić, profesorku.

 • farah

  Oceniono 3 razy 3

  Precz ze szkodnikiem!!!
  Jaki ja mam dzisiaj dobry dzień. Oddycham pełną piersią :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX