Orlen chce przejąć Energę. "Za nasze pieniądze ratują tonącą spółkę"

- Jeżeli przy pomocy Orlenu będziemy wyciągać spod wody tonące spółki energetyczne, a wszystkie straciły po 30, 50, a nawet 70 procent wartości w ostatnich trzech latach, to stracimy również pieniądze z Orlenu - mówił w TOK FM Dariusz Rosati, poseł KO.

W ubiegłym tygodniu Orlen ogłosił, że zamierza przejąć spółkę energetyczną Energa. Dariusz Rosati, poseł KO i ekonomista, negatywnie ocenił to działanie. - Bo jeśli spojrzymy na akcje, to firmy energetyczne toną. Orlen za nasze pieniądze, będzie ratował Energę, która w ciągu ostatnich trzech lat miała dziewięciu prezesów – mówił Rosati.

Jak podkreślał, firma została doprowadzona "do bardzo złego" stanu przez "niekompetentne zarządzanie". - Jeżeli przy pomocy Orlenu będziemy wyciągać spod wody tonące spółki energetyczne, a wszystkie straciły po 30, 50, a nawet 70 procent wartości w ostatnich trzech latach, to stracimy również pieniądze z Orlenu – ocenił poseł KO.

W jego opinii firmy energetyczne mają problemy "strukturalne". - Nie rozwijają się w odpowiednim kierunku, bo ugrzęzły w węglowym śladzie – podsumował Dariusz Rosati.

Samorządowcy mówią "nie"

Politycy i samorządowcy z Pomorza protestują przeciwko planom przejęcia przez Orlen spółki Energa. - Pomorze jest karane przez rząd. PiS zachowuje się tutaj jak kolonizator. Zagarnia nasze aktywa gospodarcze - oburza się europoseł Janusz Lewandowski. 

Poseł KO Tadeusz Aziewicz przypomina, że cena akcji Energi w ciągu ostatnich czterech lat spadła z 25 do 7 złotych. - Przeczuwam, że chodzi o łatanie dziur w budżecie kosztem jednego z fundamentów pomorskiej gospodarki - podkreślił Aziewicz. 

Jednym głosem protestują też samorządowcy, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i marszałek Mieczysław Struk. - Apelujemy o rozsądek. To kolejny przejaw centralizacji Polski i lekceważenia regionów - mówią.  "Nie" planują powiedzieć też na najbliższej sesji gdańscy radni.

"Orlen się uparł"

- Orlen uparł się na gdańskie spółki. Już walczy o fuzję z Lotosem, a teraz ogłosił wezwanie na kupno akcji spółki Energa - mówiła w TOK FM w ubiegłym tygodniu dziennikarka radia Aleksandra Dziadykiewicz, tłumacząc, że Energa jest koncernem energetycznym, który ma słabe wyniki finansowe w ostatnim czasie, ale jest mocno zaangażowany w odnawialne źródła energii. Taka spółka zatem pomogłaby Orlenowi w zaangażowaniu się w nowe technologie i bardziej zieloną energetykę.

Jak tłumaczyła Dziadykiewicz, Orlen ogłosił wezwanie na przejęcie spółki, jednak zapowiedział, że wykupi jej akcje w sytuacji, w której będzie miał (po wykupieniu odpowiedniej liczby akcji) prawo do co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Obecnie 64 proc. należy do Skarbu Państwa, a więc poza nim więcej inwestorów Energi musiałoby odpowiedzieć, aby wezwanie Orlenu zostało zrealizowane.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (4)
Orlen chce przejąć Energę. "Za nasze pieniądze ratują tonącą spółkę"
Zaloguj się
 • wawxx

  0

  a ile stracił Orlen na Litwie, bo ppLK kazał kupić rafinerię Możejki, to były miliardy na kupno rafinerii, która była odcięta przez Rosjan od dostaw ropy.

 • szpung

  Oceniono 2 razy 0

  piniendzy nie ma i niie bedzie i morda w kubel

 • pawelatt

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli celem przejęcia Energi jest jej ratowanie przez Orlen to wybrano najgorszy sposób. Orlen, kupując akcje, wyda pieniądze, które mogłyby posłużyć do ratowania Energi, a pompując dalsze środki w Energę rzeczywiście sam pójdzie na dno. Jeśli konieczne jest połączenie spółek to wystarczy fuzja, przecież właścicielem większościowym obydwu jest Skarb Państwa. Zobaczymy jak się skończy wezwanie do sprzedaży akcji, oby nie było tak, że na wezwanie Orlenu odpowie tylko ... Skarb Państwa, który tym sposobem planuje zmniejszyć deficyt budżetowy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -3

  Orlen poosiada ogromne nadwyzki, przypomnijmy, iz z tytulu rznych podatkow spolka ta wplaca do budzetu 35 mld pln. To juz nie sa te czasy co za postpeerelu w ktorym snuto plany sprzedazy waz z Lotosem i portami ruskiemu inwestorowi. Takie mielismy skurw..... rzady i t ci sami, ludzie ktorzy jeszcze piec lat temu kombinowal jak sie pozbyc LOT i przy okazji na tym zarobic.
  Wytlumaccie czerska wreszcie swojemu ciemnemu ludowi skad ten popierd... PIS ma tyle kasy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX