500 minus to dopiero początek kłopotów. Nie przejmujesz się śniegiem? Sporo zapłacisz

Odśnieżanie

Odśnieżanie (Archiwum)

500 zł mandatu może być najmniejszym problemem dla właścicieli domów i mieszkań którzy nie odśnieżają chodników, dachów i garaży.

Ostatnio znów trochę sypnęło śniegiem - dlatego warto przypomnieć właścicielom nieruchomości ich obowiązki związane z odśnieżaniem - oraz konsekwencje, które grożą za bierność w tym zakresie. Mandat w wysokości 500 zł może się bowiem okazać najmniejszym problemem.

Zatem: właściciel nieruchomości powinien odśnieżać chodnik położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Powinien być odśnieżony starannie, a śnieg nie może być zrzucony na drogę, ani nie może utrudniać przejazdu samochodem czy przechodzenia pieszym.

Jeśli otrzymamy mandat za niewykonanie obowiązku i dalej się z niego nie wywiążemy - kara rośnie do nawet 1,5 tys. złotych. A jeśli ktoś na nieodśnieżonym chodniku poślizgnie się i zrobi sobie krzywdę - może domagać się od nas odszkodowania

Przypomnę jednak - jeśli pomiędzy domem a chodnikiem jest jakiś pas miejskiej zieleni czy inny element infrastruktury, np. płatny parking - wtedy z odśnieżenia jesteśmy zwolnieni.

Nie o same chodniki jednak chodzi.

Powinniśmy także pamiętać o usuwaniu śniegu z dachu budynków, strącania sopli lodu czy innych śnieżnych nawisów, i to nie tylko z domu mieszkalnego, ale także z garażu czy pomieszczeń gospodarczych.

W blokach wielorodzinnych, za odśnieżenie terenu odpowiada wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Zatem albo odśnieżą mieszkańcy, albo wezwana zostanie firma zewnętrzna, której wspólnota powierza obowiązek dbania o porządek i przerzuca na nią odpowiedzialność za zaniechania.

Zobacz także
 • Jurek Owsiak, prezes WOŚP Jerzy Owsiak wraca do kierowania WOŚP. "Powiem ci, Paweł, krótko: bierzemy się za robotę"
 • Pogrzeb Pawła Adamowicza O. Wiśniewski na pogrzebie Adamowicza: Nie będziemy obojętni na truciznę w mediach, parlamencie i Kościele
 • Paweł Adamowicz, sierpień 2018 r. Aleksander Hall wskazuje winnych śmierci Adamowicza. "Nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano"
Komentarze (3)
Jaka kara grozi właścicielowi domu lub mieszkania, który nie odśnieży chodnika? Mandat 500 zł to dopiero początek kłopotów
Zaloguj się
 • ghs blar

  0

  Obok każdego chodnika jest czyjeś mieszkanie do którego owy prowadzi. No to już wiesz kto nie odśnieżył :)

 • Jerzy Kołodziej

  0

  A przepraszam: a ten snieg to gdzie zrzucac jak nie wolno na ulice? Powiedzmy ze spadlo 15 cm i przed budynkiem nie ma ani ogrodka ani placu aby go skladowac?

 • Adam K K

  0

  A co z chodnikami których miasto nie odśnieża. Też mandacik?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM