"Bury" znowu dzieli. Białoruś protestuje przeciw marszowi polskich nacjonalistów

Białoruskie MSZ protestuje przeciwko zaplanowanemu na jutro marszowi nacjonalistów w Hajnówce. Narodowcy chcą tam uczcić Romualda Rajsa "Burego", który tuż po II wojnie światowej zabijał polskich Białorusinów.

W swoim stanowisku Mińsk zwraca uwagę, że to wzniecanie nienawiści między Białorusinami a Polakami.

Oficjalnie marsz organizowany przez ONR ma być poświęcony ogólnie tzw. żołnierzom wyklętym.

Jego organizatorzy nie ukrywają jednak, że chodzi im o uczczenie głównie Burego. Dowodzone przez niego oddziały Narodowego Zjednoczenia Wojskowego spaliły w 1946 roku kilka wsi w okolicach Hajnówki. W sumie rozstrzeli lub spalili żywcem 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.

zamordowali 80 osób, w tym wiele dzieci.

Wyklęci ludobójcy


Śledczy IPN stwierdzili, że działania Burego były zbrodnią ludobójstwa i czystką etniczną wymierzoną w prawosławnych Białorusinów. Białoruski MSZ przypomina o ustaleniach IPN-u i apeluje o odwołanie marszu. W jego ocenie może on wywołać konflikty na tle etnicznym.


O odwołanie marszu zaapelowali też kilka dni temu hajnowscy radni. Skierowali też do ministra spraw wewnętrznych apel o zmianę przepisów o zgromadzeniach, tak by można było zakazywać demonstracji, które mogą wzbudzać etniczne waśnie.

Tuż przed demonstracją skrajnej prawicy mieszkańcy Hajnówki chcą uczcić ofiary Burego. Przy trasie marszu ustawią w ich intencji znicze. Kontrmanifestację wobec marszu nacjonalistów zapowiedzieli Obywatele RP.

Dwa lata temu naciski przeciwników gloryfikacji "Burego" doprowadziły do tego, że prezydent Andrzej Duda zrezygnował z patronatu nad marszem narodowców.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (102)
Marsz nacjonalistów w Hajnówce wywołał protest MSZ Białorusi. "To sztuczne wzniecanie nienawiści"
Zaloguj się
 • oczy_argusa

  Oceniono 31 razy 23

  Marsz polskich "banderowców". Jedni warci drugich. Czczenie morderców nikomu na dobre nie wyjdzie. Swoją drogą przypomina się o tym, że śledztwo (tego złego) IPN-u nie pozostawiło żadnych wątpliowści co do zbrodni Rajsa a z drugiej strony zapomina się o tym, ze 1995 roku sąd wojskowy unieważnił wyrok uznając, że morderca Rajs "walczył o niepodległy byt państwa polskiego" a dokonując zbrodni ludobójstwa "działał w stanie wyższej konieczności". Skoro tak, to o co pretensje do banderowców? Może też działali w stanie wyższej konieczności? Sami po 1989 roku na fali głupoty otworzyliśmy puszkę Pandory i teraz musimy jeść tę żabę.

 • wkkr

  Oceniono 30 razy 22

  Bury mordował obywateli Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i dlatego każdy kto weźmie udział u marszu upamiętniającym tę postać, wystąpi jednocześnie przeciwko Polsce i Polakom ,
  Ten kto uważa Burego za bohatera nie jest godzien miana Polaka!

 • japka_putina

  Oceniono 19 razy 17

  Mam nadzieję, że pisiory nie zmarnują tej okazji, by solidnie skłócić się z Białorusią. Po wybraniu słusznego kierunku politykę trzeba prowadzić konskwentnie. Na początek Pan Prezydent mógłby szybciorkiem nadać Buremu Virtuti Militari.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 23 razy 17

  >Dowodzone przez niego oddziały Narodowego Zjednoczenia Wojskowego spaliły w 1946 roku >kilka wsi w okolicach Hajnówki.

  Żołnierze p.dolnięci dziś są wzorem dla Polaków p.dolniętych.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 19 razy 17

  Nie ważne, który kraj, jaki naród protestuje przeciwko nacjonalizmowi.
  WSZYSCY powinni przeciwko tej zarazie PROTESTOWAĆ.

  PIS także.Jeśli nie to niech oficjalnie oświadczy, że jest to kierunek polityczny, wpisany na stałe i że zostanie nacjonalizm ujęty jako prawo i obowiązek w ich "nowej konstytucji".
  Połowa Polaków wówczas opuści upadły kraj.

 • dante_waw

  Oceniono 18 razy 16

  No tak zapomnialem jeszcze nie mielismy zatargu z Bialorusia... GRU sie przypomnialo na Nowogrodzkiej, wiec trzeba rozpalic kolejny historyczny spor...

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 17 razy 15

  Nieee, no przecież w Polsce nie występuje nacjonalizm. Skądże...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX