"Wiem, jaką traumę przeżywa dziecko widząc dorzynanie sarny". Sejm zakazał polowania z dziećmi

Zakaz polowań z udziałem dzieci i możliwość zakazania myśliwym polowania na prywatnym terenie - między innymi te zmiany przegłosował dziś Sejm. Myśliwi protestują.

Sejm znowelizował dzisiaj prawo łowieckie. Za uchwaleniem ustawy wraz z poprawkami zagłosowało 221 posłów, 196 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. 

Zgodnie z nowymi założeniami prywatni właściciele terenu będą mogli, na podstawie oświadczeń, wyłączyć swoje grunty z polowań. Dodatkowo politycy zagłosowali za zakazem polowań w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia.

Poruszające wyznanie posła PO

- To niezwykle ważna poprawka - tłumaczył Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej. - Dzieci mają naturalnie kruchą psychikę. Sam jestem ofiarą apodyktycznego ojca, który ciągnął mnie w wieku ośmiu, dziewięciu, dziesięciu lat na polowania. Wiem, jaką traumę przeżywa dziecko widząc dorzynanie sarny, która płacze - argumentował. 

Przeciwny tej zmianie był m.in. PSL. - To ingerencja w decyzje rodziny - podkreślała posłanka Urszula Pasławska. 

- Czy ja jako matka, polityk i myśliwa, mogę chcieć dla moich dzieci źle? Pozwólcie rodzicom wychowywać zgodnie ze swoimi tradycjami i oczekiwaniami - apelowała. 

I właśnie przeciwko tej zmianie protestuje również Polski Związek Łowiecki, który wydał oświadczenie powołujące się na zapisy Konstytucji RP. 

"Art. 31 mówi, że wolność człowieka, a nawet dziecka podlega ochronie prawnej, zaś art. 48, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. W żadnym kraju w Europie nie istnieją ograniczenia w zakresie biernego uczestnictwa dzieci w polowaniach" - napisał PZŁ. 

Myśliwi: "To upadek łowiectwa w Polsce"

Nowe prawo zakaże również wykorzystywania żywych zwierząt w szkoleniu psów myśliwskich. Przeciwko temu również protestują myśliwi. Ich zdaniem psy myśliwskie "stanowią podstawę skutecznego i etycznego łowiectwa". Ostrzegają, że zmiany wprowadzone przez rząd mogą wręcz doprowadzić do upadku łowiectwa w naszym kraju.

Nowelizacja przewiduje również rozwiązania dotyczące szacowania i wypłat odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną. Zwiększa także nadzór ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. To ministerstwo ma teraz powoływać i odwoływać łowczego krajowego oraz zatwierdzać statut PZŁ.

Tego punktu w ustawie także nie są w stanie zaakceptować myśliwi. 

"Władze Polskiego Związku Łowieckiego pochodzą z legalnych i demokratycznych wyborów spośród członków tej organizacji, dlatego też jako PZŁ nie możemy zgodzić się z propozycjami Ministra Środowiska upolityczniającymi organy zrzeszenia poprzez ich powoływanie" - napisali myśliwi w oświadczeniu. 

Zobacz także: Posłowie PiS i Kukiz'15 nie chcą zmian w prawie łowieckim. Odrzucili poprawki. "Minister zawiódł"

Kraśko: "Pukanie z ambony do sarny ma dowodzić męskości?". Redaktor rzuca wyzwanie myśliwym

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Zakaz polowań z udziałem dzieci. Sejm znowelizował prawo łowieckie. Myśliwi protestują
Zaloguj się
 • gebe14

  Oceniono 5 razy 3

  i bardzo dobrze. myślistwo powinno być zakazane. a na pewno badania wzroku , słuchu i psychologiczne co roku . plus abonament za licencje 2000 tysiaki rocznie

 • gebe14

  Oceniono 4 razy 2

  trzeba mieć nieźle zryta psyche żeby targać dzieci i pokazywać im bestialską śmierć

 • ziomekp.1

  Oceniono 2 razy 2

  Może mi ktoś podać link do wyniku dzisiejszego glosowania w sejmie odnośnie ustawy łowieckiej? Na oficjalnych stronach sejmu nie mogę tego znależć a chciałbym poznać "dzielnych" myśliwych i "myśliwczyń" (wszak posłanka mówi o sobie MYŚLIWA) którzy byli przeciw.
  A wiesz publiko iż "myśliwą" jest np. była premier Kopacz -- mordująca z rozkoszą lekarka!!!!!

 • Oceniono 1 raz 1

  podobnie jak -mseps - popieram zakazać nam myśliwym polowania. jak chleb i inne przetwory zbożowe przestaną "rosnąć" na półkach sklepowych wraz z mięsem wtedy sam im dam karabin i niech idą coś zrobić z nadmierna populacją zwierzyny przynajmniej nie będę słuchał jaki to pier... jestem i jaką porytą ma psyche od tzw. eko i wege itp. rolnik nie będzie mnie wyzywał bo nie upilnowałem jego zasiewów i ma w d...ie tłumaczenia że byłem w tym momencie gdzieś indziej, że nie wyspany, że zmęczony bo parę nocy zarwanych. ja nikogo na drogę eko i wege siłą nie nawracam i nie zmuszam do podobnego myślenia więc nich inni też mnie nie nawracają udając proroków, przy okazji nikogo nie obrażam ani nie wyzywam. jestem człowiekiem wsi i wiem co mówię. chcecie się przyczepić to czemu nie bijacie się o faszerowane antybiotykami kurczaki, świnie, krowy i "cudownie zdrowe" norweskie łososie, nie zastanawiacie się jak bestialsko są zarzynane w rzeźni, te zwierzęta wiedzą że idą na śmierć bo zwierze głupie nie jest i wcześnie wyczuwa zagrożenie. czego nie blokujecie ubojni??? a odnośnie dzieci na polowaniu- zobaczcie jak sprawa wygląda w tak hołubionych przez was krajach wysoko rozwiniętych, np. anglia, niemcy, nowegia, krajach waszych wszelkich cnót. obywatele tamtych krajów powinni was pozwać za oszczerstwa , obrazę ich stanu psychicznego, bo idąc waszym tropem tamci obywatele to niespełna rozumu barbarzyńcy i psychole. JESTEM ZA ZAKAZEM POLOWANIA, POPIERAM OBIEMA RĘKOMA !!!

 • Łukasz Sasiak

  0

  nie mogę czytać tego co niektórzy tutaj piszą !!! Ludzie nie wiedzą na czym polega myślistwo !!! jesteście mało inteligentni i mało oczytani w takim razie !!! jeśli myślicie że polega to tylko na uśmiercaniu zwierzyny !!!

 • Łukasz Sasiak

  0

  Dla mnie ludzie którzy myślą że w myślistwie chodzi tylko o uśmiercanie zwierzyny to tacy ludzie są mało inteligentni i mało oczytani. Najpierw troszkę poczytajcie czym zajmuje się myślistwo a później dodawajcie komentarze.

 • pawlan

  0

  Nikt normalny nie będzie płakał za myśliwymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX